galdick

OverClocking για αρχαριους

Recommended Posts

εδω ελπιζουμε να βρουμε οτι θελουμε οσον αφορα τ oc..σε αρχικα σταδια

Γεια σας,

ειμαι "καινουριος" στο oc και θα ηθελα την βοηθεια σας τωρα ειδικα που δεν ξερω πολλα για την συγκεκριμενη τεχνικη..σας ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια..!!

Κώστας

Κυριως τ προγραμματα μπορω να χρησιμοποιησω..

εχω:

cpu:e8500 box

mb:asus p5q e

gpu:radeon 4870

τροφοδοτικο:500!watt

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω υστερα κ απο δοκμη οτι με το προγραμμα clockgen δεν γινεται να κανεισ oc σε εναν ε8500..αρα πρεπει ν χρησιμοποιησω κατι αλλο..αλλα τι..??και χρειαζομαι γενικοτερα βοηθεια οσον αφορα την τακτικη που πρεπει να ακολουθησω..

Link to comment
Share on other sites

Ti λες ωρε?Μεσα απο το ΒΙΟΣ 8α αλλαξεις την τιμη του FSB μεχρι να ειναι αστα8ες το μηχανιμα.Τοτε δινεις ρευμα (Vcore) και κοιτας τις θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα, εγω θα έλεγα να κόψεις ταχύτητα γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν ξέρεις τα βασικά και θες να πας κατευθείαν στον ζωμό ( με αρκετά καλές πιθανότητες να ζωστείς κάποια πράγματα ).

Με άλλα λόγια, θες το καλύτερο εργαλείο αλλά δεν ξέρεις την δουλειά.

Ξέρεις τι κάνουνε οι βασικές ρυθμίσεις στο BIOS της μητρικής σου ?

Ποιά είναι η μαμίσια τάση του επεξεργαστή σου ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν κάποιο overclocking μέσα απο το λειτουργικό, αλλά για να κάνεις ουσιαστικό overclocking (μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία), αυτό θα γίνει χωρίς την βοήθεια κάποιου software, αλλά απευθείας απο το BIOS του υπολογιστή σου.

Επειδή είδα και το άλλο thread που ρωτάς σχετικά με προγράμματα, να αναφέρω το εξής:

Χρησιμοποιούντε διάφορα προγράμματα για να δούμε την σταθερότητα του pc μετά το overclocking, (pcmark, 3dmark, superPI κλπ κλπ) αλλά αυτά δεν κάνουν overclock. Και γενικότερα απέφυγε να κάνεις overclock με software.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now