savvasound

Αλλαγη αναλυσης .AVI

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω μια ελληνικη ταινια σε .avi η οποια ειναι σε αναλυση 624χ352.

πως μπορω να την κανω εγω 1680χ1050 που ειναι το monitor μου? γιατι οταν την ανοιγω σε full screen μου χαλαει πολυ η ποιοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Θα το θέσω διαφορετικά. Πως μπορώ να κάνω τη μισή πίτσα που έμεινε από εχτές 4 οικογενειακές για να ταΐσω την παλιοπαρέα που θα έρθει για lan party; Γιατί αυτό που ζητάς είναι να βρείς πληροφορία (περισσότερα pixel), σε κάτι που το έχουν πετσοκόψει. Οι οθόνες, όταν βάζεις ένα βίντεο με μικρή ανάλυση σε fullscreen, προσπαθούν να κάνουν αυτό που λέμε upscale. Δηλαδή χρησιμοποιούν 2 ή περισσότερα (πολύ περισσότερα) pixel για να απεικονίσουν 1 pixel του βίντεο. Αυτό κάνει το βίντεο να φαίνεται με πάρα πολλά τετράγωνα (αυτό είναι στην ουσία, αλλά τα τετραγωνάκια είναι πολύ πιο μικρά). Υπάρχουν κάποιοι αργόριθμοι που είναι λίγο πιο αποδοτικοί, αλλά μόνο στη θεωρία. Στην πράξη, αν βάλεις ένα βίντεο με ανάλυση 624χ352 σε μιά οθόνη με ανάλυση 1920x1080, καλύτερα να πάς αρκετά μέτρα πίσω.

Η καλύτερη λύση που έχεις είναι να βρείς την ταινία σε καλύτερη ανάλυση. Τα DVDs έχουν ανάλυση 640x480(NTSC) ή 768x576(PAL/SECAM). Τα τελευταία χρόνια, ακόμη και στην Ελλάδα, έχουν εμφανιστεί ομάδες που κάνουν video encodings, και μάλιστα μερικές ανταγωνίζονται στα ίσια γνωστές ομάδες της scene αλλά και της p2p σκηνής. Το video encode δεν σημαίνει ότι το βίντεο θα είναι σε μικρότερη ανάλυση από το αρχικό. Άρα, ψάξε και είναι πολύ πιθανό να βρείς το ίδιο βίντεο αλλά με καλύτερη ανάλυση.

Όλα αυτά βέβαια προηποθέτουν ότι είσαι νόμιμος κάτοχος του εν λόγω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ολες η ταινιες που βρισκω πανο κατω τετοια αναλυση εχουν! ακομα και τα DVD's που μου λες παλι εχουν πολυ μικρη αναλυση! δηλ. με μια 22 αρα οθονη δεν μπορεις να δεις ταινια με αναλυση της προκοπης?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω απο 720Χ576 που ειναι η αναλυση του dvd

για pal format

απο κει και περα μονο αν βρεις αρχεια σε hidef 720p (1366x768)

η 1080p (1920x1080)

για ελληνικες ταινιες σε hidef λιγο δυσκολο για την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι λίγο, πολύ απίθανο. στο θέμα HD τα ελληνικά κανάλια/studios είναι ακόμη πολύ πίσω. Όσο για το ότι δεν βρίσκεις μεγαλύτερες αναλύσεις, απλά πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα. Ακόμη και η ελληνικές σειρές βγαίνουν με καλύτερη ανάλυση. Και το λέω ξέροντας αρκετά καλά τι παίζει με τους Έλληνες cappers/encoders.

Εγώ πάντως δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από 768x576, ακόμη και για την 17άρα οθόνη μου. Τώρα που πείρα 24άρα, από 720p και πάνω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε δεν γινετε να δεις ταινια σε τετοια αναλυση! το κακο επισης ειναι οτι δεν ξερω να ψαξω κιολας γιατι δεν ασχολιομουνα ποτε με ταινιες...εαν μπορεις να με βοηθησεις οσον αναφορα το search...θα σου ημουν ευγνομων!

Link to comment
Share on other sites

.

Εγώ πάντως δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από 768x576, ακόμη και για την 17άρα οθόνη μου. Τώρα που πείρα 24άρα, από 720p και πάνω μόνο.

Εισαι απολυτος γι αυτο που λες;

ναι ρε δεν γινετε να δεις ταινια σε τετοια αναλυση! το κακο επισης ειναι οτι δεν ξερω να ψαξω κιολας γιατι δεν ασχολιομουνα ποτε με ταινιες...εαν μπορεις να με βοηθησεις οσον αναφορα το search...θα σου ημουν ευγνομων!

Αμα θελεις να βρεις κατι θα το βρεις... Να σαι σιγουρος γι αυτο:P..

Link to comment
Share on other sites

@savvasound

Έχεις pm.

@zafiropo

Δεν κατάλαβα γιατί με ρωτάς. Αν λές για το 768x576, είναι η ανάλυση του PAL (ακόμη κι αν τα DVDs τιτλοφορούν ότι έχουν ανάλυση 720x576). Τώρα, αν με ρωτάς αν βλέπω μόνο HD video, τότε ναί. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω δεί ούτε ένα divx. Φυσικά εξαιρούνται τα βίντεο στις ιστοσελίδες (πχ. youtube), αλλά κι αυτά ποτέ σε full screen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now