jax7480

Που πηγε το νερο... οεο???

Recommended Posts

Μεγαλο ερωτημα....

Εχω στημενη μια υδροψυξη πανω στον υπολογιστη.

Ψυγειο Thermochill 3πλο, αντλια Swiftech MCP655, τανκ ΕΚ Multioption 400 και ενα waterblock του eleven.

To νερο ψυχει μονο τον επεξεργαστη, εναν i7 920 D0 στα 4.03GHz για καθε μερα.

Το προβλημα ειναι οτι εχω βαρεθει να βαζω νερο στο τανκ. Πρεπει να εχω βαλει τους τελευταιους 2 μηνες, πανω απο 4 λιτρα νερο μεσα στο κυκλωμα.

Διαρροη δεν υπαρχει απο πουθενα, τσεκαρισμενο.

Που στο διατανο παει το νερο. Το τανκ για καποια περιοδο το ειχα μονιμα ανοιχτο. Αλλα γεμιζα περι τα 300-400ml τo τριημερο.

Οταν το εκλεισα ΤΕΛΕΙΩΣ, καλο σφιξιμο, παλι ΧΑΝΕΙ αλλα λιγοτερο. Βαζω περιπου 100-200ml το πενθημερο, αλλα παλι χρειαζεται να βαζω.

Που στο διατανο παει ολο αυτο το νερο? εξατμιζεται?

Ο υπολογιστης δουλευει την περισσοτερη ωρα idle... (λιγο internet, καμια ταινιουλα).

Ιδεες, αποψεις ευπροσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

εμένα με feser και χρήση 1-2 ώρες τη μέρα έφτασε στο μισό η στάθμη στο tank και έβαλα καμιά 100άρα ml ακόμα..αλλά όχι και έτσι..Τόσα λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αφήσεις χωρίς λειτουργία τον υπολογιστή για λίγο καιρό να δεις αν πάλι χάνει; Έχεις ελένξει όλες τις συνδέσεις;Τι αντλία χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

@ εργοτελης: Ο υπολογιστης θα μεινει κλειστος για τις επομενες 18 μερες, οποτε θα δω τι παιζει.

Τα λαστιχα ειναι tygon 3400.

H αντλια οπως ειπα παραπανω ειναι swiftech 655.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είναι χρωματιστό το υγρό;Γιατί θα μπορείς να δεις καλύτερα τυχόν διαρροή που εξατμίζεται άμεσα και δε τη βλέπεις. Συνήθως το πιο κλασσικό σημείο διαρροής όσο καλό σφίξιμο και να κάνουμε είναι γύρω από την αντλία. Στη διάταξή σου, είναι κοντά η αντλία με κάποιο άλλο μέρος του κυκλώματος; Κυρίως στην έξοδο.

Προφανώς το νερό δε γίνεται να χάνεται από το πουθενά, κάπου βγαίνει και εξατμίζεται χωρίς να φαίνεται. Τα μπλοκ είναι καλά σφιγμένα; Τα είχες ανοίξει καθόλου για καθάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now