jax7480

Τροφοδοτικο 800Watt+

Recommended Posts

Αν και ευχαριστημενος απο το Corsair 650Watt που εχω εδω και 1μιση χρονο περιπου, πιστευω οτι με την επομενη αναβαθμιση θα ζοριστει αρκετα.

Και για να μην εχουμε τιποτα ευτραπελα με καψιματα και τα συναφη, ειπα να αλλαξω το PSU σε κατι μεγαλυτερο.

Η αναβαθμιση προκειται να γινει ταυτοχρονα με την αγορα του τροφοδοτικου.

Προκειται να αγοραστουν 2 4870 ή 2χGTX260 για Crossfire ή SLI αντιστοιχα... οποτε μαζι με το υπολοιπο συστημα:

Core i7 920 @ 4030MHz

6GB DDR3 Mushkin

Asus Rampage II Extreme

4 Samsung F1

2 Intel X25-E

1 DVDRW

1 Perc 5/i

1 X-FI

5 ανεμιστηρες 12αρηδες

1 ανεμιστηρας 14αρης

2 ανεμιστηρες 8αρηδες

2 ανεμιστηρες 4αρηδες

2 εξωτερικοι δισκοι USB

Θα πρεπει να αντεχει ΑΝΕΤΑ να τροφοδοτει και τα παραπανω.

Καποιες επιλογες που εχω δει και μου αρεσαν ειναι:

Corsair 850 modular

Silverstone Olympia 1000Watt

Coolermaster UCP 900Watt

Προτασεις-ιδεες ή εμπειριες απο τα αντιστοιχα τροφοδοτικα ευπροσδεκτα.

Ποια η γνωμη σας για τα πιο πανω τροφοδοτικα?

Θα προτιμουσα φυσικα το PSU να ειναι modular, αλλα και τα 1000Watt του Olympia με την 80Α 12αρα ειναι δελεαρ. Επισης θα προτιμουσα η 12αρα να ειναι μια γραμμη και οχι 4.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 ειναι φοβερα βρε man, το corsair και το cm εχουν παρει τα ασημενια τους στην 80 Plus και μετρανε, το olympia ομως ειναι....olympia. Και 1000αρι και με μονη 12αρα και 80Α...

Πραγματικα δεν ξερω, περισσοτερο θα ετεινα προς το Olympia για να εχω ανεση και στο μελλον. Εκτος αν θες και βαθυ μελλον σκηνικα, οποτε κοιτα το Enermax Revolution που εχει εκτος απο 6pin και 8pin τροφοδοσιας, και 10pin και 12pin ;)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το 1000άρι δεν σου είναι απαραίτητο. δες και αυτό , έχω διαβάσει καλά λόγια εδώ

κατοχος κ απολυτα ικανοποιημενος!! και μονο που το κρατας νιωθεις οτι ειναι κατι πολυ ποιοτικο. Κοιταγα κ εγω σε Corsair HX1000 αλλα ειπα να μην γινω Wattολαγνος!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Olympia 1000W έχει μεγάλο coil whine :( Δεν ξέρω αν είναι λόγο μονής 12άρας, αλλά όταν το φορτώνουν πολύ, συνήθως κάνει θόρυβο(και άλλα τροφοδοτικά με 1 12άρα το κάνουνε)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now