msdx

295 gtx η 4890 cf ?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά καλώς σας βρήκα. θα ήθελα να την βοήθεια σας . Τι θα μου προτείνατε 1 295gtx η 2 4890; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι επιδόσεις σταθερότητα των drivers . Να αναφέρω ότι η αναλυση που παίζω είναι 1680x1050.

:que:...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Επιδόσεις πάνω κάτω οι ίδιες θα είναι στην ανάλυση που παίζεις. Σίγουρα και οι δύο λύσεις είναι πολύ θερμές και θα χρειαστείς a/c στο δωμάτιο του PC.

Τώρα από drivers, τα ίδια είναι και οι δύο εταιρείες. Μπορεί να σου δουλέψουν όλα τέλεια, μπορεί να σου σπάσουν και τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό είχα nvidia και με φοβίζει λίγο η ati γιατί έχω ακούσει αρκετά προβλήματα με τους drivers . Ο λόγος που σκέφτηκα ατι είναι γιατί μπορείς εύκολα βγάλεις την ψήκτρα και να βάλεις άλλη ενώ στην 295 δεν έχει βγει κάτι εκτός από waterblock .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ Nvidia αλλά κυρίως λόγω σχολής (ασχολούμαι με CUDA). Αν την θες αποκλειστικά για gaming τότε είναι παρεμφερείς κάρτες και σίγουρα στην ανάλυση σου δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσως να θες να τσεκάρεις τα bencs στο Tom's Hardware (link) για να δεις πια πάει καλύτερα στα παιχνίδια που παίζεις. Όσο για drivers, στα Windows συνήθως όλα πάνε καλά ανεξάρτητα από εταιρία. Στα linux τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, καθώς η AMD/ATI έχει μείνει λίγο πίσω σε θέμα drivers (αν και τα τελευταία δείγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά).

P.S. Προσωπικά πιστεύω ότι στην ανάλυσή σου, μπορείς να πας και σε πιο φτηνές λύσεις. Ακόμη και μια GTX 275 η 2x4870 σε crossfire πιστεύω ότι σε καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Χμ από 285 λέω να πάω σε 295 η 4890 cf γιατί έκανε κάτι κουλά και σκέφτηκα να πάω σε κάτι καλύτερο αφού στα ιδία λεφτά βγαίνουν περίπου άντε να βάλω κανένα 50αρικο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή είναι λίγο περίεργη για αγορά καινούργιας κάρτας. Μέσα Ιουλίου θα φτάσει στους κατασκευαστες το DirectX 11 και από Οκτώβρη σε όλους τους καταναλωτές. Επίσης στο 4ο τρίμηνο του χρόνου περιμένουμε τις GTX300 από την Nvidia. Κι εγώ σκέφτομαι για κάρτα (η Samsung T240 είναι ήδη στην μεταφορική), αλλά αν δω ότι η μία GTX260 δεν με καλύπτει θα πάω για SLI. Όσο για καινούργια top κάρτα, λέω να περιμένω το δώρο τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή είναι λίγο περίεργη για αγορά καινούργιας κάρτας. Μέσα Ιουλίου θα φτάσει στους κατασκευαστες το DirectX 11 και από Οκτώβρη σε όλους τους καταναλωτές. Επίσης στο 4ο τρίμηνο του χρόνου περιμένουμε τις GTX300 από την Nvidia. Κι εγώ σκέφτομαι για κάρτα (η Samsung T240 είναι ήδη στην μεταφορική), αλλά αν δω ότι η μία GTX260 δεν με καλύπτει θα πάω για SLI. Όσο για καινούργια top κάρτα, λέω να περιμένω το δώρο τα Χριστούγεννα.

Ναι ειναι λίγο περίεργη η εποχή και εγώ δεν θα πήγαινα για άλλη αν δεν χάλαγε η 285 έτυχε τώρα όποτε σκέφτηκα για κάτι καλύτερο συμπληρώνοντας ένα μικρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σημαντικό που ξέχασα να ρωτήσω αληθεύει ότι η ατι έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας σε hd video ;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σημαντικό που ξέχασα να ρωτήσω αληθεύει ότι η ατι έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας σε hd video ;

Αυτό είναι υποκειμενικό....σε κάποιοn μπορεί να του αρέσουν, σε κάποιον άλλον όχι:D

Link to comment
Share on other sites

Για πες temperatures όταν τρέχεις κάνα benchmark/game. ;)

Χμ vantage gpu test δεν ξεπέρασε τους 73c με τον ανεμιστήρα στο auto ναι παίζει 72-73 % .Και oc έβαλα δοκιμαστικά χθες καρφωτά 700g/1200m/1400s και έβγαλε vantage χωρείς κανένα πρόβλημα . θερμοκρασία αν θυμάμαι καλά 75c με ανεμιστήρα 100% δεν θυμάμαι σίγουρα για αυτό. Δεν ξέρω αν τα ρολόγια αυτά είναι καλά για 295 αλλά έμενα καλά φαίνονται αν συγκρίνω με την 285 που είχα που δεν ανέβαινε σχεδόν καθόλου μπορεί να είχε πρόβλημα από αρχή γιατί σφύριζε πολύ κιόλας .

Edited by msdx
Πρώτη φορά είδα στο zalman να λέει 520watt καθώς έπαιζα .
Link to comment
Share on other sites

Χμ vantage gpu test δεν ξεπέρασε τους 73c με τον ανεμιστήρα στο auto ναι παίζει 72-73 % .Και oc έβαλα δοκιμαστικά χθες καρφωτά 700g/1200m/1400s και έβγαλε vantage χωρείς κανένα πρόβλημα . θερμοκρασία αν θυμάμαι καλά 75c με ανεμιστήρα 100% δεν θυμάμαι σίγουρα για αυτό. Δεν ξέρω αν τα ρολόγια αυτά είναι καλά για 295 αλλά έμενα καλά φαίνονται αν συγκρίνω με την 285 που είχα που δεν ανέβαινε σχεδόν καθόλου μπορεί να είχε πρόβλημα από αρχή γιατί σφύριζε πολύ κιόλας .

ανεβαινει κιαλο λογικα.με ποιο προγραμα της ανεβαζεις το ρευμα?μεχρι 1,25 που ακουνε, δοκιμασε να δεις μεχρι που φτανει...αν σε ενδιαφερει:D:D

Link to comment
Share on other sites

ανεβαινει κιαλο λογικα.με ποιο προγραμα της ανεβαζεις το ρευμα?μεχρι 1,25 που ακουνε, δοκιμασε να δεις μεχρι που φτανει...αν σε ενδιαφερει:D:D

Με το evga precision 1.71 αλλά δεν έχω ανεβάσει καθόλου ρεύμα ούτε έχω δει κάποια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το έξεις κουλό όταν ανεβάζω την κάρτα και βάζω το street fighter 4 bench to score που βγάζει είναι χαμηλότερο από ότι με stock συχνότητες μια φορά κατάφερα να το ανεβάσω αλλά το θεωρώ αμελητέο από 127 πήγε σε 127.38 .. Αυτό το πάθαινα και με την 285. Ενώ σε αλλά σε αλλά το score ανεβαίνει και τα ρολόγια δεν είναι τπτ μεγάλα για να πεις ότι ζεσταίνετε … έχει κάνεις καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει ? :que:...:que:...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Kάτι βρήκα στο control panel της nvidia το power management mode αν το έχω prefer maximum performance ανεβάζει αν το αφήσω όπως έχει adaptive τότε με oc έχω χαμηλότερα fps .

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες με τον single pcb, δεν μπορουν να ανεβασουν ρευμα με το evga voltage tuner καθως δεν εχει βγει το νεο που ελεγε για τον volt manager που εχουν. Μονο με mod νομιζω θα γινει η δουλεια.

Για καθε μερα με την δικια μου asus ειμαι 675/1450/1150 με (1.15 ρευμα εχω τα 720/1500/2500) και με ενα 1,25 εφτασα καπου 740 πυρηνα εαν θυμαμαι καλα.

Τελικα οι νεες 295 singl pcb πρεπει να ειναι ενα 15αρι πιο κρυες! Δεν το περιμενα να ειναι τοσο κρυες .....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now