Yiorgos

Πρόβλημα σε Εξωτερικό HDD Seagate FreeAgent Pro 1 TB

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, τον Seagate FreeAgent Pro 1 TB (http://www.hwbox.gr/reviews/2304-seagate-freeagent-pro-1-tb-review.html), όπου τον έχω συνδέσει σε ένα πολύμπριζο APC, και με usb στο laptop.

Εχθές, και ενώ το laptop ήταν κλειστό όπως επίσης και ο σκληρός, (δεν δούλευε τίποτα απο τα δύο) έγιναν κάποιες διακοπές στο ρεύμα.

Σήμερα παρατηρώ πως ο σκληρός δεν δουλεύει. Του άλλαξα θύρα, δοκίμασα με e-Sata, τον έβαλα σε άλλη μπρίζα, τίποτα! Ο σκληρός δεν παίρνει μπροστά.

Αναφέρω και το εξής. Έκανα format στο laptop προχθες και του πέρασα και όλες τις ενημερώσεις. Δεν θυμάμαι αν μετά την εγκατάσταση του Vista service pack 2 άνοιγε.

Έχω φρικάρει λιγο γιατί στον σκληρό έχω πολύ πράγμα, και τον έχω σαν backup.

Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί μόνο η τροφοδοσία του και αλλάζοντας καλώδιο μπρίζας να συνέλθει????

help guys....

Link to comment
Share on other sites

3 πιθανα σεναρια:

1) Τα κλασε ο μετασχηματιστης

2) Τα κλασε η πλακετα του κουτιου

3) Τα κλασε ο δισκος

Στα πρωτα 2 εισαι οκ, τον βγαζεις απο το κουτακι και τον βαζεις στο PC σαν κανονικο SATA στην τελικη. Στο 3ο ομως...:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση JC.

Ήμουν κάθε 2 λεπτά με το refresh να διαβάσω μια απάντηση....

Δεν θέλω να πιστεύω πως τα έφτυσε ο σκληρός, γιατί όταν γίνοταν οι διακοπές ρεύματος, δεν δούλευε. βασικά μόνο το πολύμπριζο της APC ήταν ανοιχτό, δεν δούλευε τίποτα άλλο.

Για να δοκιμάσω κάποιον άλλον μετασχηματιστή, κάνει κάποιος απο οποιονδήποτε εξωτερικό σκληρό ή θέλει συγκεκριμένα τον δικό του?

Μην ξέρεις κάποια σελίδα που να δείχνει πως να τον βγάλουμε απο την θήκη του??? Έχει τόσα πράγματα μέσα που φοβάμαι και να τον αγγίξω, πόσο μάλλον να πειραματιστώ στο πως να τον ξηλώσω....

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα εισαι? Εχω εγω απο Seagay εξωτερικους μετασχηματιστες αν θες.

Για το πως ανοιγει τωρα, ειναι λιγο θεμα.

[media]

[/media]

Αυτο ειναι στους πλαστικους. Για μεταλλικους...σιγουρα θα την καταστρεψεις τη θηκη, αλλα ο δισκος βγαινει ευκολα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένω Αθήνα, ευχαριστώ πολύ όμως για την πρόταση. Εκτιμάται δεόντος!

Αυτός που έχω πρέπει να είναι ο extreme, και δεν έχει ούτε μια βίδα κάπου που να φαίνεται. Θα κοιτάξω μήπως βρω καναν μετασχηματιστή, να τον δοκιμάσω και σε κανα άλλο pc/laptop, και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Με έσκασε όλο το απόγευμα η μλκ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έφτυσε ο μετασχηματιστής. Επειδή έχω εγγύηση μου ταν άλλαξαν και τώρα είναι κομπλέ. Δεν τον πολυδούλεψα κιόλλας, αλλά φαίνεται οκ.

Ευτυχώς γιατί η όλη κατάσταση με ψιλοφρίκαρε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έφτυσε ο μετασχηματιστής. Επειδή έχω εγγύηση μου ταν άλλαξαν και τώρα είναι κομπλέ. Δεν τον πολυδούλεψα κιόλλας, αλλά φαίνεται οκ.

Ευτυχώς γιατί η όλη κατάσταση με ψιλοφρίκαρε!

καλη,μέρα...

Δυστυχώς έχω το ίδιο πρόβλημα στα καλά καθούμενα , δεν ακούγεται..δοκίμασα σε άλλα pc τίποτε , σα να μην παίρνει ρεύμα...δεν με νοιάζει η εγγύηση όσο το περιεχόμενο , που να απυθυνθώ...

ευχαριστίες εκ των προτέρων

xrys

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά, οι λύσεις είναι 3:

1) Μπορεί η Seagate προσφερθει να σου αλλαξει μονο το μετασχηματιστη, εαν τους εξηγησεις το προβλημα (χλωμο)

2) Να τον επιστρεψεις στο καταστημα και να τους εξηγησεις το ιδιο, μπας και δοκιμασουν με αλλο μετασχηματιστη (επισης χλωμο)

3) Να τον ανοιξεις, καταστρεφοντας θηκη/εγγυηση, αλλα κερδιζοντας τα δεδομενα, εαν και εφοσον δουλευει μεσα σε ενα PC σε κλασικη SATA θυρα (το πιο καλο απο ολα τελικα)

Ολα αυτα βεβαια, εαν δεν μπορεσεις να βρεις καποιον spare μετασχηματιστη. Αν μενεις Αθηνα εχω εγω να σου δανεισω - στειλε μου π.μ. αν δε βρεις αλλη λυση και μιλαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά, οι λύσεις είναι 3:

1) Μπορεί η Seagate προσφερθει να σου αλλαξει μονο το μετασχηματιστη, εαν τους εξηγησεις το προβλημα (χλωμο)

2) Να τον επιστρεψεις στο καταστημα και να τους εξηγησεις το ιδιο, μπας και δοκιμασουν με αλλο μετασχηματιστη (επισης χλωμο)

3) Να τον ανοιξεις, καταστρεφοντας θηκη/εγγυηση, αλλα κερδιζοντας τα δεδομενα, εαν και εφοσον δουλευει μεσα σε ενα PC σε κλασικη SATA θυρα (το πιο καλο απο ολα τελικα)

Ολα αυτα βεβαια, εαν δεν μπορεσεις να βρεις καποιον spare μετασχηματιστη. Αν μενεις Αθηνα εχω εγω να σου δανεισω - στειλε μου π.μ. αν δε βρεις αλλη λυση και μιλαμε :)

ευχαριστώ για την απάντηση

είμαι Γιάννενα δοκίμασα 2ο τροφοδοτικό από άλλη άσχετη συσκευή με τα ίδια volt αλλά τίποτα...ο δίσκος είν αι extreme δενφαίνεται πουθενά βίδα....δεν με ενδιαφέρει η θήκη να καταστραφεί αρκεί αυτό που θα βγεί να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now