Spirosssss

Stacker 831 SE mod revised!

Recommended Posts

Σας παρουσιαζω την προσπαθεια που καναμε εγω και -κυριως- ο συμφορουμιτης billvent στο κουτι μου να στριψουμε τους σκληρους στο πλαϊ και να βαψουμε το εσωτερικο.

Επηρεασμενος απο μια αλλη δουλεια ενος παλλικαριου που μου παρουσιασαν τα παιδια σε ενα αλλο thread μου αγορασα τις γωνιες ..

23062009350.jpg

εγδυσα και το κουτι να κοπει κ να βαφτει.. (οχι και τοσο περιπλοκο οσο περιμενα)

21062009347.jpg

και καθως ημασταν στο "εργαστηριο" ειχα την ιδεα.. Γιατι να κανουμε τοσα κοψηματα και τρυπηματα με τις γωνιες αντι απλα να στριψουμε το 4 in 3 module του Stacker κατα 90 μοιρες??

επιλεξαμε να το βαλουμε σε διαταξη τετοια ετσι ωστε να παταει με τα μπλε "μαξιλαρακια" που κανονικα εκει πατανε τα πλαινα καλυματα του module προσφεροντας μια καποια αντικραδασμικη προστασια.

Ανοιξαμε επιπλεον τρυπες απο πανω ετσι ωστε να ψυχονται καλυτερα οι σκληροι με την τοποθετηση του ιδιου ανεμιστηρα που καποτε κουμπωνε απο μπροστα!

Τελικα χρειαστηκαμε και ενα μικρο κομματι απο τις γωνιες για να βιδωθει και σταθεροποιηθει η θηκη των σκληρων με το υπολοιπο κουτι ;)

25062009321.jpg

Εδω βλεπετε πως χρειαστηκε να κοψουμε τα πλαινα του κουτιου οσο ηταν το υψος του module και ηταν αρκετο παιδεμα γιατι τα εργαλεια χαμηλα δεν χωραγαν

και επιστρατευτηκε η παραδοσιακη, χειροκινητη αλλα πανισχυρη λαμα!:) Επισης επρεπε να κοπουν δυο "αυτακια" που εκανε το κουτι στις κεντρικες του κωλονες και που εμποδιζαν την εισοδο των σκληρων.

25062009320.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρωτον sorry για την απαραδεκτη παρουσιαση εκανα βλακεια με τις φωτο :( Πρωτη φορα κανω παρουσιαση με φωτο κτλπ σε φορουμ! Ελπιζω να μην πρεπει να το κατεβασω..

και δευτερον.. ναι, θελω καλυτερο cable management :P

Link to comment
Share on other sites

εκανα λιγο sleeving βασικα στα καλωδια του ιδιου του Stacker γιατι ηλπιζα τα αλλα να μην φαινονται τοσο! Αλλα... πρεπει να το παλεψω κιαλλο! Ευχαριστω για τα καλα λογια!!

Ps.. Hmmmmm μερικες φωτο δεν εμφανιζονται! Γατιιιιιιιιιιιιιι??? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφ!! Επιτελους!! Μου εσπασε τα νευρα το imageshack γιατι επελεγα το resize και ξεχναγα να κανω τικ στο κουτακι διπλα!! Και παλι απο την αρχη... Ελπιζω τωρα να ειναι καλυτερα! :)

Ps : Θα δω μηπως βρω και τις φωτο πως φτιαξαμε το πλαινο παραθυρο αν και δεν ειναι τιποτα σπουδαιο. Εχει ομως μερικες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα man!! :D

Mε το fan bracket που εχει η coolermaster και δεχεται 4 ανεμιστηρες?? αν εχεις true black και τα συναφη μαλλον θα εχεις προβλημα! Αν δεν σε ενδιαφερει και το κλεισιμο του οπτικου πεδιου στο εσωτερικο, then go for it!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να σε ρωτησω κατι , οι ανεμιστηρες που εχεις στο κατω μερος ειναι δυο των 12cm ?

Τη σιτα που ειχε κατω το κουτι την εβγαλες ? Ρωταω γιατι στο δικο μου η σιτα εμποδιζει τα fans να βιδωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ενδιαφερεται για το Side bracket για τα 4fans καλυτερα να μην το παρει.

Το εκανα Παραγγελεια απο CM Parts Store μου ηρθε και οταν το ανοιγω βλεπω οτι δεν εχει τα Hinges(2 πιαστρακια για να στερεωθει το πανελ στο κουτι).Εγραφε οτι δεν παρεχονται παρεα με το πανελ οποτε μπαινω να παραγειλω τα Hinges.Ομως δεν εχει και δεν προκεται να ξαναβγαλει.

Οταν εκανα την παραγελεια δεν ελεγε κατι τετοιο οποτε εμεινα δυσαρεστημενος με την εξυπηρετηση της CM.

Τωρα ψαχνω μεσω ινετ μπας και βρω ακρη για να το εγκαταστησω

Αν εχει κανενας απο εδω και δεν τα χρειαζεται τα αγοραζω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το hinge αυτο ειναι για την πορτα και εχει για το πλαινο εχτρα παραθυρο.

Του πλαινου τα hinge ειναι καπως στρογγυλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οριστε πως εγινε το Stacker μετα το 2ο χειρουργειο!!

Το ειχα αφησει καπως ετσι:

30062009370.jpg03072009377.jpg

Επισης ειχα ενα RAM Cooler που λογω ψυκτρας δν μπορουσα να χρησιμοποιησω:

13072009399.jpg

Στην αρχη εγιναν μερικες τρυπες στο mobo tray για να περασουν τα καλωδια απο πισω:

14022010768.jpg

και εβγαλα την θηκη των σκληρων που ηταν η παλια του Stacker απλα γυρισμενο στο πλαι και τουμπαρισμενο ωστε να μπαινουν οι σκληροι καθετα και εβαλα ενα HDD rack απο Thermaltake Armor Jr το οποιο ειναι σε οριζοντιο προσανατολισμο και με anti vibration δακτυλιδια. Πατησε στα αφρολεξακια που ειχε η παλια θηκη του Stacker, ωστε να σηκωθει πανω απο το λαμακι του κουτιου και να περναει ο σκληρος στην πιο χαμηλη θηκη και βιδωθηκε απο κατω απο το κουτι στις 4 γωνιες του.

14022010775.jpg

αλλαχτηκε κ η ψυκτρα κ βαφτηκαν τα σιδερακια στηριξης των ανεμιστηρων καθως και τα fan grills:

14022010777.jpg

αλλα δυστηχως παλι δεν μπαινει το RAM Cooler! :(

14022010771.jpg

Μπηκαν φιλτρα για να αντιμετωπισουμε την σκονη ;) :

23022010816.jpg

λιγο μοντα και στις RAM :D :

23022010814.jpg

καπως πρεπει να κουμανταρεις τοσους ανεμιστηρες.. :

17022010789.jpg

ο χαμος απο πισω:

17022010799.jpg

αρκετα συμμαζεμενο πλεον: (δεν ειχα τα Ram sinks ακομα εδω)

17022010804.jpg

και μια τελευταια φωτο:

24022010818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now