mitsos1os

Συμβουλή για Ε6600 overclocking

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και πρωτάρης στο overclocking θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι. Έχω την MSI p6n sli-fi με τον Ε6600 και την MSI 8800 GTS OC (320MB) και ένα 2Χ1 twinmos 667, 2x1 transcend sta 800. Πρόσφατα αγόρασα την ψύκτρα xigmatek hdt s1283, και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως τώρα το εξής πρόβλημα. Τρέχω τον Ε6600 στα 3,348 με 9Χ372 με vcore +0,2875

NB 1,4 SB 1,6 και VTT 12%. Στις μνήμες έχω δώσει 1,95V τις τρέχω 1:1 με τον επεξεργαστή στα 744 και έχω αφήσει τα timiνgs στο auto(5-6-6-17) για να είναι λίγο χαλαρά. Από θερμοκρασίες έχω idle 39-41, και full load 72-74. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν τρέχω το prime95 για να το τεστάρω, (small ffts) περνάει και τα 12 πρώτα τεστ των 8ΚΒ αλλά με το που ξεκινήσει το πρώτο με τα 10 ΚΒ κρασάρει. Φταίνει οι μνήμες ή τα timings που μπορεί να έχω βάλει ή κάτι άλλο. Έχει να προτείνει κανείς κάτι; Δοκίμασα να ανεβάσω και τα vcore ΝΒ και SB αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα.... Περιμένω προτάσεις, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω ότι δίνω 1,4. Αλλά και 1,45 να δώσω έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Εντωμεταξύ πιστεύω ότι φταίνει οι μνήμες, γιατί δοκίμασα να αφήσω τις μνήμες στα 667 και το prime μπήκε κανονικά στα test 10 KB. Προτείνει κανείς καμία ρύθμιση;....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σταθερός είναι στα 9Χ365 με +0,28275 vcore, και 1,4 ΝΒ. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς από τα 365 στα 372, έχει τόση διαφορά ώστε να μην είναι σταθερός ακόμα και με πιο μεγάλες τάσεις. Αυτές που του έχω τώρα είναι καθόλου επικύνδυνες;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα στο site του κατασκευαστή για να δείς ακριβως timings και τάσεις που αντέχουν οι μνήμες σου για να είσαι πλήρως καλυμένος. αφού θέλεις να είσαι 1:1 και γύρω στα 3,2 με την CPU δοκίμασε 400Χ8 και 1,37 volt. (έχω τον δικό μου Ε6600 πάνω από 2 μήνες έτσι χωρίς πρόβλημα)

άσε τα άλλα Auto αφού δεν πειράζεις τις μνήμες.

Δοκιμασμένο αποτέλεσμα σε Asus P5Q PRO μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σταθερός είναι στα 9Χ365 με +0,28275 vcore, και 1,4 ΝΒ. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς από τα 365 στα 372, έχει τόση διαφορά ώστε να μην είναι σταθερός ακόμα και με πιο μεγάλες τάσεις.

Εμενα στα 3.42 ειναι βραχος αλλα στα 3.45 δεν βγαζει orthos ουτε 2 λεπτα και εχω δωσει παντου ρευμα αλλα τιποτα:$..Και σιγουρα δεν ειναι οι μνημες...Γνωριζει καποιος κανα setting για παραπανω;Θερμοκρασιες εχω 29 idle 65 με intel burn με Vcore 1.5...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now