gdp77

Αποστολή βιντεοκάμερας από USA

Recommended Posts

Έστω ότι έχω συγγενείς στο USA :P

Υπάρχει τρόπος να μου στείλουν βιντεοκάμερα χωρίς να πληρώσω τελωνείο ?

π.χ. να στείλουν τη βιντεοκάμερα σαν δώρο και την απόδειξη ξεχωριστά μέσω fax ?

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να δηλωσουν αξια $20 εως $30, να πουν οτι ειναι δωρο (gift) και να γραψουν στο description κατι σαν "used electronic equipment"

Πολυ σημαντικο.. να το στειλουν με USPS

http://ircalc.usps.gov/default.aspx?Mode=Intl_Single&CID=10156

(αυτο ειναι το calculator για το κοστος αποστολης)

και καλυτερα να σταλει μεσω του πακετου 'Express Mail® International'

(εχει και tracking number και ειναι αυτοματα ασφαλισμενο μεχρι $100).

Επισης το δεμα να μην ειναι κανα ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΙΟΟΟ ή ΒΑΡΥΥ για να μην προκαλει τα βλεμματα των τελωνειακων υπαλληλων.

Μ'αυτον τον τροπο, το πιθανοτερο (κατα 95% θα ελεγα) ειναι οτι το δεμα θα σου παραδοθει στο σπιτι σου και θα πληρωσεις 6 γιουρια μονο στο ανθρωπα που θα στο φερει (ειναι καινουργιο κολπο αυτα τα 6 γιουρια και ειναι για τελωνειακα εξοδα).

Μ'αυτον τον τροπο, εχω φερει εγω ΠΟΛΛΑ δεματα απο το αμερικα, χωρις προβληματα.

Το μειονεκτημα σε ολα αυτα ειναι οτι ΑΝ τυχον χαθει το δεμα, δε μπορεις να διεκδικησεις περισσοτερα χρηματα απο την αξια που εχει δωθει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο qparadox είναι το πιο γνωστό "κόλπο" από όλα. Σε αρκετές περιπτώσεις πιάνει και είσαι μια χαρά.

Υπάρχουν 2 ακόμα τρόποι, αλλά μόνο στο ebay τους έχω δει να τους εφαρμόζουν. Ο ένας είναι να στο στείλουν σαν Engineering Sample/Review Sample και ο άλλος ως Replacement Parts, στην ουσία σα να σου στέλνουν από RMA την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ακόμα τρόποι, αλλά μόνο στο ebay τους έχω δει να τους εφαρμόζουν. Ο ένας είναι να στο στείλουν σαν Engineering Sample/Review Sample και ο άλλος ως Replacement Parts, στην ουσία σα να σου στέλνουν από RMA την κάμερα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρέπει να έχει διεύθυνση αποστολέα κάποια εταιρεία ? Εγώ όντως βρήκα γνωστούς στο Αμέρικα, απλά ψάχνω τρόπους να μου στείλουν κάποια πράγματα που κοστίζουν πολύ φτηνότερα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι αυτό και γίνεται από το ebay. Οι τύποι εκεί με τις χιλιάδες θετικές έχουν στην ουσία ηλεκτρονικά καταστήματα, τα οποία βάζοντάς τα ως διεύθυνση αποστολέα, μπορεί να περάσει από το τελωνείο το "δείγμα".

Αν δεν παίζει σκηνικό με εταιρεία, τότε χρησιμοποίησε το gift. Με λίγη τύχη δε θα στο περάσουν τελωνείο. Απλά πρόσεχε μη φέρεις κανά τεράστιο δέμα, γιατί εκεί θα παίξει έλεγχος. Τα δέματα αυτά τα παίρνουν από τη USPS κατευθείαν τα ΕΛΤΑ μας, οπότε είναι "χύμα" η κατάσταση. Απλά δεν είναι 100% το ποσοστό επιτυχίας, γιατί κάποιοι το ψάχνουν ή απλά έτυχε να είσαι μέσα στους άτυχους εκείνη τη μέρα.

Γενικά, αν φέρεις CPU, μνήμες και SSD, σχεδόν κανένα δε θα περάσει από τελωνείο - σιγά μην κοιτάξουν στο χύμα φάκελο τι μοντέλο είναι ο επεξεργαστής. Αλλά αν φέρεις κανέναν ενισχυτή που ζυγίζει και κανα 20άρι κιλά, εκεί κατά 70-80% την πάτησες.

Το ζήτημα είναι ότι ακόμα και εκεί νομίζω ότι μπορείς να τη "σκαπουλάρεις" - αν το προϊόν το έχεις βρει τραγικά φτηνότερα στις ΗΠΑ, απλά δηλώνεις μια "αληθοφανή" αξία στο gift και θα σου βάλουν ένα μικρό φόρο, και εν τέλει πάλι κερδισμένος θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now