jorj103

O/C setup και θερμοκρασίες ΓΝΩΜΕΣ

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σας και συγχαρητήρια στους mods και admins για το πιο ενημερωμένο και συγκροτημένο site / forum της Ελλάδας.....

Και τώρα στο θέμα μας.....Ειμαι κανούριος στο θέμα overclocking και θερμοκρασιών.....Εκανα ενα πρώτο βήμα να O/Cάρω το σύστημα μου όσον αφορά την CPU , GPU , και RAM......

Το σύστημα μου ( φτωχό πλέον μπροστά στα τέρατα που κυκλοφορούν αλλά αποδοτικό ) αποτελείται απο :

M/B : Asus P5N-T Deluxe 780sli

CPU : Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.75 ( 9 x 417 )

RAM : 2 x 2Gb Kingston HyperX DDR2 800 Mhz @ 916 Mhz

GPU : Gigabyte GTX 260 896 MB @ 650 / 1200 / 1402 Mhz (ειναι η 192 core με default clocks 576 / 999 / 1242 Mhz

CPU Cooler : CoolerMaster GeminII με 2 x 12cm fans πάνω

HDDs : 1 x WD 160 GB Sata 2 - 2 x WD 500Gb Sata 2 - 1 x WD 1 Tb Caviar Black Sata2

Optical : LG DVD-R Lightscribe

Monitor : Viewsonic VA2026w 20' wide

CASE : Cooler Master CM Stacker 832

FANS ON CASE : 2 x 12cm front Intake

2 x 12cm top exhaust

2 x 12cm bottom exhaust

1 x 12cm back exhaust

4 x 12cm side windows intake (4 fan bracket)

Εκανα λοιπόν ένα βημα να O/Cάρω αυτό το σύστημα και οι ρυθμίσεις και τα επίπεδα μεχρι στιγμής είναι τα ποιο σταθερά.....

Παρακάτω σας παραθέτω ένα screenshot με τις ρυθμίσεις μου για να μου πείτε τις γνώμες σας αλλά περισσότερο να μου πείτε τις αποψεις σας για το τι ακομη μπορώ να κάνω για να ανεβάσω την αποδοτικότητα του συστήματός μου αλλα να είναι και σταθερό ταυτόχρονα........ Οι θερμοκρασίες που βλέπετε είναι απο idle...Σε full load υπάρχει μικρή διαφορά 2 - 3 βαθμών....

screen1lm.th.jpg

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή.....Περιμένω απαντήσεις σας....

Υ.Γ. Είναι το πρώτο post που κανω στη ζωη μου σε forum γιαυτό συγχωρήστε με για οποιαδήποτε λάθη στη σύνταξη και διατύπωση του θέματος.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αυτά τα temps μου θυμίζουνε κολλημένο σένσορα θερμοκρασίας... το χω δει σε αρκετούς επεξεργαστές της σειρας 8χχχ, κυρίως τους πρώτους που είχαν κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αυτά τα temps μου θυμίζουνε κολλημένο σένσορα θερμοκρασίας... το χω δει σε αρκετούς επεξεργαστές της σειρας 8χχχ, κυρίως τους πρώτους που είχαν κυκλοφορήσει.

Όντως εγώ έχω τον Ε8200 και μου λέει ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες σε stock συχνότητα , αλλά και σε ο/c .

τέλος έχω δοκιμάσει προγραμματα όπως το pcwizard, realtemp κ.α. και όλα μου δείχνουν το ίδιο ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες και σε Bios και στα προγράμματα αυτές τι θερμοκρασίες μου βγάζει.....Αλλα και με ένα fan controler που ειχα βαλει για μια περιοδο τις ίδιες θερμοκρασίες ειχα...Τώρα σε full load η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 45 βαθμούς πανω κάτω......Καμια συμβουλή???? Ο επεξεργαστής πάει πιο πανω ή τηα εχω προβλήματα?????????

Link to comment
Share on other sites

Παιδες και σε Bios και στα προγράμματα αυτές τι θερμοκρασίες μου βγάζει.....Αλλα και με ένα fan controler που ειχα βαλει για μια περιοδο τις ίδιες θερμοκρασίες ειχα...Τώρα σε full load η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 45 βαθμούς πανω κάτω......Καμια συμβουλή???? Ο επεξεργαστής πάει πιο πανω ή τηα εχω προβλήματα?????????

Ο επεξεργαστής θα πηγαίνει πιο πάνω αλλά με περισσότερο ρεύμα.

Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται από το "κομμάτι".

Εγώ ανάμμεσα στα 3,6 και 3,8 GHz δεν είδα διαφορά ( μόνο χιλιοστα του δευτερολέπτου πιο γρήγορα στο πι). Στα 4,0 είδα αλλά το καλοκαίρι σε full load έφτανα πάνω από 60 και δεν μου έρεσε. Να πω ότι λόγω δικού μου "κολλήματος" δεν θέλω ο επεξεργαστής να δουλέυει σε θερμοκρασίες πάνω από 60 βαθμούς, άλλοι δεν έχουν πρόβλημα.

Έτσι ξανακατέβηκα στα 3,6 και βρήκα την ησυχία μου.

p55

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now