tasos9

Πρώτη προσπάθεια overclocking σε P4

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Με κάτι φίλους θέλουμε να κάνουμε μια προσπάθεια για overclocking σε έναν Intel Pentium 4 640 3,2 Ghz Extreme Edition @ air

Στη Motheboard EPOX EP - 5ELA3IΜέχρι πόσο μπορούμε με ασφάλεια να το ανεβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά. Ανοίγει το σύστημα, το ακούμε που δουλεύει αλλά δεν βγάζει εικόνα στην οθόνη. Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα σας κόψει η μητρική αρκετά πάντως... Αν είχατε καμιά P5B Deluxe / Commando, ουυυυ εκεί θα κάνατε πάρτυ. Με δαύτη... Ειδικά αν είναι σαν εκείνο το φρούτο της Asrock που μου είχε τύχει (no Vcore options in bios :() :hehe:

Για το προβληματάκι που έχεις, ελέγξτε αν πατάει καλά η κάρτα, αν το καλώδιο που φεύγει από την κάρτα στην οθόνη είναι ok (ακουμπάει καλά) - μου έχει συμβεί να έχω ξεχάσει να το βάλω π.χ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ενώ τα κοιτούσαμε αυτά, τώρα δεν ανοίγει καθόλου βάζω το jumper στη θέση που πρέπει και δεν ανταποκρινεται, δλδ δεν ανοίγει. Αυτό τι μπορεί ναέίναι

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια θέση το βάζεις; Είσαι 100% σίγουρος ότι είναι η σωστή; Και επίσης: Μου είχε πει μια αθώα περιστερά ότι τα καινούρια modular PSUs θέλουν όταν πατήσεις το κουμπάκι να ανοίξει το σύστημα, να βλέπουν ένα Α load πριν πάρουν μπρος... κάπως έτσι, κάτι τέτοιο... Χωρίς να ξέρω αν ισχύει. Γιατί και εμένα με Pentium 4 3GHz LGA775 και Asrock μπανανο-μητρική, δεν άνοιγε με τίποτα με το 700άρι modular PSU, έβαλα ένα no-name 300άρι πάνω και άναψε κανονικά... :D

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση. Αν ανεβάζοντας πατήσουμε για να επανεκκινήσει το σύστημα για να γίνει και η οθόνη μείνει σε standby, τότε υπάρχει καμιά λυση ή κάηκε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα που πήγα να ανοίξω το σύστημα, δεν έβγαζε εικόνα, ενώ όλα έδειχναν να δουλεύουν κανονικά. Τι γίνεται ρε παιδιά?

Σημείωση: Η mobo έχει μια οθονούλα που όταν άνοιξε κανονικά έδειχνε FF ενώ τώρα δείχνει AF

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια (μπαταρίες, clear cmos κτλ.) δεν έκαναν τίποτα.

Δοκίμασα την κάρτα γραφικών, σε άλλο pc και πάλι το ίδιο έγραφε στην οθόνη, μήπως τότε είναι η κάρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now