yannissails

ΝΑ ΒΑΛΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ υδρόψυξη...??

Recommended Posts

Περισσότερο ρολό για εμένα παίζει ο θόρυβος και όχι τόσο οι θερμοκρασίες γιατί έτσι και αλλιώς η διάφορα μπορεί να ένια έως και 10 C αλλά δεν είμαι με την αερόψυξη και πολύ επάνω έχω μάξιμουμ 50-55 C οπότε είμαι σχετικά καλά άντε να πάω σε πολύ ζόρι 58C.

Άρα λοιπόν αυτό που μέτριοι είναι περισσότερο τα noise db

Το θέμα με την συντήρηση αν είναι πάνω κάτω όπως τα λέτε δεν είναι και τόσο τρομερό αν θολώνει το νερό (δεν πάμε και σε διαγωνισμό) ούτε δουλεύω over clock συνέχεια σπάνια σε κάποιο game και το πολύ να φτάσω ,μέχρι εκεί που μου δίνει η motherboard από μόνη της περίπου στα 3,65 MGH και άλλωστε το να ασχολείσαι με το pc σου είναι χαρά …!

Πάντως είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε με βοηθάμε αφάνταστα και σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@Trabakoulas:)

Όταν γίνει σωστή εγκατάσταση μιας πολύ καλής υδρόψυξης, της τάξεως των 300?, μόνο θετικά

θα έχεις;) Και εξηγούμαι....

Πριν θέσεις τον υπολογιστή σε λειτουργία έχεις κάνει τα απαραίτητα leak test. όταν την έχει στήσει:D:D:D την ψύξη σωστά και προσεκτικά δεν πρόκειται να έχεις διαρροή από πουθενά.

Συντήρηση, όπως προείπαν παραπάνω, απλά συμπληρώνεις υγρό όταν είναι απαραίτητο και

ανά εξάμηνο καθαρίζεις τα μπλοκ,ψυγεία, αντλία...Σίγουρα θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος:D

Τέλος σε θέμα απόδοσης, το έχουμε ξαναπεί...Το καλό με τις υδροψύξεις είναι ότι κρατάνε

σταθερές θερμοκράσιες τόσο σε load όσο και idle καταστλασεις και δεν έχουν τα

σκαμπανεβάσματα που έχουν οι αερόψυκτρες;)

@yannissails

Το θέμα του θορύβου με μια υδρόψυξη είναι σχετικό κατά τα ψέματα:P

πες ότι θα βάλεις σε cpu και γραφικών...Με το παρόν σύστημα ψύξης που έχεις θα γλυτώσεις τον ή τους ανεμηστήρες της mugen και τους

ανεμηστήρες της mushashi. Καλό αυτό....Αυτούς τους 3-4 ανεμηστήρες όμως δεν θα τους γλυτώσεις γιατί θα πρέπει να τους βάλεις στα ψυγεία

αν έιναι πάνω από ένα. Στο τριπλό για παράδειγμα θα βάλεις 3.

Μπορείς φυσικά και να μη βάλεις αν θες, αλλιώς όπως κάνουν οι περισσότεροι να βάλεις αθόρυβους.

Υπάρχει και η περίπτωση να τοποθετήσεις το ψυγείο μέσα στο κουτί και να χρησιμοποιήσεις τους ήδη υπάρχοντες ανημηστήρες συνδιάζοντας με

κάποιο τρόπο διατήρηση του airflow αλλά και ψύξης του ψυγείου;)

Link to comment
Share on other sites

...όταν την έχει στύσει την ψύξη σωστά

[off topic]

στύση: (η) ουσ. (Κ στύσις, -εως) διόγκωση και σκλήρυνση (το σήκωμα) του π#ους ή της κλ#τορίδας των γυναικών από αφροσίδια διέγερση

στήσει: ρ. (έστησα, στήθηκα, στημένος) τοποθετώ κάτι όρθιο, ορθώνω

:hysterical:

[/off topic]

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ρε συ με 300? χειροποίητη σίγουρα θα έχεις σημαντικά αποτελέσματα, αλλά πολλά τα λεφτα ΑΡΗ, και ο φίλος λέει δεν τον νοιάζουν τα κλόκια, μόνο ησυχία θέλει, μια thermalright με έναν 120αρη είναι καλύτερο για μένα με 55? παρά τα 300? της υδρόψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Για μη ξεφεύγουμε και επηρεάσουμε το παιδί(το καλο σου θέλουμε yiannissails:D)....

Αυτό για την καλή αερόψυκτρα το έχω πει από τα πρώτα ποστ;) Απλά μετά είπε ότι ήδη έχει μια

καλή(scythe mugen);)

Link to comment
Share on other sites

Για μη ξεφεύγουμε και επηρεάσουμε το παιδί(το καλο σου θέλουμε yiannissails:D)....

Αυτό για την καλή αερόψυκτρα το έχω πει από τα πρώτα ποστ;) Απλά μετά είπε ότι ήδη έχει μια

καλή(scythe mugen);)

Eιναι καλη η οχι η scythe mugen ??

Δηλ. αν παρω μαι αλλη θα εχω μεγαλη διαφορα π.χ. -5 C?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι για μια σωστή και ολοκληρωμένη υδρόψυξη ( για CPU & GPU Γα να μην πω και για chipset και memory γιατί μόνο έτσι αξίζει) το κόστος είναι τουλάχιστον 350?-400? (και προς το παρών τα έχω «χώσει» για αυτά που έχω στις Φώτο όλα καινούργια) για να έχεις σωστά αποτελέσματα χωρίς θόρυβο και με σωστή (κάτω των 30C-35C βαθμών) ψύξη. Όποτε η κάνεις κάτι ολοκληρωμένο η ο αφήνεις ως έχει (τουλάχιστον στο δικό μου pc με max θερμοκρασίες 55C – 58C).

Και κάποιες Φώτο για το θεαθήναι…

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολήθηκαν ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now