dark

αλλαγη μητρικης

Recommended Posts

παιδια θα ηθελα την γνωμη σας. εχω μια striker 2 formula (κυριος επειδη εχω προβληματα) σκοπευω να παρω μια lga1366 μαλλον την p6t deluxe. αξιζει? ειναι καλυτερη? στην striker εχει και οθονη που βοηθαει στο o/c και ειναι και ROG ενω η p6t οχι... ποια ειναι η γνωμη σας? :lol

Link to comment
Share on other sites

η rampage 2 είναι πολύ καλή...για τις P6T είχα ακούσει κάτι προβλήματα αλλά δεν ξέρω για ποια από όλες τις p6t είχε το πρόβλημα και άμα έφτιαξε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την απλη P6T ... και εχω δοκιμασει και αρκετες 1366 μητρικες απο διαφορες εταιριες .

Μια χαρα ειναι οι P6T , αλλα το μονο τους προβλημα (Ολης της σειρας P6T μεχρι και την workstation) ειναι το TDP override που δεν υπαρχει . Αυτο δημιουργει ενα "προβλημα" , οταν χρησιμοποιεις για παραδειγμα σε i920 το 21x multiplier (Το turbo mode δηλαδη)

Οταν ξεπερασεις καποια ταση στον επεξεργαστη , η μητρικη αρχιζει και κοβει και ριχνει το multiplier στο 20x σε πολυ βαρια stress προγραμματα , οπως linx και prime95 .

Αυτο το οριο ειναι λιγο πανω απο τα 4ghz και με πανω απο 1.25-1.3vcore .

Η ακομη καλυτερα να στο πω ... οτι με 20x multiplier , το προβλημα δε σε αγγιζει .

Απο εκει και περα , δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα με την P6T . Την εχω καθημερινα στα 215χ20=4300mhz με 1.33vcore και HT on.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now