George_o/c

Futuremark PCMark 2005 Tweaking Guide

Recommended Posts

Δεν είναι όμως εδώ να συζητάμε για το λόγο που δεν σας βγάζει το bench. Εδώ κάνουμε σχόλια πάνω στα tweaks του PCMark05. Γιώργο (boton) εννοείται δεν σε αφήνει να σβήσεις τον IE :D

Παίζεις με nLited Vista, απ'τα οποία έχεις ήδη βγάλει τον IE ;) Για τα 7 δεν ξέρω ακόμα. Θα το ψάξω πολύ όμως το benchmark. Ιδιαίτερα το πως στήνεις το raid και τα cluster sizes παίζουν μεγάλη σημασία. Θέλει όμως λεφτά να χώνεις :(

Και βασικά χρησιμοποιείτε μόνο Vista 32bit ή 7 ;) Στα XP κάποια tests γρηγορότερα και το score θα έβγαινε μεγαλύτερο αν δεν έχαναν τόσο πολύ τα HDD. Έλα σου όμως που χάνουν :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Και βασικά χρησιμοποιείτε μόνο Vista 32bit ή 7 ;) Στα XP κάποια tests γρηγορότερα και το score θα έβγαινε μεγαλύτερο αν δεν έχαναν τόσο πολύ τα HDD. Έλα σου όμως που χάνουν :(

Vista 32bit.

Τα 7 χανουν αρκετα στο Transparent Windows test. Τα ΧΡ ακομα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το bot το δεχεται αυτο ???? Δεν ειναι cheat το να σβησεις τον iexplorer και να κανεις αλλο browser rename σε iexplorer ?

Γιατί είναι cheat; Ο Internet Explorer δεν είναι ενσωματωμένος μες στο benchmark, αντιθέτως το PCMark05 ψάχνει για το iexplorer.exe για το Web Page Rendering test. Από την στιγμή που δεν είναι integrated, δεν αλλάζεις τα settings που τρέχει το benchmark, άρα είναι απολύτως legit (στο PCMark Vantage δεν είναι έτσι - είδαν το "loophole" και έβαλαν integrated browser) . Το χρησιμοποιούν αυτό και ο Karmakazi και ο chispy, καιρό τώρα ;) Απλά θέλει ψάξιμο για να δεις ποιος είναι ο πιο γρήγορος... Μπορεί και κάποιος να παραμετροποιείται ποιο πολύ... ;) Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικό Video Encoder.

Επίσης ο pro ανέφερε κάτι για dynamic switch ανάμεσα σε τρία διαφορετικά HDD Arrays... τα HDD tests λέει παίρνουν φωτιά έτσι.

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό τώρα χρησιμοποιούνται τα tweaks αυτά και δεν τα πήρε κανείς χαμπάρι. Ζάχο, ασχολείσαι πολύ με το PCMark εσύ;

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάζεις τον browser με τον οποίο κάνει το web page rendering μόνο fair και σωστό δεν είναι.

Δηλαδή αν εγω αλλάξω π.χ. μέσω προγράμματος το 3D Mark Vantage και του κόψω τα μισά post-processing effects θα είναι σωστό ?

Χρησιμοποίηση άλλου Video Encoder αντί του WME9 ? Αυτό βασικά πρέπει να είναι αδύνατο δίχως επέμβαση στον κώδικα του PC Mark05.

Επίσης καταχρηστικό one way or another.

Μου φαίνεται πρέπει να μπούνε επιτέλους κάποιοι strict rules για όλα τα benchmarks γιατί έχουμε ξεφύγει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάζεις τον browser με τον οποίο κάνει το web page rendering μόνο fair και σωστό δεν είναι.

Δηλαδή αν εγω αλλάξω π.χ. μέσω προγράμματος το 3D Mark Vantage και του κόψω τα μισά post-processing effects θα είναι σωστό ?

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Βασίλη. Δεν μας νοιάζει ποιος μπορεί να αλλάξει τα περισσότερα... Άλλο το να κόβεις τα μισά post-processing effects που είναι μέρος του προγράμματος και άλλο να αλλάζεις browser ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Βασίλη. Δεν μας νοιάζει ποιος μπορεί να αλλάξει τα περισσότερα... Άλλο το να κόβεις τα μισά post-processing effects που είναι μέρος του προγράμματος και άλλο να αλλάζεις browser ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

Το benchmark σχεδιάστηκε να τρέχει στον IE, έχει IE specific code.

Ας αλλάξουμε και τα textures τότε ( εκεί το πάει ο pro που προσπαθεί να κάνει extract & modification στα test files... ).

Έχετε ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο, ασχολείσαι πολύ με το PCMark εσύ;

Μπα, λιγα πραγματα. Οταν οι αλλοι παιζουν με αζωτα κι εγω ειμαι με νερο με i7 920 εννοειτε οτι δεν μπορω να ακολουθησω.

Απλα ειναι γνωστο νομιζω οτι τα Windows Vista με aero theme ενεργοποιημενο δινει τα μεγιστα στο Transparent Windows.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαζομουν μια βοηθεια απο οποιον μπορει να μου πει πως μπορω να κανω limit το XP Startup στα 220ΜΒ/s ή εκει κοντα στο περιπου.

Το raid0 που χρησιμοποιω με τους Χ25-Ε χτυπαει 250ΜΒ+ οποτε τα τελευταια σκορ που ειχα στο hwbot διαγραφησαν.

Εκανα καποιες δοκιμες με αντιγραφη αρχειου την στιγμη που ξεκινουσε το bench, αλλα επεσα πολυ κατω (110-120ΜΒ/s).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαζομουν μια βοηθεια απο οποιον μπορει να μου πει πως μπορω να κανω limit το XP Startup στα 220ΜΒ/s ή εκει κοντα στο περιπου.

Το raid0 που χρησιμοποιω με τους Χ25-Ε χτυπαει 250ΜΒ+ οποτε τα τελευταια σκορ που ειχα στο hwbot διαγραφησαν.

Εκανα καποιες δοκιμες με αντιγραφη αρχειου την στιγμη που ξεκινουσε το bench, αλλα επεσα πολυ κατω (110-120ΜΒ/s).

Ευχαριστω.

Με τι OS παιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Να 'ναι καλά ο youngpro/pro (όπως τον ξέρετε) για αυτό το tweak που μοιράστηκε μαζί μας: Κατεβάστε αυτό το αρχείο, βάλτε το στο setup που χρησιμοποιείτε για PCMark05 benching, τρέξτε το και το video encoding θα αυξηθεί κατά 8 φορές περίπου... :)

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι αυτο βρε George?Eναν που*τη βγαζει μολις το τρεχω:hehe:...και μετα ενα παραθυρακι που περιμενει να του πω ok η ακυρο.

Στο PC mark dir το βαζουμε αυτο, και πρεπει να το τρεχουμε πριν το bench?

stealth

χωρίς τίτλο2.JPG

χωρίς τίτλο2.JPG

χωρίς τίτλο2.JPG

57fd076c09a37_2.JPG.66eec949eb583c985333

Link to comment
Share on other sites

Ok πάτα του, απλά τρέχεις το πρόγραμμα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Εντάξει έβαλαν τον dinos να κάνει τα δικά του, έτσι για ομορφιά :hehe:

Friendly user interface :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι αυτο βρε George?Eναν που*τη βγαζει μολις το τρεχω:hehe:...και μετα ενα παραθυρακι που περιμενει να του πω ok η ακυρο.

Στο PC mark dir το βαζουμε αυτο, και πρεπει να το τρεχουμε πριν το bench?

stealth

ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΜΙΛΑΜΕ!!! :whoohoo::whoohoo::whoohoo:... Γιαννη η φώτο είναι όλα τα λεφτά!!! Ωραίος ο πο@$στης.... θα το δοκιμάσω να το δω κι εγώ σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now