billpeppas

Βλακίες/Λάθη που έχουμε κάνει εν ώρα...

Recommended Posts

Επειδή πιστεύω πως θα έχει πλάκα να διαβάζουμε τις διάφορες γκάφες που έχουμε κάνει όλοι μας στις "κακές" μας ώρες/στιγμές, είπα να αρχίσω το topic αυτό με την σημερινή μου γκάφα.

Αφού έφαγα την π*πα από τον δίσκο που ψόφησε και έχασα όλα τα game backups μου, την συλλογή με τα utilities και τα benchmarks, κλπ κλπ και άρχισα να ψάχνω τα διάφορα CDs/DVDs που υπήρχαν στο δωμάτιο με ότι backup υπήρχανε από παλιότερα μπας και βρω τίποτα από τα χαμμένα είπα σαν ******ς να κάνω και τίποτα άλλο μιας και ο χρόνος πιέζει.

Τι διάλεξα να κάνω ? Να volt-moddάρω μια VGA...αφού βρήκα το mod κλπ βλέπω ότι δεν έχω τόσο μεγάλο trimmer εδώ οπότε λέω ας εννώσουμε δύο για να κάνουμε την δουλειά.

Μόνο που μέσα στην σπασιμάδα ( από την απώλεια των 400GB+ Data :( ) και την κούραση ( άυπνος για κανά 20ωρο και με λίγο ύπνο από την προηγούμενη μέρα ) έκανα την γκάφα μου :D

Σύνδεσα το πρώτο trimmer με το δεύτερο χρησιμοποιώντας τα δύο άκρα, και όχι το ένα άκρο και το wiper.

Οπότε όσο και να trimmάριζα το 1ο trimmer ο βλάκας πως να άλλαζα την αντίσταση ? :D

Το κατάλαβα τώρα ( πριν κανά 2ωρο ξύπνησα :D )...ρε να με έβλεπες να trimmάρω και τα 2 trimmer και να βλέπω την τάση να παίζει λίγο ( αφού trimmάριζα μόνο το 1 στην ουσία :D ) :D

:bravo: μου :lolling:

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παμπολλες γκαφες....

μερικες απο αυτες ειναι

-Ε6600 που κλοκαρε πολυ καλα τον ελιωσα επειδη αναψε απο μονη της η commando και δεν ανοιξε το phase ενω ειχα δωσει 1.8 volt

-1 αντικατασταση μιας abit aw9d-max που μου πεταγε 90αρια και νομιζα πως ηταν καμμενη ενω στην ουσια ηθελε εξω και παλι μεσα το cpu κριμα που εφαγε RMA

-πανω απο 5 μητρικες καμενες πανω σε volt mods επειδη εκανα πειραματα

-2 8800 GTX για τον ιδιο λογο με τον απο πανω..

-καμμενος πυρηνας απο μια καρτα γραφικων επειδη εκλεισα το ψυγειο νερου τελειος και δεν χρησιμοποιουσα τανκ και μου ξερασε το νερο κατευθειαν πανω στον πυρηνα απο το μπλοκ....

:Pολεεεεε:bravo::stars:

Link to comment
Share on other sites

Εποχη p5wdh ... Μοντες για το vmch γιατι αλλιως δεν επαιζε FSB .

Τεζαρει η πρωτη υστερα απο μερικες μερες bench με 2.7-2.8Vmch(Δεν ειναι τυπογραφικο) . Παει RMA και παιρνω την καινουρια .

Στο 1ο λεπτο την μονταρω ... και στο 2ο λεπτο οπως μετραγα το vmch ακουμπαει ο ακροδεκτης του πολυμετρου αναμεσα στο πιν που μετρας το vmch (ακριανο πινακι του mosfet) και στο μεσαιο . Αποτελεσμα να καει το mosfet και να νεκρωσει η μητρικη .

3ο λεπτο ... την πακεταρω και παω για RMA παλι .

Ειπα του τεχνικου οτι δεν επαιξε καθολου ... και με κοιταζε με μισο ματι . :D

Απειρα καψιματα .... Θεωρω πως δε συμφερουμε ως πελατες . :P

Ενα τετοιο thread και θα μας μπαναρουν απο ολα τα service της επικρατειας ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φλάσαρα το bios της DFI ultra-d στην x800gto2 μια φορά και ένα καιρό....

Ήταν 3 το βράδυ αλλά τέτοια καγκουριά δε δικαιολογείται εύκολα!

Η κάρτα δε χάλασε, αλλά δεν έβγαζε και εικόνα...

Πήγα σε ένα νετκαφέ, έφτιαξα μια boot dιsk και έκανα με τυφλό σύστημα ένα σωστό flashαρισμα στη vga... Η κάρτα έπαιζε κανονικά! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φλάσαρα το bios της DFI ultra-d στην x800gto2 :respekt:
Εγω στην πρωτη μου καρτα την geforce256 ειπα να κανω lapping τις μνημες μιας και ειχα λαπαρει την gpu μια χαρα!!!Και το αποτελεσμα ηταν πως βρεθηκα στο κεντρο τις μνημης χωρις να το παρω χαμπαρι!!!:gizmo:Και σε αντιθεση με τον εργοτελη δεν ξαναδουλεψε!!!:P
Link to comment
Share on other sites

Εποχη p5wdh ... Μοντες για το vmch γιατι αλλιως δεν επαιζε FSB .

Τεζαρει η πρωτη υστερα απο μερικες μερες bench με 2.7-2.8Vmch(Δεν ειναι τυπογραφικο) . Παει RMA και παιρνω την καινουρια .

Στο 1ο λεπτο την μονταρω ... και στο 2ο λεπτο οπως μετραγα το vmch ακουμπαει ο ακροδεκτης του πολυμετρου αναμεσα στο πιν που μετρας το vmch (ακριανο πινακι του mosfet) και στο μεσαιο . Αποτελεσμα να καει το mosfet και να νεκρωσει η μητρικη .

3ο λεπτο ... την πακεταρω και παω για RMA παλι .

Ειπα του τεχνικου οτι δεν επαιξε καθολου ... και με κοιταζε με μισο ματι . :D

Απειρα καψιματα .... Θεωρω πως δε συμφερουμε ως πελατες . :P

Ενα τετοιο thread και θα μας μπαναρουν απο ολα τα service της επικρατειας ! :hysterical:

το ειχα παθει 2-3 φορες!!!:harhar::lolling: πολυ σπαστικο σημειο για μετρηση....και ειχα πετυχει και μια που πηγαινε καλα ρε γαμωτο....430fsb χωρις μοντες....:(

Link to comment
Share on other sites

ετσι ετσι και σε λιγο θα μπαινουμε σε μαγαζια και θα βαρανε καμπανες

πως υπαρχει η απαγορευση εισοδου στα καζινο θα βγει και η απαγορευση εισοδου

στα καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων........:) :)

εγω παντος το μεγαλυτερο λαθος που εκανα ειναι που εκοψα την ασφαλεια του

μαγαζιου πριν 3 χρονια μετα απο 10 που την πληρωνα ο μ&%$_)ας

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που στο πλαισιο καλλιθεας αλλαζουν συχνα οι τεχνικοι...

Η δικια μου μ@μ@κια(μαζι με τον George13

Μας ειχε κανει ο esdee μοντε για Vcore και Vmem σε ενα Ρ5Κ DLX.Δυστυχως ομως ολες οι εικονες που ειχαμε οπως διαπιστωσαμε αργοτερα στο Forum ηταν λαθος και εδιναν λαθος μετρησεις σε εκεινα τα σημεια για τις μνημες.

Εμεις μετραγαμε και εβγαιναν κατι 1,4V στις μνημες οποτε γυρναγαμε το τριμμερ φουλ.Αποτελεσμα σε καποια φαση να σβησει η μητρικη.Και εδω αρχιζουν τα ωραια...Αντι να δοκιμασουμε αλλες μνημες που θα ηταν το πιο λογικο δοκιμασαμε αλλο Mobo με τις ιδιες μνημες...Οπως ηταν φυσικο δεν λειτουργουσε τιποτα παλι.

Βεβαια ουτε μετα φανταστικαμε οτι ειναι οι μνημες και δοκιμασαμε αλλη CPU...

Ωσπου στο τελος μου ηρθε η φαινη ιδεα οτι....Και λεω ρε γιωργο στις μνημες βαζαμε ρευμα υπερβολικο...Γιατι δεν δοκιμαζουμε αλλες μνημες...

Αξιοσημειοτο ειναι βεβαια οτι ετσι χασαμε 2 μερες και 20Κg DI καθως και το πρωτο P5K DLX καθως ο γιωργος στα νευρα του πανω ξηλωσε την Moda τοσο αγαρμπα που εφυγε και το SMD μαζι...:whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε Σπυρο ποσο ελεος πρεπει να εισται δυνανε ρευμα στισ μνιμες και αντι να ελενξουνε μνημες που δινανε ρευμα τσεκαρανε ολα τ'αλλα. οταν μου το ειπε ειχα λιωσει στο γελιο

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που στο πλαισιο καλλιθεας αλλαζουν συχνα οι τεχνικοι...

Η δικια μου μ@μ@κια(μαζι με τον George13

Μας ειχε κανει ο esdee μοντε για Vcore και Vmem σε ενα Ρ5Κ DLX.Δυστυχως ομως ολες οι εικονες που ειχαμε οπως διαπιστωσαμε αργοτερα στο Forum ηταν λαθος και εδιναν λαθος μετρησεις σε εκεινα τα σημεια για τις μνημες.

Εμεις μετραγαμε και εβγαιναν κατι 1,4V στις μνημες οποτε γυρναγαμε το τριμμερ φουλ.Αποτελεσμα σε καποια φαση να σβησει η μητρικη.Και εδω αρχιζουν τα ωραια...Αντι να δοκιμασουμε αλλες μνημες που θα ηταν το πιο λογικο δοκιμασαμε αλλο Mobo με τις ιδιες μνημες...Οπως ηταν φυσικο δεν λειτουργουσε τιποτα παλι.

Βεβαια ουτε μετα φανταστικαμε οτι ειναι οι μνημες και δοκιμασαμε αλλη CPU...

Ωσπου στο τελος μου ηρθε η φαινη ιδεα οτι....Και λεω ρε γιωργο στις μνημες βαζαμε ρευμα υπερβολικο...Γιατι δεν δοκιμαζουμε αλλες μνημες...

Αξιοσημειοτο ειναι βεβαια οτι ετσι χασαμε 2 μερες και 20Κg DI καθως και το πρωτο P5K DLX καθως ο γιωργος στα νευρα του πανω ξηλωσε την Moda τοσο αγαρμπα που εφυγε και το SMD μαζι...:whoohoo:

LooL Αυτο ακριβως...:hysterical::hysterical::lolling:

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Νεκροθαφτης αλλα μ αρεσει αυτο το θρεντ.Εγω ηθελα να αλλαξω καρτα και επειδη βαριομουνα την εβγαλα εν ωρα λειτουργιας και πεθανε η μοbo αλλα και η καρτα

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα crossfire και τις 2 κάρτες σε νερό έπεφταν τα χάλκινα ψυχτράκια από την πάνω κάρτα στην κάτω και ακούμπαγαν στα pin των mosfet..με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει

Είχα κάψει 4 κάρτες έτσι.

Μετά το πείρα χαμπάρι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

είχα κάποτε μια 6600GT και ήθελα να βάλω το διακοπτάκι απο τις λάμπες στο πίσω πανελ του κουτιου. όπως κρατούσα το λαμακι κάτι είχα ξεχάσει να κάνω και το άφησα πάνω στην 6600. κάτι μύριζε και δεν πήγαινε το μυαλό μου εκει. μετά από κανα 15λεπτο θυμηθηκα οτί έπρεπε να βάλω το διακοπτη για τα φουρφουρια και είδα ενα μαύρο σημάδι εκει που ήταν το λαμάκι. τελικά δουλεψέ άψογα και είχε φάει και mod Και είχα δοκιμάσει να την δουλεψω με το στοκ κουλερ απο τον 3200+ μου. πειράματα έκανα τότες :D

ωραίες εποχές με το k8sli και τον venice :)

edit: έχω κάψει και 2 3870χ2 σαν τον Jason με τα ψυκτράκια που ξεκολλούσανε και μια 8600GTS+ ενα dvd από την υδρόψυξη :D

Link to comment
Share on other sites

xAxAxA Απίθανο θρέντ!!!!!!!!!!!!!!! Από μικρός ξεκίνησα τα χοντρά...

Πρώτη νύχτα του νέου υπολογιστή στο σπίτι και αφού τελειώνει η εγκατάσταση, χαρούμενοι όλοι, βάζω ένα cd του Computer Για όλους και καίγεται η μονάδα ανάγνωσης...

~3 χρόνια μετά Geforce 256 32MB SDRAM... Στο γνωστό μέζ κουτί της Ιnfo-quest Winner κάτι MIDI... Εκεί που έβλεπα τα πρώτα μου DIVx καλοκαιριάτικα, έσβησε και δεν ξαναάναψε... Καψαλίστηκε γτ το ανεμιστηράκι είχε διαλήψεις... Δοκιμές στο Πάσχα ωστόσο την απέδειξαν λειτουργική και μάχιμη σε Windows 7 beta(!!!)

3 joysticks με σπασμένα ελατήρια γιατί τα κ@λο-αεροπλάνα δεν έστριβαν...

Που είναι η MicroSD οεο??? Mέσα στον laser εκτυπωτή...

Στήνω PC φίλου με την παλιά μου μητρική. Του δίνω το CPU να το βάλει. Μετά απο 2 προσπάθειες το καταφέρνει... Αφού τελειώνουν όλα, ανάβουμε και τίποτα... μετά απο μια μέρα troubleshooting βρήκα ότι με τις προσπάθειες είχε στραβώσει 4 pin στο socket...

To καλοκαίρι ενώ προσπαθούσα να κάνω hard-mod στο PLL μιας D945GCLF2, χρησιμοιώντας μια αντίσταση, ένα μικρο τρμούλιασμα καθώς κοίταζα και στην οθόνη και πάει το PLL... Σαν να μην έφτανε αυτό πάω μετα να βγάλω την ψύκτρα απο το DIMM της RAM και μένουν τρία chips πάνω στην ταινία της ψύκτρας.... RMA η μητρική, η ραμ στο συρτάρι...

Χτες με ξαναέπιασε το δαιμόνιο του volt mod (pencil αυτήν την φορά) και ξεκίνησα να ψάχνω πάνω σε 2 8600GT που τις πήρα για ακριβώς αυτό τον λόγο... Εν ώρα λειτουργίας, βρίσκω σημείο για Vcore, το πόδι του voltage regulator που το έδινε και πάω για Vmem. Eκεί που έιχα βρεί το ποδαράκι, ψάχνοντας την σωστή αντίσταση πιάνει πάλι το τρέμουλο πάνε 2 διπλανές διόδοι.... Στην κούτα για RMA...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν αρχισω να γραφω θα τελειωσουμε αυριο. Το πιο εντονο που θυμαμαι ειναι πριν περιπου 5.5. χρονια οταν εστεινα το pc-ακι μου με τον amd 64 3000+ socket 754 αγορασμενο στα 254 ευρω και επειδη η stock ψυκτρα δεν με καλυπτε, αποφασισα να αγορασω εκεινη την ωρα μια τουρμπινα της thermaltake (m@l@kia αγορα αλλα τι να κανουμε). Για καποιο λογο, οταν εβγαζα την ψυκτρα, μαζι βγηκε και ο επεξεργαστης με τα πινακια ολα υπο γωνια. ΜΕτα απο συνολικα 5-6 εγκεφαλικα πηρα ενα μηχανικο μολυβι 0.7, του εβγαλα τη μυτη, και τα εφερα ενα ενα στη θεση του. Μεχρι περσι τετοιον καιρο που πουλησα ολο το pc, δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου υπολογιστή την ώρα που έπαιζα fifa 2001 ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος από το cd-rom....Με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να ανοίξω το πορτάκι και μαζί με αυτό βγήκαν και τα

κομμάτια από το σπασμένο cd....:P:p

Πάλι εν ώρα παιχνιδιού, αλλά πριν από 1+ χρόνο το χειριστήριο προσγειώνεται στην 17αρα οθόνη χωρίς να πάθουν κάτι και τα 2.

Η ίδια οθόνη μετά από καιρό, μου έκανε κόλπα και άναβε όποτε ήθελε....Τελικά (τυχαία πάντα..:P)

το χέρι μου την χτύπησε με παραπάνω δύναμη και η οθόνη άρχισε να βγάζει καπνούς με

παράλληλο πέσιμο του γενικού του διαμερίσματος.....:D:D

Προσπάθεια αφαίρεσης ψύκτρας από chipset κατέληξε σε αφαίρεση μέρους του chipset από μητρική

478 γιατί είχε ψηθεί η πάστα...χεχεχε

Προσπάθεια vmod σε επεξεργαστή amd με την ένωση καποιων pin με σύρμα κατέληξε σε αποκοπή

όλων των εμπλεκόμενων pins...:P:p

Κάψιμο των πλακετών από 2 σκληρούς σε διάστημα μερικών λεπτών...Η μια μάλιστα ξεψύχησε στο

χέρι μου...:D:D

Μετά από ανεπάλληλα bios mod στη 4870 και ιστορικές μέρες λειτουργίας, μια μέρα παρέδωσε το

πνεύμα της άνευ λόγου...:D

Σίγουρα έχω κάνει και άλλα...Αν θυμηθώ θα ποστάρω ξανα...

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά στήσιμο υδρόψυξης και αφήνω το καπάκι του τανκ ανοιχτό(πόσο ψηλά να φτασει το νερό/ποσό να δώσει η αντλία,σκεφτόμουν τότε :P ) με το που πατάω το power on βλέπω μια k8sli,μια x800κατι και κάποια άλλα μπιχλιμπίδια να είναι μούσκεμα :hehe:

δούλευαν όλα οκ για κανα μήνα και για κάποιο λόγο παρέδωσαν πνέυμα χώρις προειδοποίηση :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now