Jim@kiS

Απορεια με Vista

Recommended Posts

Για σας παιδες 8ελω τα φωτα σας...Ειμουν φανατικος των XP εδω και πολλα χρονια αλλα ηρ8ε η στιγμη πιστευω να τα αλλαξω γιατι τα βαρε8ηκα κιολας.Βρισκω οποτε τα vista x64 τα γραφω σε ενα dvdακι και ξεκιναω...Ολα καλα μεχρι εδω εχω ομως μια απορεια παταω να κανει Format τον σκληρο που βαζω τα vista και κανει 3 δευτερολεπτα...και μου λεει οτι σβηστηκαν ολα...Στα xp ομως οταν εκανες format εκανε 3 ωρες για εναν 500αρι και εδω γινεται τοσο γρηγορα?και quick format να εκανε τοσο γρηγορα δεν παιζει να τον κανει...Τι παιζει παιδια?Κανω κατι λα8ος?

Link to comment
Share on other sites

:D

Δεν κάνεις απολύτως τίποτα λάθος - απλά τα Windows XP κάνανε το "κλασικό" format στον δίσκο, το οποίο ανάλογα με το μέγεθός του, έπαιρνε και την ανάλογη ώρα για να τελειώσει.

Στα ΧΡ βέβαια, αν κάποιος βιαζόταν, υπήρχε η επιλογή για "quick format", που θα έκανε μερικά δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί.

Ακριβώς αυτό που κάνουν τα Vista/7. Απλά δε σου δίνουν την επιλογή για το "κλασικό" format και κατευθείαν κάνουν το quick ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά που λέει ο jc. Την έχουν απλοποιήσει την διαδικασία και στην

ουσία διαλέγεις σε ποιο partition θα γίνει η εγκατάσταση.

Μια απορία μόνο για να μην βγω off...Γιατί δεν βάζεις τα 7 x64??

Link to comment
Share on other sites

Το 8εμα ξερεται πιο ειναι οτι και οταν τα εβαλα και πηγα να κανω τον δευτερο σκληρο format και πατησα quick παλι πιο πολυ ωρα εκανε απο την εγκατασταση των vista...7 δεν εβαλα ακομα γιατι δεν ειναι ολοκληρομενα στην αγορα ετοιμα εννοω και αυτα που δινει η microsoft ειναι μονο για εναν χρονο:( Μετα? 8α αλλαξουμε απλα serial και ολα οκ? Αν ειναι ετσι να βαλω 7:D

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως θα βγουν πιο γρήγορα στην αγορά τα επίσημα 7, νομίζω κατά τον Νοέμβρη με

Δεκέμβρη. Τα βάζεις τώρα και σε ένα εξάμηνο τα αγοράζεις και ησυχάζεις. Πάντως σε ορισμένες

περιπτώσεις τείνουν να είναι γρηγορότερα και από τα xp.

Edit\\..Για του λόγου το αληθές:http://www.thelab.gr/showthread.php?t=64871;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now