Recommended Posts

Ο black θα παει για αντικαταταση, συνεχιζει να χτυπαει, επομενως ο παραγοντας ''περιστασιακο'' δεν υπαρχει.

Κολλαω στο να τονβγαλω γιατι τα ψιλοκολληματα που εγιναν, εγιναν σε ανυποπτες στιγμες και δεν εχουν επαναληψημοτητα. Επειδη ο black εχει το pagefile, περισσοτερα κολληματα θα κανει αν τον βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον o black, τον εβγαλα και τον δοκιμαζα περιμενοντας να ακουσω το χτυπημα που εντοπισα στον ηχο του, αλλα τιποτα περαν του φυσιολογικου ηχου του δεν ακουστηκε. μαλλον ακουγεται ετσι κι αλλιως οποτε ισως να ειμαι κι εγω λιγο περιεργος. θα δειξει ο χρονος, αν ειναι και τα φτυσει, θα παει για αλλαγη.

Σημερα σε DEFAULT κατασταση ετρεξα 4 προγράμματα SP2004 για να δω τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη μου με την Mugen2. ακολουθησα την μεθοδολογια που περιγραφει ο JC στην σελιδα 17 εδω http://www.hwbox.gr/reviews/3865-review-overclocking-guide-gigabyte-ga-ex58-extreme-core-i7-920-4-ghz-17.html#content_start

με την διαφορα οτι ειχα ανοιχτο και το realtemp για να βλεπω τι γινεται στο σενσορα και οχι μονο το easy tune 6.

λοιπον αφου ερτρεξα τα 4 orthos για 5 λεπτα, η μεγαλυτερη θερμοκρασια που σημειωσε το easy tune 6 ηταν 35 βαθμοι,

ενω το realtemp κατεγραψε τα εξης 55-50-54-48 για καθε πυρηνα και φυσικα φανταζομαι οτι αν το αφηνα καμια ωρα να τρεχει θα σημειωνε και ελαφρως μεγαλυτερα νουμερα.

(oi mimimum θερμοκρασιες που εχει καταγραψει το realtemp ειναι 33-27-33-26

ενω το easy tune 6 23 βαθμους)

Να προσθεσω πως το turbo mode δεν ενεργοποιηθηκε (απο οτι θυμαμαι στο ΒΙΟΣ ηταν ενεργοποιημενο).

Α, και στο 3Dmark06 εβγαλε τα εξης :

17622

6818

8672

4670

3Dmark VANTAGE

P13614

16400

12884

Για πειτε μου για default κατασταση πως τα βλεπετε τα πραγματα? Να ειμαι ικανοποιημενος; ειναι φυσιολογικες αυτες οι τιμες;;;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Έχω ένα πρόβλημα αυτόν τον καιρό με το PC μου, στα καλά του καθουμένου, σβήνει μόνο του. Πχ σε εφαρμογές γραφείου και ιντερνετ, εκεί που δουλεύεις, ξαφνικά κάνει μια επαεκκίνηση μόνο του!

Τις πρώτες μια-δυο φορές δεν έδωσα σημασία, αλλά επιμένει στο να σβήνει και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και τι να κοιτάξω.. μνήμη? μητρική?

Εν τω μεταξύ δεν είναι ότι ζορίζεται, δεν σβήνει σε κάποιο game κλπ, σε νορμάλ χρήση που κάθεται το pc τα κανει αυτά.

Καμια ιδέα???

*****

ΑΑ και ξέχασα, το pc είναι όλα σε stock συχνότητες, δεν έχω overclockarei τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε 8 HCI Memtest και βάλε από 600MB στο καθένα. Αν σου φτάσουν 300% χωρίς προβλήματα τότε δεν φταίνε οι μνήμες. Αυτό για αρχή και μετά βλέπουμε. Από θερμοκρασίες όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

ok Γιώργο, αυτό είχα βάλει και εγώ, απλά ρώτησα αν ήταν καλύτερο να γίνει μέσω BIOS.

Αυτή την στιγμή έχει φτάσει στο 250% ολα καλά

(8 threads x 600MB)

οπότε μάλλον δεν πρέπει να είναι κάτι απο την μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανες την εγκατασταση του h/w, εβαλες τους αποστατες για τη μητρικη πανω στο κουτι? Ειναι συνηθες βραχυκυκλωμα αυτο, το ειχαν παθει μερικοι γνωστοι μου και με το παραμικρο, το PC τους εκλεινε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα. Αν τους είχε η μητρική θα τους είχα βάλει. Πάντως το backplate της μητρικής δεν εφάπτεται πουθενά με το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν τα checkdisk στους σκληρους, ολα καλα. Μενει ο SSD που δεν ξερω τι εργαλειο να χρησιμοποιησω για να τον τεσταρω οτι ειναι οκ.

Στο CPU ετρεξα το intelburn test ολα maximum 5 φορες, ολα καλα.

Και απο θερμοκρασιες μια χαρα, Στο REAL TEMP ελεγε 57 η πιο μεγαλη θερμοκρασια, ενω το Easy Tune 6 38.

Τι άλλο να τσεκάρω ρε παιδιά? Το τροφοδοτικο υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να το τσεκάρω?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα. Αν τους είχε η μητρική θα τους είχα βάλει. Πάντως το backplate της μητρικής δεν εφάπτεται πουθενά με το κουτί.

Το κουτι τους εχει - χωρις πλακα, κανε μια δοκιμη. "Κοπανα" λιγο το PC, κουνα το γενικα να δεις αν κλεινει οταν το μετακινεις/κουνας. Αν γινεται αυτο, τοτε παιζει σοβαρα το βραχυκυκλωμα που σου λεω.

Γενικα, το να ΚΛΕΙΝΕΙ ενα PC ετσι ξαφνικα χωρις καν μπλε οθονη, δεν ειναι θεμα SSD/HDD/RAM/CPU/κτλ. Ειναι καθαρα θεμα τροφοδοσιας/βραχυκυκλωματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τον κούνησα τον μετακίνησα, τις έφαγε κανονικά, και δεν΄έκανε κιχ.

Να προσθέσω για την τροφοδοσία, ότι το pc είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε UPS, και δεν έχει πρόβλημα με σκαμπανεβάσματα της τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum, μια γρήγορη ερώτηση.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σκανάρει ένα δίσκο και να μας λέει ακριβώς πόσος χώρος δεσμέυεται σε κάθε φάκελο/αρχείο?

έιχα ένα τέτοιο πρόγραμμα παλιότερα, αλλά τώρα δεν θυμάμαι καν πως το λένε.

Πχ έχω μόλις κάνει φορμάτ έναν δίσκο, και μου λέει πως χρησιμοποιήται ήδη 1,3 GB ενώ είναι άδειος και με απενεργοποιημένο το Restore. Θέλω να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα να μου πει ποιο αρχείο χρησιμοποιεί αυτόν τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά θα ήθελα την αυθεντία σας πάνω σε ένα θεματάκι με τις μνήμες.

Οι προηγούμενες που είχα, τελικά ήταν ελλατωμματικές, και πήγαν για αντικατάσταση. Τις άλλαξα με τις Corsair Vengeance 3x4GB 1600 C9-9-9-24.

Τις προηγούμενες μνήμες δεν είχα καταφέρει ποτέ να τις τρέξω στα 1600 με το XMP (Extreme Memory Profile) που είναι η default λειτουργία τους.

Οι καινούργιες με το που επέλεξα το XMP profile στο BIOS τις αναγνώρισε κανονικά, και ξεκίνησε ο υπολογιστής χωρίς να κρασάρει, έτρεξα και το benchmark των windows και προχώρησε μια χαρά. Μέχρι ώρας αν φαίνονται σταθερές οπότε αισιοδοξώ.

Απο εδώ και κάτω αναφέρομαι μόνο στις καινούργιες μνήμες (Corsair Vengeance 3x4GB 1600 C9-9-9-24)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με παραξενεψε αρνητικά ήταν το εξής. Όπως βλέπετε στα παρακάτω screenshots απο CpuZ, το NB Frequency τρέχει στα περίπου 3200 MHz, ενώ όταν τις ίδιες μνήμεςτις έβαλα χωρίς το XMP, δηλαδή να τρεχουν στα 1066 MHz, το NB Frequency έτρεχε στα περίπου 2000-2100 MHz.

attachment.php?attachmentid=5389&stc=1&d=1295034660

attachment.php?attachmentid=5390&stc=1&d=1295034660

Δεν έχω κάνει καθόλου overclocking και ούτε θέλω να κάνω ακόμα. Το μόνο που είναι ενεργοποιημένο είναι το Turbo Mode του i7, που ανεβάζει την συχνότητα απο stock 2.66 στα 2.80 όταν έχει φόρτο ο επεξεργαστής.

Για πείτε μου ρε παιδιά, είναι φυσιολογικό αυτό με τις μνήμες και το NB Frequency? Απο αυτά που βλέπετε κρίνετε πως το μηχάνημα είναι κομπλέ, να μην ανυσυχώ????

Capture 01.JPG

Capture 02.JPG

Capture 01.JPG

Capture 02.JPG

Capture 01.JPG

Capture 02.JPG

57fd07b47660e_Capture01.JPG.554457c0f867

57fd07b47e30e_Capture02.JPG.d84a446b6933

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουν σπάσει τα νεύρα μου, απο τα περίεργα κολλήματα που μου κάνει το pc, τα οποία τα έχω περιγράψει και παλιότερα και έχουν να κάνουν με πάγωμα του συτήματος και αναγκάστική επαννεκίνηση απο το Reset ή Power OFF, καθώς και κάτι BSOD με αιτιολογία Driver IRQL msahci.sys ή κατι τέτοιο τέλως πάντων, θα κάνω RMA την motherboard, γιατί μνήμες είναι καινούργιες, SSD είναι καινούργιος, οπότε θα αλλάξω και την μητρική και ειλικρινά ελπίζω να τελειώσουν τα προβλήματα.

Δεν παλέυεται άλλο ρε παιδιά. Έχω απογοητευτεί πλήρως.

Κοιτάω λοιπόν να αλλάξω την μητρική μου, (με RMA πάντα) που είναι η Gigabyte GA EX58-UD5 με την Gigabyte GA X58A-UD5 (http://www.hwbox.gr/intel-boards/11134-gigabyte-ga-x58a-ud5.html)

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά? Έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουν σπάσει τα νεύρα μου, απο τα περίεργα κολλήματα που μου κάνει το pc, τα οποία τα έχω περιγράψει και παλιότερα και έχουν να κάνουν με πάγωμα του συτήματος και αναγκάστική επαννεκίνηση απο το Reset ή Power OFF, καθώς και κάτι BSOD με αιτιολογία Driver IRQL msahci.sys ή κατι τέτοιο τέλως πάντων, θα κάνω RMA την motherboard, γιατί μνήμες είναι καινούργιες, SSD είναι καινούργιος, οπότε θα αλλάξω και την μητρική και ειλικρινά ελπίζω να τελειώσουν τα προβλήματα.

Δεν παλέυεται άλλο ρε παιδιά. Έχω απογοητευτεί πλήρως.

Κοιτάω λοιπόν να αλλάξω την μητρική μου, (με RMA πάντα) που είναι η Gigabyte GA EX58-UD5 με την Gigabyte GA X58A-UD5 (http://www.hwbox.gr/intel-boards/11134-gigabyte-ga-x58a-ud5.html)

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά? Έχετε να προτείνετε κάτι?

Κανένα νεότερο? καμία άποψη ρε παιδιά?

Καμιά άλλη πρόταση με τι να αντικαταστήσω την μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now