Recommended Posts

Καλημέρα πάιδες,

Θέλω να ρωτήσω κάτι απλό, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το PCMark05 και ξέρω πολυ λίγα γύρω απο αυτό.

Ότι ρωτάω το ρωτάω για προσωπική χρήση και όχι για bench.

Ας υποθέσουμε λοιπόν πώς έχω ένα μηχάνημα χρέπι, και απλά θέλω να το κάνω με τους πιο απλούς τρόπους να "φαίνεται" ότι είναι πιο γρήγορα απο άλλο...

Σίγουρα βοηθάει να κάνω ένα RamDrive (αλλά η Futuremark που έχει φτάσει το CAP του ? )

Σίγουρα βοηθάει να βάλω δύο δίσκους σε RAID αντί για έναν απλό αλλά σε κατάσταση RAID HDD(απλοί, όχι raptors) Vs Single SSD(μέση κατάσταση SSD πχ 150Read/100 Write) πoιο θα βγεί καλύτερο (για βαθμολογία πάντα λέω) ?

Το Floppy Drive δίνει βαθμούς ή λάθςο θυμάμαι και τα εχω μπερδέψει με κάτι άλλο ?

Μνήμες- CPU-VGA πόσο μετράνε και τι δίνει πιο πολύ?

Γράφοντας τι δίνει πιο πολύ εννοώ πχ τα MHz της GPU ή η μνήμη της GPU.

Η Cache του CPU δίνει ή μόνο MHZ.

Μνήμη είναι timings oriented σαν το 01 ή απλά MHZ ?

Στην μητρική υπάρχουν κομμάτια που κοιτάει τι έχουν και δίνει μεγαλύτερη βαθμολογία? ΠΧ Controllers? Chipset ?

PSU φαντάζομαι δεν δίνει καθόλου σημασία . . . ε?

Και ένας οδηγός ή κάτι άλλο που να δίεχνει πώς κάνει generate τα score και τον συντελεστή βαρύτητας σε κάθε τεστ δεν θα με χαλούσε :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ramdrive δεν επιτρεπεται .

Υπαρχει ενα cap στα 300mb/sec για orb link . Το ramdrive θα εδινε πανω απο 1000+mb/sec .

Το πιο ευκολο για να ανεβασεις το score ειναι να βαλεις 1-2 iram .

Mε τον controller της intel δεν δινουν και τοσο καλα αποτελεσματα τα ssd. Ενας slc σιγουρα ειναι καλυτερος απο raptor .

Floppy δε σε νοιαζει .

Vga επηρεαζει αρκετα , μιας και εχει 3-4 τεστ για 3d .

Cpu για παραδειγμα ενας qx9650 στα 5.5ghz ειναι γρηγοροτερος απο εναν i7 στα 4.9ghz .

Η cache δεν δινει ποντους εξτρα , αλλα βοηθαει λογω του οτι κανει τον επεξεγραστη πιο γρηγορο .

Αυτο που μετραει ειναι cpu , vga , δισκοι .

http://www.futuremark.com/pressroom/companypdfs/PCMark05_Whitepaper_1_0.pdf

CPU Score = 82 × [geomean of the CPU test suite test results]

Ειχε ποσταρει ο eva2000 την εξισωση καπου αναλυτικα , αλλα δε μπορω να τη βρω τωρα .

Οτι αλλο μου ερθει , συμπληρωνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται πως το τρέχεις σε Vista ( με το Aero enabled ) για να γίνεται 3D Acceleration από την/τις κάρτες γραφικών στο Transparent Windows test ( 2000 πόντους πάνω στο τελικό score σε σύγκριση με Windows XP χαλαρά )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now