ghost

Με ποιον τρόπο μπορείτε να κερδίσετε επάξια LifeBan !

Recommended Posts

Παντα μιλαμε για θερμ/σιες επεξ/στη, καρτας, μητρικης, σκληρων... αλλα τι γινεται με τη θερμ/σια του τροφ/κου? υπαρχει τροπος μετρησης της? μεχρι ποσο ειναι η σωστη θερμ/σια?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντα στη θερμοκρασια δωματιου, τοσο πιο καλα. Τροπος μετρησης στανταρ δεν παιζει, μονο με laser θερμομετρο και φυσικα με το...χερι :hehe:

Γενικά, οσο πιο ψυχρο ειναι τοσο πιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καλο PSU και ποιοτικο, αντεχει και 50 και 60 βαθμους σε καθημερινο load, απλα ισως αντι να αντεξει 10 χρονια να αντεξει 8 τελικα.

Αλλα αν ειναι γκουχ-μουχ, θα κανει κανα πυροτεχνημα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το ιδανικό τροφοδοτικό από θέμα θερμοκράσιας, δεν γίνεται να βγάζει κρύο αέρα από

πίσω. Τροφοδοτικό είναι, άρα θα είναι ζεστό;)

Το να βγάζει από πίσω τον πολύ ζεστό αέρα είναι καλό, μιας και δεν μένει μέσα στο εσωτερικό του

τροφοδοτικού.:)

Αν θες να το βελτιώσεις μπορείς να του αλλάξεις τον 12αρι ανεμητήρα(αν έχει) αλλά δεν νομίζω να

χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κρυος αερας βγαινει με το που ανοιγουμε το συστημα. Μετα απο λιγη ωρα γινεται ζεστος ή ζεστοτερος.

Σοβαρα, οσο πιο ζεστος ειναι ο αερας που βγαινει, τοσο το καλυτερο? γιατι εγω νομιζα το αντιθετο...

Αν του αποσυνδεσουμε τον ανεμιστηρα,τι μπορει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Αν του αποσυνδεσουμε τον ανεμιστηρα,τι μπορει να γινει?

Πίστεψε με, δε θες να το κάνεις! Μετά από κάποια ώρα χρήσης θα καεί , αφού το τροφοδοτικό ψύχεται μόνο από τον δικό του ανεμιστήρα...

Ο αέρας που βγαίνει από πίσω λογικό είναι να είναι κάπως ζεστός.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το τροφοδοτικό έχει 32 βαθμούς σύμφωνα με το everest

Μπορεις να μου πεις που το βλεπεις αυτο? Κι εγω εχω το Everest Ultimate. Που ακριβως αναγραφεται η θερμ/σια του τροφ/κου?

αναλογα κ το case βεβαια καταπονειται το τροφοδοτικο . σε μερικα cases χωρις το προβλεπομενο airflow κανει χρηση exchaust.

Μα τι σχεση εχει το case με το τροφ/κο? Στα σημεια επαφης λες? Δηλ. αν το case ειναι πχ. αλουμινενιο, το τροφ/κο θα ζεσταινεται λιγοτερο?

Οταν λες οτι χωρις το προβλεπομεμενο airflow κανει χρηση exhaust, εννοεις οτι ο αν/ρας του τροφ/κου βγαζει εξω ΟΛΟΝ το αερα του case?

Γενικη ερωτηση: Ο ανεμιστηρας που εχει το psu (οταν ειναι ενας), ειναι intake ή exhaust?

Link to comment
Share on other sites

To case επηρρεαζει τις θερμοκρασιες των παντων στο PC, οσο καλυτερο και πιο σωστα μελετημενο, τοσο πιο καλα.

Για το που παει ο αερας απο το PSU, απλη η λυση - αναπτηρας. Δες που παει η φλογα.

Και ναι, οταν το κουτι δεν ειναι καλο και το κουτι ειναι ΤΙΓΚΑ στη ζεστη, τοτε ολη θα περναει απο το PSU, αν διωχνει τον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου case ειναι ολο αλουμινιο και με επενδυση αφρολεξ, οποτε φανταζομαι οτι ειμαι ok.

Δεν καταλαβα αυτο που ειπες περι φλογας και το που παει ο αερας. Το ερωτημα μου ειναι απλο: Tα μονά fan των τροφ/κων ειναι intake (φυσημα προς τα μεσα) ή exhaust(φυσημα προς τα εξω)?

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου λογικά:

Αν ήταν intake θα έβαζε αέρα μέσα με σκοπό να το κρυώνει, αλλά αυτός ο αέρας μετά που θα πήγαινε?? =FAIL:D

Άρα είναι exhaust, δλδ βγάζει το ζεστό αέρα που δημιουργείται από τη λειτουργία των κυκλωμάτων στο εσωτερικό του τροφοδοτικού.:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν θελήσω να αντικαταστησω το fan με ενα αλλο, θα πρεπει να κοιταξω na ειναι exhaust?

Δε μου ειπες το αλλο, σοβαρα οσο πιο ζεστος ειναι ο αερας που βγαινει, τοσο το καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ανεμηστήρες φυσάνε προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Αν πάρεις έναν ανεμηστήρα θα

δεις κάπου πάνω του έχει κάτι βελάκια που δείχνουν προς τα που φύσαει και ποια είναι φορά περιστροφής.;)

Αυτό που έχεις να κάνεις αν αλλάξεις τον ανεμηστήρα να τον τοποθετήσεις ώστε το βελάκι να

δείχνει προς τα έξω.

Γενικά όσο πιο πολύ αερά βγάζει τόσο το καλύτερο, ειδικά αν αυτός είναι ζεστός;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

εννοειται οτι ολοι οι αν/ρες φυσανε προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση και αυτην τη δειχνει το βελακι, αλλα τωρα μιλαμε για intake και exhaust.

Mε το προ-προηγουμενο σου μου εδωσες την εντυπωση οτι γνωριζεις τη διακριση μεταξυ intake/exhaust. Οι δυο αυτοι τυποι αν/ρα διαφερουν ως προς τη μορφη των πτερυγιων τους.

Επειδη εγω εχω αντικαταστησει το fan ενος psu με ενα intake, αν μου λετε οτι το psu δεχεται γενικα exhaust fans, τοτε εχω κανει λαθος.

Για να βγαζει πολυ αερα εξω θα πρεπει προφανως το fan να γυριζει σε πολυ γρηγορες στροφες.

Παντως εγω εχω την εντυπωση οτι οσο πιο θερμο αερα βγαζει τοσο πιο ζορικα ειναι τα πραγματα, δηλ. υπαρχει μεγαλη θερμοτητα στο εσωτερικο. Γιατι αν βγαζει λιγοτερο ζεστο αερα, δεν σημαινει οτι ειναι πιο δροσερα τα πραγματα μεσα?...

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, ίσως να ισχύει αυτά περί διαφοροποίησης των 2 τύπων;)

Σου παραθέτω απάντηση σε ερώτηση αν υπάρχουν exhaust και intake fans:

"1.) LOL, fans blow in one direction, you want them to flow in, you point them in...you want them to flow out, you point them out. In other words, flip them over one way or the other to get the direction you need."

Εσένα αυτό που σε νοιάζει, στη περίπτωση που το τροφοδοτικό σου έχει έναν ανεμηστήρα, να

είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβος και συνάμα δυνατός(μεγαλύτερη ροή;)) για να βγάζει τη

θερμότητα που δημιουργείται μέσα στο τροφοδοτικό;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν δε θα κάτσουμε να τσακωθούμε τώρα για τους ανεμηστήρες:D

Ήταν το πρώτο που διάβασα και μου φάνηκε λογικό, μιας και δεν έχω ακούσει και δεν βρήκα επίσης, κάτι για τι διαφορά μεταξυ των 2 τύπων:)

Εγώ πάντως σου είπα τι fan σου χρειάζεται;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τσακωθουμε, αλλα να μην αμφισβητεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις.

είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβος και συνάμα δυνατός(μεγαλύτερη ροή) για να βγάζει τη

θερμότητα που δημιουργείται μέσα στο τροφοδοτικό

εννοεις να εχει πολλα rpm, ή μεγαλυτερα σε μηκος πτερυγια?...

Link to comment
Share on other sites

Οι αν/ρες που εβαλα ειναι καλυτεροι στο ειδος τους και οι πιο ησυχοι (αρκει να τους βρειτε).

Τωρα φιλε boton, να ενα απλουστατο παραδειγμα για να γινει αντιλήπτη η διακριση:

Ως γνωστο, για να δημιουργησουμε ρευμα αερα στο εσωτερικο του case μας, τοποθετουμε ενα fan(A) στο μερος των σκληρων, να φυσαει προς τα μεσα. Παραλληλα τοποθετουμε και ενα αλλο fan(Β) στο πισω μερος του case, στη ραχη, να φυσαει τον αερα προς τα εξω.

Το fan (A) πρεπει να ειναι intake, το fan (Β) πρεπει να ειναι exhaust. Αν τα βαλουμε αναποδα ή δυο του ιδιου ειδους, θα εχουμε λιγοτερο καλο αποτελεσμα.

Το ερωτημα μου λοιπον ηταν, το fan των psu(s) οταν ειναι μονό, ειναι intake ή exhaust?

Αλλα αυτο θα πρεπει να το απαντησει καποιος γνώστης του συγκεκριμενου θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now