Jden

Νεο Μηχανημα...Αποριες

Recommended Posts

Χαιρεταω ολη την παρεα μιας και ειμαι νεος στο Forum.

Πριν λιγες μερες εκανα αναβαθμιση στον υπολογιστη μου μιας και 6 χρονια δεν τα ειχα καταφερει.

Λοιπον,πηρα το εξης συστημα:

Cpu : Intel I7 920

M/B : Msi Eclipse

Ram: Corsair 3GB DDR3-1600(Pc3 12800, 8-8-8-24)

Vga : Albatron 4890 HD

HD : WD Caviar Black 500GB HDD

Psu : Chieftek 550W(Κρατησα το παλιο)

Εχω μια απορια(ισως και 2 :) )

1ον:Τι γνωμη εχετε για την Msi Eclipse?Προσωπικα την θεωρω αρκετα καλη για αυτα που προσφερει..Καπου διαβασα απο ενα μελος του Forum μακρια αλλα δεν εξηγουσε γιατι...

2ον:Σε περιπτωση που θελω να τον ανεβασω λιγο τον επεξεργαστη θα πρεπει να αλλαξω PSU σωστα?

3ον: Με καλη ροη στο κουτι μου κ την Stock ψυχτρα μεχρι ποσο θα μπορεσω να ανεβασω τον επεξεργαστη μου χωρις προβλημα?

4ον : Μετα απο ενα γρηγορο Τεστ με το 3D Mark Vantage(Trial) εβγαλα σκορ:11048...καλα ειναι?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα κ συγνωμη αν ρωτησα κατι παραπανω κ εκτος θεματος πραγματα.

Φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η Eclipse για 200 QPi π.χ. - για extreme πραγματα με αζωτα και τετοια ειναι μετρια, καπου στα 230 τερματιζει, ενω οι αλλες πανε παραπανω.

Καλο ειναι να αλλαξεις το PSU, μονο και μονο για τη σιγουρια της υποθεσης ;)

Ανετα-ΑΝΕΤΑ τον πας 3.0-3.2 πιστευω. Βαλε και με 30-40? μια καλη γομαροψυκτρα και θα πιασεις απο 3.6-4.0, αναλογα με τις θερμοκρασιες δωματιου ;)

Μια χαρα ειναι το σκορ, εγω με 2πλες 295 και 3.2 τον επεξεργαστη (και physx) επιανα κανα 32αρι χιλιαρικα, απολυτα λογικο ειναι το δικο σου σκορ :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ναι θα το αλλαξω αλλα μετα τις διακοπες γιατι δεν παιζει μια...

Ναι δεν ζηταω πολλα απο το O/C εξαλου ειμαι νεος σε αθτον τον τομεα.

Το Qpi τι ακριβως ειναι,μπορεις να μου εξηγησεις?

Link to comment
Share on other sites

To QPI είναι ότι και το FSB στις αλλες πλατφορμες - ο cpu σου ειναι στα 20x133 πχ (20 πολ/στη, 133 QPI). Ανεβαζοντας τον, ανεβαζεις τη συχνοτητα του cpu. Το ψιλο-απολυτα νορμαλ για ολους ειναι να πιανει 200αρι ;)

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες JDen.

Επειδή εδω μέσα πολλές φορές αναφερόμαστε σε Overclocking, πολλά σχόλια που διαβάζεις έιναι για ακραίες καταστάσεις με άζωτα κτλ...οπότε καλά έκανες και ρώτησες γι'αυτό που είπε μακριά μιας και αναφερόταν σε ακραία πράγματα !

Η MSI Eclipse είναι αξιοπρεπέστατη μητρική καθώς και όλο το bundle που δίνει μαζί της !

Ότι απορία-πρόβλημα έχεις , μας το λές και βοηθάμε :T:

Μεγειά το σύστημα :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now