George_o/c

AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!

Recommended Posts

[news_img=AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed5ea0a7.jpg[/news_img]Όσοι ασχολούνται με τον κόσμο της τεχνολογίας, όλο και κάτι θα έχουν ακούσει σχετικά με το ξεκλείδωμα επιπλέον πυρήνων σε επεξεργαστές AMD. Εδώ και πολλούς μήνες, τα διάφορα IT site παγκοσμίως έχουν γεμίσει με threads στα οποία παρουσιάζονται τα επιτεύγματα ουκ ολίγων χρηστών που αγοράζοντας έναν Phenom II X2 ή X3, κατέληξαν να έχουν έναν πολύ δυνατό τετραπύρηνο επεξεργαστή στο σύστημά τους. Το όλο θέμα ξεκίνησε αρχικά από την Κίνα και έπειτα άρχισε να διαδίδεται με ταχύτατους ρυθμούς, αφού δεν ήταν λίγος ο κόσμος που έμενε έκπληκτος βλέποντας τις θετικές επιδράσεις του Advanced Clock Calibration @ Enabled. Απαραίτητη βέβαια προϋπόθεση, η μητρική να διαθέτει κάποιο revision του SB750 Chipset στο SouthBridge.

Μην ξεχνάμε ωστόσο ότι επειδή ακριβώς οι επεξεργαστές που ξεκλειδώνονται είναι στην ουσία τετραπύρηνοι με απενεργοποιημένο/ους πυρήνα/ες, η πιθανότητα να σας τύχει κομμάτι με ελαττωματικούς έξτρα πυρήνες είναι αρκετά μεγάλη. Για το λόγο αυτό, τον Αύγουστο η AMD έκανε δηλώσεις σύμφωνα με τις οποίες εξετάζουν το θέμα εξονυχιστικά για να πάψουν να υφίστανται τέτοια φαινόμενα. Πέρασαν δύο μήνες από τότε, τα περιστατικά ολοένα και αυξάνονται και η AMD χαίρεται βλέποντας ότι το (πιθανών) marketing trick της απέδωσε και με το παραπάνω. Τι γίνεται όμως με τους επερχόμενους διπύρηνους επεξεργαστές της AMD; Λύθηκε τελικά το "πρόβλημα";

Ο φημισμένος Ταϊβανός overclocker coolaler (coolaler.com) πήρε στα χέρια του έναν AMD Athlon 45nm 5000 ES (2 cores / 2 threads) και για ακόμα μία φορά, έφερε τα πάνω κάτω. Τώρα όμως, κάτι μοιάζει να έχει αλλάξει... Η λανθάνουσα μνήμη (L2 Cache) που μεσολαβεί στην μεταφορά δεδομένων από τον επεξεργαστή στην μνήμη RAM του συστήματος, ανέρχεται στο 1MB στο συγκεκριμένο ES sample. Χρησιμοποιώντας μια Gigabyte GA-MA790GP-UD4H (NorthBridge: AMD 790GX, SouthBridge: ATI SB750) και προφανώς μέσω της ενεργοποίησης του ACC από το BIOS, ο AMD Athlon 5000 Dual-Core Processor (2 cores / 2 threads) μετατράπηκε σε ένα πανίσχυρο AMD Phenom FX-5000 Quad-Core Processor! Και σαν να μην έφτανε αυτό, η L2 Cache αυξήθηκε στα 2MB, ενώ η L3 Cache που πριν απουσίαζε παντελώς, τώρα κάνει αισθητή την παρουσία της με 6MB χωρητικότητα. Δείτε και μόνοι σας τα CPU-Z validations που ακολουθούν, δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας!

Ωστόσο, το θέατρο του παραλόγου δεν έλαβε ακόμα τέλος. Ο coolaler, δοκιμάζοντας την σταθερότητα του "καινούριου" AMD Phenom FX-5000 Quad-Core κατάφερε να φτάσει από 2.2GHz stock:

2915MHz @ 1.2Vcore - Orthos Stable

[img_alt=AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614af26d608dddd.jpg[/img_alt]

3300MHz @ 1.328Vcore - Orthos Stable

[img_alt=AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614af26d60ab671.jpg[/img_alt]

3960MHz @ 1.448Vcore!

[img_alt=AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614af26d60c7846.png[/img_alt]

3960MHz @ 1.448Vcore CPU-Z Validation!

[img_alt=AMD Athlon 2000 Dual-Core: Προσθέστε του ακόμα 2 πυρήνες και 6MB L3 Cache!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614af26d60db887.png[/img_alt]

(κάντε κλικ στις εικόνες για μεγέθυνση ή μεταφορά στα validation links)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα στο εγγύς μέλλον. :T:

Σκέψου το όμως και έτσι Ανέστη... Ο τσιν τσαν μπρο, το 90% των περιπτώσεων παίζει με διαλεγμένα κομματάκια. Όχι όμως απλά διαλεγμένα, μιλάμε για γερές κομπίνες. Αυτά που μου έχουν μείνει από το 2007 μέχρι πρόσφατα:

DFI LP UT P35-T2R @ 666MHz FSB - πάνω από τα 650 δεν είχε πάει κανείς

E8400 @ 6020MHz+ ... 6GHz σε Ε8400, πολύ λίγα άτομα παγκοσμίως

QX9650 @ 6050MHz+ ... ήταν απ'τα πρώτα stepping όμως...

QX9770 @ 6100MHz+ ... επίσης...

Phenom II X4 940 BE @ 6500MHz+ Come on....

Core i7 940 B0 Stepping (ES) @ 5640MHz ΕΛΕΟΣ εδώ αρχίζεις να τα παίρνεις :hehe: - B0 Stepping δεν πήγε κανείς ποτέ > 5.1 - 5.2GHz...

Core i7 965 EE C0 @ 5750MHz+ ... Μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους

Core i7 975 EE @ 6GHz+ Ο πρώτος που έσπασε τα 6GHz. Μετά ακολούθησε ο stuwi και τέλος. Κανείς άλλος.

Για αυτό και... υποψιάζομαι διάφορα :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως προχθές έπαιξα με έναν Athlon X4 620 και πηγα +900mhz linx stable και κόλλησα εκεί γιατί η mobo (Gigabyte MA770-DS3) δεν έδινε παραπάνω από +0,1V vcore :(

είναι ωραίοι λέμε οι φρέσκοι AMD :D

Link to comment
Share on other sites

dragon.amd-promotion.com

Πιθανότητα να κερδίσετε:

Dragon system (amd phenom x4 + motherboard + ati 48xx)

Motherboard (ma790gp-ud4h)

cpu (phenom II x4 )

vga (ati 4560 green)

παιδιά πόσο πάει η μητρική κάρτα? σκέφτομαι να την "σκοτώσω".

Αν θέλουν οι admin να βάλουν το λίνκ του διαγωνισμού στην κεντρική σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Μαααααλιστα:D Τώρα έδεσε το γλυκό...:P

Ενώ τόσο καιρό υπήρχαν οι amd που ξεκλείδωναν είτε τον(τους) πυρήνες είτε την cache, τώρα

βγήκε ο πρώτος fx νέας γενιάς που τα κάνει και τα δυο παραπάνω.

Τι μεγαλεία είναι αυτά!!:D

Να δω πόσοι θα το πετύχουν το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

dragon.amd-promotion.com

Πιθανότητα να κερδίσετε:

Dragon system (amd phenom x4 + motherboard + ati 48xx)

Motherboard (ma790gp-ud4h)

cpu (phenom II x4 )

vga (ati 4560 green)

παιδιά πόσο πάει η μητρική κάρτα? σκέφτομαι να την "σκοτώσω".

Αν θέλουν οι admin να βάλουν το λίνκ του διαγωνισμού στην κεντρική σελίδα

Καλό ε, πλάκα είχε :hehe:

Εγω μπηκα για μια 790 μητρική, να δω αν θα μου στειλουν κανα mail :P

Θα το βαλουμε στα νεα πιο μετα, εχει φαση :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο coolaler δεν είναι και το πιο αξιόπιστο άτομο στον χώρο :D

Αλλά αυτό φέρεται να είναι αλήθεια, πέραν από τα clocks... τα οποία ίσως είναι κάτι τις τσιμπημένα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο Dasterin from Greece; Λέει ότι είναι ο next winner της μητρικής :D

Μπήκα και εγώ για μητρική :D Και μάλιστα μου έδωσε πολλά extra credits γιατί μια φορά μου έτυχαν 2 κερασάκια και ένα ATi :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε κλήρωση... και περιμένεις mail. :D

Τελοσπάντων, παρασύρθηκα και εγώ, βγήκαμε off topic παιδιά. Θα γράψω ένα νέο για τον διαγωνισμό, να τα πούμε εκεί πέρα. Εδώ θέλω σχόλια για τον Phenom FX-5000 όχι το πόσες μητρικές κέρδισα/αμε :hehe:

Θα πω του JC να μεταφέρει τα posts εκεί με το που το ανοίξω. @killer, απορώ πάντως πως σου ήρθε να το βάλεις εδώ το Link και να μας αναστατώσεις :hysterical:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now