Geo-R

Αγορά 4870 Crossfire. HELPPPPPPP :)

Recommended Posts

Αγαπητοί συμhwboxίτες γειά σας είμαι νέος στο forum και θέλω την βοήθεια σας.

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο:

Connect3D 4870 SVGA (PCI - Express 512MB, DDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

&

Albatron 4870 SVGA (1GB, PCI Express) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Θα ήθελα να τις κάνω Crossfire.

Τις κάρτες τις θέλω για OverClocking, Benchmark και με ενδιαφέρει να είναι σταθερές.

Επίσης με ανησυχεί το ότι η Albatron παίρνει μόνο ένα 6Pin Connector ενώ η Connect3D παίρνει δύο, ομως 1GB Η Μια 512ΜΒ η άλλη ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕΕΕΕΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μονο για O/C και benches, διαφορα δε θα δεις απο τα MB της μνημης πιστευω. Αυτο που σε νοιαζει ειναι το αν αυτα τα custom PCB μπορουν να δεχτουν τις mods των κλασικων ;)

Link to comment
Share on other sites

Thank's για την γρήγορη απάντηση.

Σε Games θα υπάρχει σημαντική διαφορά?

Η CPU Ειναι χρονισμένη στα 4,250ΜΗΖ (Ε8400) Stable Με μνήμες στα 1000ΜΗΖ απο 667ΜΗΖ 5-5-5-15.

Μόνιτορ Εχω 20".

Link to comment
Share on other sites

@OP and others

It's b/c both 5770 and 5850, with their 40nm cores, can go where the 4870 and 4890 can not. Both 5770 and 5850 can overclock far passed the overclocking of the previous generation. All the other reasons and benefits of choosing the 5000 series, of course are obvious.

Oc'ed, the 5770 can equal a stock 4890 and a 5850 can beat a 4870 X2.

τα παραπάνω λέει το overclock.net ... και επαυξάνω, γιατί να πας σε "παλιά" κάρτα/τεχνολογία ?

η 4870 κερδίζει μόνο στο εύρος μνήμης 256 έναντι 128.

τέλος εσύ πληρώνεις και θα σου πρότεινα να περιμένεις την απάντηση της nvidia και να επενδύσεις σε κάρτα τον Δεκέμβριο.

Πάντως διάβασε και αυτό, σύμφωνα με αρκετα site μόλις οριμάσουν οι drivers τις ati θα αποδίδει ακόμα καλύτερα η σειρά 5χχχχ. περιμένω σχόλια. :victory:...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός σε αυτά που λές stringkiller_gr απλά έχω πιστωτικό απο το Πλαίσιο 260? το οποίο σε τρείς μέρες λήγει και σκέφτηκα για Crossfire.

Με ενδιαφέρει πιο πολύ για 3DMark Kαι Scores.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσες να βρεις καμια 4870X2 :/

Για μενα, στο gaming στα 1680 δυσκολα θα εχεις προβλημα με τα 512MB, ειναι μικρη η αναλυση. Βεβαια, αν χωσεις φιλτρα σιγουρα θα γεμισει (σε κανα Dawn of War 2 π.χ. και multiplayer ξεχνα το :hehe:).

Απλα σου ειπα, αν σκεφτεσαι να τις μονταρεις, δεν ειναι reference PCB καμια τους νομιζω, οποτε θα θελει ψαξιμο. Αν δε σε νοιαζει, δες πως πανε σε κανα review και τσιμπα οποια δεις οτι σε βολευει καλυτερα ;)

Παντως αν δεις οτι δεν μπορεις να αποφασισεις, trust me, παρε μια 5850. Με λιγο ρευμα με softmod λενε αυτες οτι πιανουν για πλακα τις 5870 σε επιδοσεις, που σιγουρα ειναι πανω από 2x 4870 σε στοκ - λιγο υπερχρονισμενα ρολογια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ θα σου πρότεινα στην παρούσα φάση, να περάσεις απ ευθείας στην σειρά 5χχχ της Ati, εφόσον κάθε νέα γενιά καρτών, η μονοπύρηνη, είναι καλύτερη απο το CF/SLi της προηγούμενης. Μια 5850 ή μια 5870 είναι ότι πρέπει, και αργότερα βάζεις και μια δεύτερη πάνω και κάνεις το CF.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 4870 1GB Crossfire, να σου πώ το αυτονόητο... ότι κάθε Mhz του πυρήνα στο CPU δίνει συνεχώς FPS aka CPU Limited.

Eίμαι κι εγώ στα 4250 (E8400, 8,5Χ500, 1.312V) και παίζω στα 1680Χ1050 τα πάντα όλα με 8X AA + 16X AF.

Μόλις τις πάρεις, catalyst 9.11 + o/c στις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα έπαιρνα 2x 5770 για αρχή :D

Μπορεί να χάνουν πολύ τα benches λόγω του C2D, αλλά για αρχή είναι μούρλια νομίζω. Και μια 5870 θα ήταν καλή βέβαια, αλλά όταν βάλεις 2η θα έτρωγε γερό ζόρι από τον CPU :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τις πάρεις, catalyst 9.11 + o/c στις μνήμες...

Στις 5770 αναφερόμουν!!! Αυτήν σιγμή αν είχα χρήματα, θα τις έπαιρνα.

Μάλλον για 4870 με κόβω και ας μην υποστηρίζει DX11.

tonyspanos ποιά 4870 έχεις αν επιτρέπεται.?

3DMark απο Score Τί λένε?

Έστω και καθυστερημένα, έχω τις Sapphire Blue PCB.

Από σκορ, ορίστε ένα Vantage της ώρας:

vantage.jpg

vantage.jpg

vantage.jpg

vantage.jpg.1254b0843b4905eecda73d4dd9c6

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ρεύμα στο CPU!!! Έχω τα ίδια με 1,38125 ΒΙΟS και με το Load Line Calibration Disabled!!! Πρέπει να ψήνεται!!!

***ΆΚΥΡΟ: Μόλις είδα ότι είναι C0 stepping ***

Ένα δικό μου:

3dmark05.th.jpg

Ξανα τρέξε αλά hwbot rules για να το συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now