p_under

βοηθεια για λιγη παραπανω δναμη

Recommended Posts

καλησπερα σε ολο το forum εχω εναν atom 330 ενσωματωμενο σε μητρικη intel αυτον εδω δηλαδη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528052 .εχω προσπαθησει ματαια με πολλα προγραμματα να το clockaro λιγο αλλα δεν καταφερα τιποτα .υπαρχη καμια ιδεα - βοηθεια ? ευχαριστω παιδια .

Α κ εχω ενα θεμα με την μνημη που του φοραω . εχω μια crusial παλιο μοντελο 1gb 800 mhz κ δεν την βλεπει 533 αλλα 400 , εβαλα μετα μια kingston 2 gb 1066 κ αυτη την βλεπει ως 400 mhz ,γτ να χανω 133 πολυτιμα mhz ?φοραει τελευταιο bios .

κ μια φωτο γιατι δεν βγαζω ακρη 56328162.png σορρυ αλλα δεν μπορεσα να βαλω πιο μικρη

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι απο βιος δεν εχει τιποτα, μονο την συχνοτητα της μνημης κ τα timings ρυθμιζω κ χωρις ρευμα . αρα μονο μεσω προγραμματος μπορω να κανω κατι , δεν εχω βρει ομως clock generator σε κανενα

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω λες οτι εχεις μια crusial παλιο μοντελο 1gb 800 mhz κ δεν την βλεπει 533 αλλα 400.και που ειναι το λαθος ?ετσι πρεπει να την βλεπει κανονικα.και μετα λες οτι εβαλεσ μια 1066 μνημη αλλη και στην εβλεπε 400 και οχι 1066 .εδω όντως υπάρχει λάθος αλλα να ξερεις οτι η περισσοτερες μνημες 1066 (δηλωμενες) ειναι 800αρες (θεμα που εχει ξανασυζητηθεί).

το προγραμμα τα λεει λιγο κουλα όντως που κανονικα επερεπε να ελεγε 533 αν και εφόσον της εχεις βαλει απο το βιοs sta 1066mhz χειροκινητα και μονο, γιατι τις βλεπει απο μονο του 800αρες.αρα στην δικη σου περοπτωση δεν γινεται να της δει στα 1066......ελπιζω να καταλαβες τι ενοοω......

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ειπα αυτο , δεν θελω αν βλεπει την 1066 στα 1066 κ το ξερω οτι εινια 800αρα κανονικα , αλλα κ τις δυο τις βλεπει το cpu z τουλαχιτον ως 400 αρες αντι για 533. αυτο θελω να λυσω κ αν γινεται να τον κλοκαρω κ λιγο .

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ειπα αυτο , δεν θελω αν βλεπει την 1066 στα 1066 κ το ξερω οτι εινια 800αρα κανονικα , αλλα κ τις δυο τις βλεπει το cpu z τουλαχιτον ως 400 αρες αντι για 533. αυτο θελω να λυσω κ αν γινεται να τον κλοκαρω κ λιγο .

αυτο σου λεω και εγω αφου δεν μπωρεις να της βαλεισ χειροκινητα 1066 απο το bios τοτε στης βλεπει 800αρες!

Link to comment
Share on other sites

δεν στα ειπα καλα . δεν τις βλεπει 400 *2 = 800mhz αλλα 200 *2 = 400 mhz κ εγω θελω να τις βλεπει 266 * 2 , τις3 ρυθμιζω εκει κ το cpu z λεει 200 κ οχι 266 .

Link to comment
Share on other sites

δεν στα ειπα καλα . δεν τις βλεπει 400 *2 = 800mhz αλλα 200 *2 = 400 mhz κ εγω θελω να τις βλεπει 266 * 2 , τις3 ρυθμιζω εκει κ το cpu z λεει 200 κ οχι 266 .

δηλαδη στα 533 θες να της βλεπει εσυ αλλα δεν γινεται αφου η μνημες σου ειναι 800αρες.και γιατη εσυ θελεις να της κατεβασεις κατω απο το κανονικο τους?δηλαδη εσυ τις ρυθμιζεις στα 533 bios (266cpuz) και το cpuz σου λεει 200(400αρες).αυτο οντος ειναι λαθος αλλα μηπως ειναι του cpuz ?γιατι δεν δοκιμαζεις με πιο παλιο να δεις η με το Memset(http://www.tweakers.fr/memset.html) να δεις αν λεει το ιδιο?

Υ.Γ καταρχην με τη μνημες εισαι πανω με 800αρες η 1066αρες ?

Link to comment
Share on other sites

με 1066 επειδη ειναι 2gb .θελω 533 γτ ειναι το max που μπορει να δει η μητρικη σε συνθηκες μη o/c κ αν τον κλοκαρω που δεν κερω πως θα μπορεσει να δει λογικα κ παραπανω . οριστε κ ενα screen απο memset atom2.png δεν καταλαβαινω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

βαλε και ενα cpuz διπλα στο memset γιατι δεν σου διαβαζει την ταχυτητα αλλα απο οτι νομιζω στης βλεπει στα 800.

βαλτες απο bios στα 1066 με 5αρια και μολις μπει windows τραβα ενα screenshot κομπλε ..

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το προβλημα fixed . κατεβασα την 1,48 εκδοση που λεει οτι ειναι για dual atom οπως ο 330 μου κ μου εβγαλε σωστα την μνημη . screen atom3.png αλλα αν προσεξατε το memeset την βλεπει σαν ddr3 . :que:... οτι να 'ναι .. λοιπον . υπαρχει τροπος να κλοκαριστει αυτο το συστημα γτ ψαχνω κ δεν βρισκω τιποτα. κανενα προγραμμα με ppl για ατομ ? bios οπως ειπα δεν υπαρχει τιποτα . thanks tony

Link to comment
Share on other sites

μα πως στην εβγαλε σωστα αφου μου λες οτι ειναι στα 1066 κανονικα επρεπε να σου ελεγε 533 και οχι 266.τεσπα γιατι δεν δοκιμαζεις με το setfsb να ανεβασεις συχνοτητα για 945 chipset εχει code για να δουλεψει νομιζω.το εχεις δοκιμασει?

http://www13.plala.or.jp/setfsb/

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μικρο motherboard οτι μνημη κ να του βαλεις την κανει 533 αρα σωστα ειμαι . ενω πριν ημουν ( μου ελεγε οτι ημουν στα 400 ) εχω δοκιμασει αλλα θα ξαναπροσπαθησω σε περιπτωση που μου διεφυγε

αυτον λες for IG-80 Ultra Version 1.5a4? που ειναι στο beta version . τι κανω με αυτο δεν ξερω .

ασε που το eset τον βλεπει σαν ιο .

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μικρο motherboard οτι μνημη κ να του βαλεις την κανει 533 αρα σωστα ειμαι . ενω πριν ημουν ( μου ελεγε οτι ημουν στα 400 ) εχω δοκιμασει αλλα θα ξαναπροσπαθησω σε περιπτωση που μου διεφυγε

αυτον λες for IG-80 Ultra Version 1.5a4? που ειναι στο beta version . τι κανω με αυτο δεν ξερω .

ασε που το eset τον βλεπει σαν ιο .

περασε το και με αυτο ανεβαζεις fsb απο οτι ειδα εχει για το chipset soy.στη σελιδα αυτη θα δεις δεξια που λεει το chipset σου και διπλα εχει ακριβως τον κοδικο που πρεπει να βαλεις για να δει σωστα το fsb.το περνας και ανεβαζεις....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now