GoriLLakoS

MSI Master Overclocking Arena 2009 : Greek Qualifiers

Recommended Posts

To θέμα είναι ότι κατ' εμέ, στην φάση της 3άδας, καλό θα ήταν όλοι να έπαιζαν με cap στα MHz των CPU και καρτών, ώστε να είναι όσο πιο δίκαιο γίνεται (και όχι ποιος είναι ο πιο τυχερός). Λογικά, μόλις μας έρθει το h/w, θα πέσει ενημέρωση ;)

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΡΕ!..... :D

Δηλαδή εγώ που έγω μαμηθεί 2 μήνες+ έρευνας και κατασκευής να φτιάξω και να σετάρω τα VGA Maximizer μου, θα μου βάλεις cap στους 900MHz?....

Βάλε στους επεξεργαστές που στο κάτω-κάτω ΔΕΝ παιδεύεται κάποιος να τους φτιάξει κιόλας - είναι έτοιμοι..... :P

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παληκαρια παλι ακομα δεν εγινε ο διαγωνισμος και αρχισε η φαγωμαρα πως ειναι πως επρεπε να ειναι και γιατι αν ξαναρχισουν τα ιδια με τον προηγουμενο διαγωνισμο δεν θελω να εχω καμια σχεση ουτε να λαβω μερος αν ειναι να γινουν τα ιδια πεστε μου να ξερω:funk:..

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΡΕ!..... :D

Δηλαδή εγώ που έγω μαμηθεί 2 μήνες+ έρευνας και κατασκευής να φτιάξω και να σετάρω τα VGA Maximizer μου, θα μου βάλεις cap στους 900MHz?....

Κι αν σου σκάσει κανα κουλό CPU σαν εκείνη τη μπανάνα της Gigabyte θα είναι δίκαιο ρε συ..? Ή αν η κάρτα είναι κανένα τραγικό fail και δεν ακούει σε τίποτα...? Τεσπα, αν θέλετε να μην υπάρχει cap - απλά δε θα υπάρχει. Ο Γορίλλας είπε άλλωστε ότι δε θα υπάρχει, οπότε όλοι θα παίξουν όπως κάτσουν τα κομμάτια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να προτείνω κάτι ε; Την μέρα που θα παίζετε στα hwbox labs για την 2η φάση, παρακαλώ βάλτε μια πινακίδα στην πόρτα που να λέει:

sofosdonotenter.png

Ευχαριστώ.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά και μπράβο tsan........ :o)

Κι εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος... :)

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα και μπουτάρισα την κάρτα με τα VGA Maximizers..... :)

Τη μία πράσσινο λαμπάκι και no boot, την άλλη κόκκινο λαμπάκι και πάλι no boot..... :(

Τελικά σήμερα την έψαξα λίγο πάλι και την boot-άρησα.... :D

VGA_Maximizer_3.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_1.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_2.jpg

VGA_Maximizer_3.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_1.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_2.jpg

VGA_Maximizer_3.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_1.jpg

VGA_Maximizer_on_VGA_2.jpg

VGA_Maximizer_3.jpg.784226739a49598b4b1b

VGA_Maximizer_on_VGA_1.jpg.681a1c0c0a295

VGA_Maximizer_on_VGA_2.jpg.93441758146f2

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το maximizer ουσιαστικά είναι ένα κύκλωμα εξωτερικής τροφοδοσίας της κάρτας;

Το καλωδιάκι που φεύγει πίσω από τον πυρήνα της κάρτας και πάει στο maximizer τι είναι;

Για πόσα mhz λες ο πυρήνας;:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά και μπράβο tsan........ :o)

Κι εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος... :)

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα και μπουτάρισα την κάρτα με τα VGA Maximizers..... :)

Τη μία πράσσινο λαμπάκι και no boot, την άλλη κόκκινο λαμπάκι και πάλι no boot..... :(

Τελικά σήμερα την έψαξα λίγο πάλι και την boot-άρησα.... :D

:drool: το πες και το κανες...respect...:D

...δώστε παλικάρια γιατι εμένα δεν με βλέπω λαμβάνω μέρος.

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το maximizer ουσιαστικά είναι ένα κύκλωμα εξωτερικής τροφοδοσίας της κάρτας;

Με το VGA Maximizer ο συνωνόματος μπορεί να δώσει όσο Vgpu θέλει στον πυρήνα της VGA. Οι κεντρικές διαφορές με ένα απλό Vgpu mod είναι ότι μέσω του maximizer:

1) Το voltage feeding του πυρήνα γίνεται εξωτερικά

2) Τα voltages που παρέχει είναι ROCK-stable

3) Δεν υπάρχουν πλέον οι ενοχλητικές Overvoltage/Overcurrent προστασίες

4) Δεν πάρχουν droops, θα δώσεις 1.4Vgpu, η κάρτα θα πάρει 1.4 ακριβώς - ΤΕΛΟΣ :D

5) Το Vgpu δεν μεταβάλλεται με τις θερμοκρασίες

Αυτά έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ :D:T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ωραία....Έχουν "φαγωθεί" όλοι όσοι έχουν 295 για το OCP mod.....Αυτό με το maximizer λύνεται;:D

Aπό ότι λέει ο George λύνεται....και γίνεται αυτό γιατί πλέον το ρεύμα δεν περνάει μέσα από το voltera; Δεν ξέρω καν άμα τα λέω και σωστά....noob:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξηλώνονται τα Voltera κυκλώματα και οι πυρήνες πλέον τροφοδοτούνται μόνο απ'το VGA Maximizer.....το οποίο παρεμπιπτόντως, το προσαρμόζω σε ΟΠΟΙΑ κάρτα θέλω.... ;)

Έτσι δεν έχω ούτε OCP, ούτε OVP, ούτε τίποτε απ'αυτά και τροφοδοτώ την κάρτα με όση τάση ακούει πλέον..... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now