beholder

Mobos x58

Recommended Posts

Ποιες χ58 mobos κλοκαρονται καλυτερα ? Κανενα review θα παιξει? ;P..

(eclipse vs ut h3eh8 vs gene II vs r2e vs classified) η κατι τετοιο :que:...

Θα ειτανε πολυ καλο:'(....:'(....

Overclock for the mases :P..:handshake...

Link to comment
Share on other sites

To χουμε σκεφτει ενα τετοιο round-up, αλλα θελει παρα πολυ δουλεια πραγματικα :D

Ασε που καθε reviewer θα λεει και τα δικα του - π.χ., μια classified μπορει να παει το CPU ψηλοτερα απο τις αλλες, αλλα μια P6T Deluxe μπορει να τον παει αρκετα ψηλα + αρκετα ευκολα - εκει θα πεσει τροφη για σκεψη, μιας και δεν ειναι ολοι benchers, αλλα θελουν ευκολα και γρηγορα να στησουν ενα γρηγορο PC.

Αν πας καθαρα για επιδοσεις, νομιζω οτι πας για REXII και Classified. Αν πας για ευκολια, η MSI X58M (οχι η Eclipse, μακρια), η GIGABYTE UD5/EXTREME και η ASUS P6T Deluxe είναι ισως οι καλυτερες επιλογες. Μακρια απο DFI για ευκολια π.χ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Kάπου το είχα διαβάσει ο crusty πρέπει να το είχε γράψει ή ο Σόλωνας.....ότι με μια DFI, όχι Χ58, δεν μπούταρε ούτε stock:hehe: Για να είμαστε όμως δίκαιοι έχει φτιάξει από τότε.....:D

Aν είναι για μηχάνημα για κάθε μέρα με πολύ αξιοσέβαστο o/c κάποια Ρ6Τ ή κάποια UD5 είναι ότι πρέπει....τώρα για extreme καταστάσεις πας αλλού.....

Link to comment
Share on other sites

Kάπου το είχα διαβάσει ο crusty πρέπει να το είχε γράψει ή ο Σόλωνας.....ότι με μια DFI, όχι Χ58, δεν μπούταρε ούτε stock:hehe: Για να είμαστε όμως δίκαιοι έχει φτιάξει από τότε.....:D

Aν είναι για μηχάνημα για κάθε μέρα με πολύ αξιοσέβαστο o/c κάποια Ρ6Τ ή κάποια UD5 είναι ότι πρέπει....τώρα για extreme καταστάσεις πας αλλού.....

Γιατι η UD5 δεν ειναι για extreme καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο Γρηγόρης δεν μπορούσε να boot-άρει με την T3EH8 και τον 965 ούτε σε stock ... έφαγε μέρες μέχρι να boot-άρει Windows :hehe:

Χαχα σωστά....:hehe: Ακόμα fail μητρικές είναι...:D

Από αυτές πάντως που έχεις μέσα στην παρένθεση η gene λέει πολύ....:D

Link to comment
Share on other sites

Οι DFI μητρικές είναι πολύ περίεργες, όμως απ'την στιγμή που κάτσεις, ψάξεις και καταλάβεις τι ακριβώς παίζει σε ανταμείβουν και με το παραπάνω. Το κακό είναι ότι μερικές φορές, δεν μπορείς να βρεις τους σωστούς συνδυασμούς από settings και σου σπάει τα νεύρα.

Εγώ την DFI LP UT P35-T2R την είχα ερωτευτεί επειδή ήταν γρήγορη (ή τουλάχιστον με τα συγκεκριμένα bios settings είχε γίνει γρήγορη) στο SuperPi 1M. :D Όμως η P5K Deluxe ήταν πολυυυυύ πιο εύκολη και ευχάριστη μητρική. :T:;)

Εφόσον θες να κλοκάρεις (από ότι κατάλαβα τώρα θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις :(....) πας για R2EX/Classified/Gigabyte UD5 Extreme. Εντάξει οι δύο πρώτες διαφέρουν αρκετά ως προς το overclockability σε σχέση με την Giga, η οποία έχει ένα άριστο ratio κόστους/σταθερότητας/o/cability ;)

Αν θες να ασχοληθείς με subzero benching, τότε classified should be on the way already :D Αν θες να ασχοληθείς με overclocking σε αέρα/νερό, στο οποίο θα πίνεις το αίμα του i7 σου, πας για R2EX. Αν πάλι θες να συνδυάσεις overclocking, επιδόσεις και ευχρηστία/ευκολία πας για ASUS P6T Deluxe/Rampage 2 Gene, MSI X58M, Asrock X58 SuperComputer/Deluxe, Gigabyte GA-EX58-UD4/GA-EX58-UD5.

Aν τώρα ήμουν στη θέση σου, θα διάλεγα κάτι φθηνό και με εξαιρετικές επιδόσεις όπως, P6T Deluxe, Gigabyte GA-EX58-UD4/UD5, MSI X58M (για την τελευταία επιφυλάσσομαι λίγο, απλά άκουσα από anandtech ότι έπιασαν 230 bclk για αυτό το είπα, τώρα ... :time:....

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτια μου συμφωνω με αφτα που ειπες αλλα η classified μου αρεσει παρα πολυ και απο οτι διαβασα ειναι και παρα πολυ καλη .

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτια μου συμφωνω με αφτα που ειπες αλλα η classified μου αρεσει παρα πολυ και απο οτι διαβασα ειναι και παρα πολυ καλη .

ενοειται η καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Και μια απ'τις πιο overhyped μητρικές ever ! Για ένα benchmarker φανατισμένο ναι είναι ότι πρέπει, αλλά για ένα 24/7 χρήστη να πρέπει να δώσει παραπάνω από 120ΜΗz PCIe για να πάρει τα τρελά bclk που βλέπει εντάξει πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Με την πρόταση που έχει το αρχικό ποστ "Overclock for the mases" δεν νομίζω να εννοεί ότι θέλει o/c τρελό......κάτι για κάθε μέρα νομίζω ζητάει...εεεε και όσο να πεις, δεν παίρνεις την classi για κάθε μέρα(είναι πολλά τα λεφτά, όταν σε αυτό το επίπεδο πολύ πιο φτηνά mobos σου δίνουν το ίδιο), εκτός και αν έχεις τρέλα να κάνεις ένα project π.χ classi, corsait gt, true black ή κόκκινα/μαύρα νερά με ένα ωραίο κουτί κλπ....τότε πάω πάσο....:D

Link to comment
Share on other sites

Σοφε κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου , μνημες ηδη πηρα τις OCZ Blade 2000 low latency cas7 , ποτε μενουνε να παρω ολα τα υπολοιπα parts που ειπες hehehehhehehhehe .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now