dark

mobo & thermal paste

Recommended Posts

παιδια εχω βγαλει το motherboard μου απο το case προσορινα και λειτουργω ετσι το pc μου. δεν ξερω αν υπαρχει καποιος κινδυνος να χαλασει το mobo γιατι δεν ξερω τι γινετε με την γειωση αν γνωριζετε παρακαλω πειτε μου αν πρεπει να το βαλω παλι μεσα στο case.

ακομη πιο thermal paste απο αυτα που εχει το πλαισιο ειναι το καλυτερο? εχω καταληξει στο arctic silver 5 αλλα δεν γνωριζω πολλα... ακομη εχω την thermalright true black 120 και θελω να αναβαθμησω σε LGA1366 το kit που εχει το πλαισιο ταιριαζει? το εχει κανενας με στην true black?

σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που την έχεις έξω από το κουτί ποιος είναι?? Πάντως αν είναι θέμα θερμοκρασίας

καλύτερα μέσα στο κουτί με καλό airflow πάντα.;) Αν την έχεις έξω βίδωσε από κάτω τους

αποστάτες και είσαι κομπλέ.

Όσο για την πάστα, αν δεν κάνεις κάτι πολύ extreme στον επεξεργαστή σου τότε η as5 είναι η

προτιμότερη.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πάστα, αν δεν κάνεις κάτι πολύ extreme στον επεξεργαστή σου τότε η as5 είναι η προτιμότερη.

Και αν σκοπεύεις να πας τον 920 πάνω από τα 4GHz με αεράκι;

Link to comment
Share on other sites

θα αλλακσω τα part του pc γι'αυτο το εβγαλα... εχω ενα striker 2 οταν λες αποστάτες τι εννοεις γιατι δεν ειμαι σιγουρος... θα κανω καποιο overclocking με την p6t deluxe που θα παρω μεχρι 3.6Ghz ξερεις καμια παστα καλυτερη ποθ μπορω να παρω?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με την πάστα που ήρθε μαζί με την ψύχτρα (Coolermaste V8, μην βαράτε, δεν ήξερα και δεν ρώτησα... Μαζεύω λεφτά για TRUE Copper η υδρόψυξη). Στα 3.8 έχω idle 45-47 και 100% 75-80.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βγαλει το motherboard μου απο το case προσορινα και λειτουργω ετσι το pc μου. δεν ξερω αν υπαρχει καποιος κινδυνος να χαλασει το mobo γιατι δεν ξερω τι γινετε με την γειωση αν γνωριζετε παρακαλω πειτε μου αν πρεπει να το βαλω παλι μεσα στο case.

Δεν έχει πρόβλημα αν δεν πέσει κάτι πάνω στη μητρική, αν βάλεις και τους αποστάτες θα είσαι cool.

ακομη πιο thermal paste απο αυτα που εχει το πλαισιο ειναι το καλυτερο? εχω καταληξει στο arctic silver 5 αλλα δεν γνωριζω πολλα... ακομη εχω την thermalright true black 120 και θελω να αναβαθμησω σε LGA1366 το kit που εχει το πλαισιο ταιριαζει? το εχει κανενας με στην true black?

σας ευχαριστω :)

Οι διαφορές στις πάστες είναι ελάχιστες πλέον. H Arctic Silver 5 θεωρείται από τις καλύτερες. Φυσικά, εννοείται ότι ταιριάζει το kit για 1366, γι αυτό το λόγο βγηκε.

Και αν σκοπεύεις να πας τον 920 πάνω από τα 4GHz με αεράκι;

Όταν ο φίλος λέει extreme, εννοεί αρνητικές θερμοκρασίες ;) Εκεί χρειάζεσαι Ceramique ή κάποια από τις πάστες της Thermalright.

Link to comment
Share on other sites

θα αλλακσω τα part του pc γι'αυτο το εβγαλα... εχω ενα striker 2 οταν λες αποστάτες τι εννοεις γιατι δεν ειμαι σιγουρος... θα κανω καποιο overclocking με την p6t deluxe που θα παρω μεχρι 3.6Ghz ξερεις καμια παστα καλυτερη ποθ μπορω να παρω?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

μονο ceramicue!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now