N_I_C

Πρόβλημα με Rampage Extreme!!

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum, νέοφερμένος εδώ καλός σας βρήκα :D

Το λοιπόν, σήμερα εγκατέστησα την Rampage Extreme, και από την ώρα εκείνη, παλεύω να την ανοίξω!:handshake... Το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής: Q9650, GTX280, CSX 2x2gb 2k mhz και ο ένοχος της υπόθεσης Rampage Extreme...

Αφού λοιπόν τελείωσα με τις εγκαταστάσεις, τους ελέγχους του νερού για leaks κλπ (από δυο φορές γιατί είμαι και ολίγον ψείρας με αυτά :P) πατάω το κουμπάκι του Stacker για να ανοίξει...Δυστυχώς όμως δεν βλέπω τίποτα, παραμόνο ένα μαύρο φόντο.. Το ανεμηστηράκι της VGA δεν γυρίζει... Γενικά no boot :bows:.. Λέω ε κάτι μου ξέφυγε...Έλα ντε όμως που όλα ήταν οκ..από κείνη την ώρα έχω δοκιμάσει τα πάντα, όλους τους πιθανούς συνδιασμούς, όπως με ένα DIMM μνήμης, χωρίς καθόλου μνήμες,άλλες μνήμες, χωρίς vga, άλλο CPU (Q9450)... Τίποτα, η μητρική δεν ανταποκρίνεται, μαύρη οθόνη, πίσσα... Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ενώ η μητρική έχει ένα σωρό λαμπιόνια πάνω, δεν ανάβει κανένα παρα μόνο το ROG logo και το HDD Led όταν έχω τον δίσκο συνδεμένο...Τίποτα άλλο.. Το LCD Poster, δεν κάνει τίποτα άλλο παρα να χρονομετράει, ούτε ανταποκρίνεται στα κουμπάκια κάτω.

Πριν την γυρίσω πίσω λοιπόν ως DOA (που μάλλον κάτι τέτοιο παίζει) είπα να ζητήσω την γνώμη σας, μπας και μου ξεφεύγει κάτι..

Ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγνώμη για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πόστ... :P..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και ας είναι για κακό λόγο, θα βοήθήσουμε όσο μπορούμε :D

a. Αν θυμάμαι καλά, οι Asus πρέπει να έχουν κάπου πάνω στις μητρικές τρείς 4άδες απο led :

1.Ram

2.Chipset

3.HDD

Ανάλογα με το πόσο ρέυμα πάιρνουν και ανάλογα με το αν πάιρνουν ρέυμα αυτά ανάβουν με κάποια διαφορετικά χρώμματα (δεν θυμάμαι πώς πάνε).

Οι μητρική σου έχει τέτοια led (κοίτα το manual), και εαν ναι, ανάβουν ή όχι ?

________________________________________________

b.Με άλλο CPU να κάνεις Bios Update δοκίμασες?

________________________________________________

c. Μήπως έχεις σφήξει πολύ το waterblock και θέλει λίγο χαλάρωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες... Πρώτη φορά τέτοιο πράμα, αν και ασχολούμαι χρόνια με pc κλπ.. Ήρθε η ώρα να δοκιμαστούν τα νεύρα μου μου φαίνεται :P

Έχουμε και λέμε:

@ GoriLLakoS: Όντώς έτσι είναι τα Leds σε 4άδες και ανάλογα με το χρώμα (πράσινο, πορτοκαλί, κόκκινο) δηλώνουν το φορτίο...στην δικιά μου όμως δεν ανάβει κανένα, παραμόνο το ROG που έχει στην μέση η μητρική, και το HDD Led, που απότι λέει και στο manual, πρέπει να ναι αναμμένο όταν είναι συνδεμένοι δίσκοι... Είναι το μονο που λειτουργεί οκ δηλαδή...

Δοκίμασα άλλο CPU (Q9450) τα ίδια...Bios Update δεν μπορώ να κάνω, αφου δεν ανοίγει η οθόνη, δεν βλέπω τίποτα, σκέτη μαυρίλα...:bows:Το σκέφτηκα και 'γω αυτό για το waterblock, και έχω απομακρύνει τελείως την υδρόψυξη, δοκιμάζω με το stock coolerάκι της intel...

@Pastelidis.n.s.: Στραβωμένο pinάκι στο socket εννοείς; όχι απότι είδα όλα είναι οκ...

Ξέχασα να πω επίσης ότι δοκίμασα και το jumperάκι που έχει η συγκεκριμένη για εναλλαγή σε BIOS1 kai BIOS 2, τίποτα και από κει...Έβγαλα και την ματαρία για κανένα 5λεπτο, τίποτα...

Σκούρα τα πράγματα..:que:...

Link to comment
Share on other sites

Για μητρικη μου φαινεται αλλα, μηπως δοκιμασες το τροφοδοτικο αλλου να δεις αν ειναι οκ και αυτο?

Το τροφοδοτικό (ThermalTake Toughpower 850W) δούλευε απροβλημάτιστα στο προηγούμενο setup, είναι το μόνο που δεν έλεγξα εξοχιχιστικά...Και πάλι όμως έβαλα ένα άλλο PSU (PC P&C 610W) και έκανε τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

2) Οταν ανοιγεις το διακοπτη του τροφοδοτικου , τα λαμπακια του πληκτρολογιου αναβοσβηνουν ???

Στέλιο επειδή το έχω ξανα-ακούσει αυτό σε παρόμοιο thread πολύ παλιότερα, για ποιο λόγο το κοιτάμε αυτό ? :)

Link to comment
Share on other sites

1) Το lcd poster τι δειχνει ???

2) Οταν ανοιγεις το διακοπτη του τροφοδοτικου , τα λαμπακια του πληκτρολογιου αναβοσβηνουν ???

Το poster, απλά χρονομετρά... Όταν είναι κλειστό το σύστημα, αλλά το PSU ανοιχτό από πίσω, επίσης χρονομετρά, αλλά ανταποκρίνεται στα κουμπιά της μητρικής που έχει κάτω, δηλαδή μπορώ να επιλέξω πχ να δω temps κλπ...Όταν πατήσω το power on, λέει πάλι welcome, και αρχίζει να μετρά πάλι, τώρα όμως δεν ανταποκρίνεται στα χειριστήρια δεν κάνει τίποτα...

Δύο λεπτά να δω αυτό με το πληκτρολόγιο :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως το φανταστηκα . Κανε μια τελευταια δοκιμη και αστην χωρις μπαταρια και τροφοδοτικο για μερικες ωρες . Το πρωι κανε μια τελευταια δοκιμη . Εαν δεν παιξει παλι , τοτε γυρνα την πισω DOA .

Link to comment
Share on other sites

Οπως το φανταστηκα . Κανε μια τελευταια δοκιμη και αστην χωρις μπαταρια και τροφοδοτικο για μερικες ωρες . Το πρωι κανε μια τελευταια δοκιμη . Εαν δεν παιξει παλι , τοτε γυρνα την πισω DOA .

Μακάρι man... τα βγάζω τώρα, και το πρωι πάλι βλέπω και ενημερώνω... Μπλοκαρισμένη όμως από ποιόν; Από μένα;; :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο επειδή το έχω ξανα-ακούσει αυτό σε παρόμοιο thread πολύ παλιότερα, για ποιο λόγο το κοιτάμε αυτό ? :)

Απο εποχες P3 ειχα διαπιστωσει πως ηταν ενας τροπος για να καταλαβεις εαν κατι δεν παει καλα με τη μητρικη .

Μακάρι man... τα βγάζω τώρα, και το πρωι πάλι βλέπω και ενημερώνω... Μπλοκαρισμένη όμως από ποιόν; Από μένα;; :hehe::hehe:

Μπλοκαρισμενη απο τη στιγμη που κατασκευαστηκε . Ισως ειναι ενα κατασκευαστικο λαθος απο μονη της δηλαδη ! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπλοκαρισμενη απο τη στιγμη που κατασκευαστηκε . Ισως ειναι ενα κατασκευαστικο λαθος απο μονη της δηλαδη ! :D

ΧΑΧΑΧΑ καλά πάμε!! Anyway, αυριό το πρωί βλέπω και ενημερώνω...Έπεται η συνέχεια... Καληνυχτώ..

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος η υπόθεση παιδιά... Στέλιο τίποτα και η μπαταρία, έχει μουλαρώσει, δεν ανάβει με τίποτα...Αφού την δοκίμασα και σκέτη, χωρίς cpu χωρίς τίποτα πάνω, δεν έκανε τίποτα, κανένα λαμπάκι κανένα beep... Επανέφερα την Evo ;P.. να δω μήπως παίζει τίποτα με τα υπόλοιπα, όλα οκ εκεί.. Είδα και λίγο φως πάνω της επιτέλους :D

Άντε να δούμε τι θα γίνει με το RMA τώρα :$..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now