jazzman

best memory for maximus formula

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ...είμαι καινούριος χρήσρης και αυτό είναι το πρώτο μου post και ελίζω να κάνουμε καλή παρέα μέσα απο αυτόν τον χώρο συνάντησης ...Λοιπόν παιδιά έχω θέμα ....Θέλω να πάρω μνήμες για τον υπολογιστή μου

Θα σας αναφέρω τι μηχάνημα έχω

cpu E8400

gpu 8800 xfx xt 640

motherboard maximus formula

ram 2x1 Transcend AxeRam 2Gb (5-5-5-15)

To θέμα που έχω είναι ότι θέλω να κάνω αναβάθμιση σε μνήμη και επειδή έχω σκοπό να κρατήσω το μηχάνημα για κανα 2 χρόνια θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση στην ram γιατί την χρειάζομαι ...αλλά δεν ξέρω ποιες να πάρω μιας και οι ddr2 είναι αρκετά φθηνές , αν και τον τελευταίο καιρό βλέπω να ακριβαίνουν με τον καιρό ....

Λοιπόν ποιές μνήμες έχετε να μου προτείνετε ....Θα προτημούσα να ήταν στα 1066 μιας και οι άλλες είναι και αυτές στα ίδια ...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :T:

Κοίτα αν ήταν να πάω σε 4GB, θα πουλούσα αυτά που είχα ή θα τα κρατούσα για "καβάτζα" και θα πήγαινα σε αυτές Corsair 4GB DDR2-1066 Ram Kit. Δεν ξέρω τι chips φοράνε πλέον (ίσως ξέρει ο billpeppas - ο Michael δεν είναι msn να ρωτήσω, αλλά έτσι και αλλιώς όσοι δουλεύουν στα Corsair Labs δεν αποκαλύπτουν τα chips), όμως παλιότερα πήγαιναν πολύ εύκολα στα 525 - 550MHz (1050 - 1100MHz DDR) @ 5-5-5-15 2T για 24/7. Αυτό σε περίπτωση που θες να overclock-άρεις και λίγο τον επεξεργαστή σου μιας και το συγκεκριμένο combo (E8400 + Rampage Formula) θεωρούταν αρκετά δυνατό παλιότερα :T:

Αν απλά θες μνήμες και δεν ασχολείσαι με το overclocking, πάρε ένα 2 x 1GB kit που να έχει ΙΔΙΑ timings και specs με αυτό που διαθέτεις τώρα, ή το πιο φθηνό 2 x 2GB kit που θα βρεις. Στην δεύτερη περίπτωση, μην αμελήσεις να βγάλεις τις υπάρχουσες μιας και είναι ζόρικο (όχι ακατόρθωτο) να δουλέψει setup με 2 x 1 + 2 x 2 onboard 24/7 :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι ....όσο καλύτερη τιμή γίνεται ...ήδη αρχίζουν και ξεφέυγουν οι τιμές και θέλω να τις προλάβψω .

Βασικά να σου πω το σκεπτικό μου για τις μνήμες ...

Έχω win xp pro και έχω 2x1 που είναι στα 1066 αν και η Maximus τις αναγνωρίζει στα 800(δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να τις αναγνωρίζει 1066 που είναι το εργοστασιακό τους )

Οι μνήμες τώρα δουλεύουν dual και επειδή δουλεύω photoshop Και τα λοιπά λέω να το δυναμώσω το μηχάνημα άσχετα που θα βλέπει 3 gb αλλά κάτι είναι και αυτό .

Το θέμα είναι ότι όταν αλλάξω λειτουργικό και θα βάλω 7 Θα ήθελα να έχω ένα μηχάνημα 6 gb για να μην χρειαστώ ξανα αναβάθμιση .και όσο κρατήσει το μηχάνημα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :T:

Αν απλά θες μνήμες και δεν ασχολείσαι με το overclocking, πάρε ένα 2 x 1GB kit που να έχει ΙΔΙΑ timings και specs με αυτό που διαθέτεις τώρα, ή το πιο φθηνό 2 x 2GB kit που θα βρεις. Στην δεύτερη περίπτωση, μην αμελήσεις να βγάλεις τις υπάρχουσες μιας και δεν θα δουλέψει setup με 2 x 1 + 2 x 2 onboard :D

δηλαδή ενοείς ότι δεν μπορώ να δουλέψω διπλά dual channel ?αλλά μόνο ένα ζεύγος ;

Link to comment
Share on other sites

Με 2 x 1GB + 2 x 2GB θα γίνει της Μαλιγουλίας στο σύστημά σου αν δεν έχεις την απαιτούμενη εμπειρία και ευχέρεια κινήσεων μες στο BIOS... Ο κανόνας λέει ότι όταν πάμε για Dual-Channel συστοιχία στις μνήμες, επιλέγουμε DIMMs ίδιας χωρητικότητας, ίδιων συχνοτήτων, ίδιων timings. Δηλαδή έφτασε η στιγμή να επιλέξεις, αν θα σουτάρεις τα 2 x 1GB που έχεις τώρα και θα αγοράσεις 2 x 2GB, ή αν θα μας δώσεις τα ακριβή χαρακτηριστικά των μνημών που έχεις τώρα για να σου προτείνουμε ένα ίδιο 2 x 1GB kit ;)

Όσο για αυτό που λες με τις μνήμες, ότι δουλεύουν σε συχνότητα χαμηλότερη της εργοστασιακής, πρέπει να παίξεις χειροκίνητα μες στο BIOS. Να βάλεις τα timings χειροκίνητα και να επιλέξεις το μεγαλύτερο διαιρέτη που θα σε "πετάξει" στα 1066MHz ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να καταλάβω ...Μπορώ να δουλέψω και τα δύο ζευγάρια των 2χ1 σε dual channel ?

Kαι ακόμα αν δεν βάλω 2 ζευγάρια των 2χ1 μπορώ να βάλω 1 ζευγάρι 2χ1 και 1 ζευγάρι 2χ2 και να δουλέψουν κανονικά ....Δεν είναι καλύτερο αφού κάποια στοιγμή θα πάω σε λειτουργικό 64 bit να έχω και μνήμη πάνω απο 4 Gb ?

Link to comment
Share on other sites

1) Μισό λεπτό για να καταλάβω ...Μπορώ να δουλέψω και τα δύο ζευγάρια των 2χ1 σε dual channel ?

2) Kαι ακόμα αν δεν βάλω 2 ζευγάρια των 2χ1 μπορώ να βάλω 1 ζευγάρι 2χ1 και 1 ζευγάρι 2χ2 και να δουλέψουν κανονικά ....Δεν είναι καλύτερο αφού κάποια στοιγμή θα πάω σε λειτουργικό 64 bit να έχω και μνήμη πάνω απο 4 Gb ?

1) Αμέ ;) 4 x 1GB σε dual channel φυσικά και γίνεται. Βρίσκεις τις σωστές DRAM Slots στην μητρική σου και ξεμπέρδεψες. Π.χ. σε ορισμένες βάζεις τα δύο στις 1 και 3 και τα άλλα δύο στις 2 και 4 και άμπρα κατάμπρα αλακαζάμ :D

2) 2 x 2GB + 2 x 1GB σε dual channel ναι είναι εφικτό - ίσως να ήμουν υπερβολικός πριν που είπα ότι θα γίνει της Μαλιγουλίας. Στην περίπτωσή σου, τα Transcend από stock τρέχουν στα 1066MHz @ 5-5-5-15, οπότε λογικά βάζοντας και τα Dominator 4GB 1066MHz @ 5-5-5-15 που σου είπα παραπάνω, ναι θα λειτουργήσει το setup. Όμως, το να προσπαθείς να "κουμαντάρεις" μνήμες διαφορετικών χωρητικοτήτων σε ένα setup απαιτεί εμπειρία γιατί είναι αρκετά δύσκολο. Πρέπει υπομονετικά να παίξεις με τα memory timings, να βρεις τα σωστά voltages και γενικότερα τα σωστά settings στο bios. Κρίνοντας από το ύφος των posts σου, δεν έχεις μεγάλη πείρα, άρα θα τα βρεις σκούρα στην προσπάθεια. Για να τελειώνουμε όμως με το θέμα...

Προσωπικά, προτείνω να επιλέξεις είτε 4 x 1GB είτε 2 x 2GB, εξάλλου τα 4GB θεωρούνται σεβαστή ποσότητα (ακόμα και για Photoshop). Αφού δεν τρέχεις AutoCAD, δεν ασχολείσαι με virtualizing ή video editing, νομίζω ότι 4GB φτάνουν. Εκτός αν ασχολείσαι επαγγελματικά και ο χρόνος είναι χρήμα, τότε ναι μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου με τα 6GB ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

βασικά για να πω την αλήθεια τα 4 Gb που προς το παρών θα τα βλέπω στα 3 μου είναι ερκετά και επειδή η μητρική δεν πέρνει ddr3 και αργότερα όταν θα βάλω τα 7 64βιτ θα θέλει μνήμη και τότε θα είναι ακριβές οι ddr 2 έτσι το σκέφτομαι κάπως

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το laptop, με 3GB Ram σε single channel @ 800MHz και διπύρηνο @ 2GHz είναι μια χαρά με τα 7 πετάει. Τώρα... Σου είπα, αν θες οπωσδήποτε πολύ μνήμη (γιατί βλέπω ότι σε έχει πιάσει κάτι σαν φόβος ότι τα 4GB δεν είναι αρκετά) δοκίμασε για τα 6GB ;) Αν ήμουν στην θέση σου, θα έπαιρνα άλλα 2 DIMM-άκια 2 x 1GB @ 1066MHz @ 5-5-5-15 και τέλος ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με αυτό που λες και ξέρεις με βολεύει αυτό γιατί έχω βρει ακριβώς τις ίδιες μνήμες με αυτές που έχω και είναι στα 60 ευρώ ...αλλά το θέμα είναι ότι αν πάω μετά σε 64 bit δεν θα είναι καλύτερο να ανέβω λιγάκι ...και δεν θα έχω και άλλα διαθέσιμα slot .

Link to comment
Share on other sites

Τι 800, τι 1066, τι 1333... μικρές οι διαφορές στις ταχ/τες και αμελητέες στην καθημερινότητα. Αν όντως θες χωρητικότητα αυτή είναι η καλύτερη λύση. Αλλιώς ξαναγυρνάμε πάλι στα παραπάνω που σου είπα. :)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ...απλά θα με βόλευε κάποια λύση μέχρι τα 100 ευρώ ...Το θέμα είναι ότι η asus δεν μπορεί να μου εμφανίσει ποιες μνήμες δουλεύουν καλύτερα με την maximus formula και έτσι δεν ξέρω ποια dimm είναι καλά για την περίπτωσή μου ...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μνήμες θα δουλέψουν αν παίξεις με το BIOS, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Σου είπα τι θα έκανα εγώ. 4GB νομίζω είναι υπεραρκετά, αλήθεια, δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώθηκες τόσο για το αν θα σε φτάσουν. Φτάνουν μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

οπότε καλύτερα να πάω στα 4 .....δηλαδή με παραπάνω απο 4 δεν θα καταλάβω διαφορά ...ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο παιδί με αυτην την μητρική να μου δώσει κάποιο χέρι βοηθείας για μερικές ρυθμίσεις .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανένα όχι, όμως ξέρεις τι λένε σε τέτοιες περιπτώσεις... Google is your friend :)

Αν βέβαια κάπου σκαλώσεις, εδώ είμαστε :drinks: Αλλά όχι δεν μπορώ να σου δώσω έτοιμες ρυθμίσεις γιατί τα πράγματα από μητρική σε μητρική διαφέρουν... και όχι μόνο αυτό, δεν ξέρω και τι συμπεριφορά θα έχουν οι μνήμες σου. Εμένα ας πούμε μου έχουν τύχει και τόσο αισχρές no name DDR2 που ΟΥΤΕ με 2.2V δεν έπαιζαν 5-5-5-15 2T στα 800MHz... Μου έχουν τύχει όμως και DDR2 με D9GMH που με 2.7V+ έπαιζαν 1280MHz με 4-4-4-4 2Τ και 1360MHz με 5-4-4-4. ;) (τις θυμάται ο Πέππας καλά αυτές :hehe:)

//ΕDIT: Τουλάχιστον δώσε photos από το bios μπας και σε βοηθήσω λίγο. Από το Extreme Tweaker κυρίως...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς θέλεις να βγάλω συγκεκριμένα ;

βασικά να σου πω την αλήθεια θέλω μνήμη γιατί είμαι στο όριο ...θα μου πεις πως μπορώ ...έχω σβήσει την virtual memory γιατί όταν είχα 2 browsers και Photoshop μαζί η virtual μου έτρωγε τον δίσκο ...και έτσι κβλούσαν τα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν τύχει όμως και DDR2 με D9GMH που με 2.7V+ έπαιζαν 1280MHz με 4-4-4-4 2Τ και 1360MHz με 5-4-4-4. ;) (τις θυμάται ο Πέππας καλά αυτές :hehe:)

ποιες ηταν??? Τις θελωωωωωωω!!

Sorry για το off.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Voltages, Timings και διαιρέτες. Λογικά τα έχει όλα στο Extreme Tweaker μενού του bios.

Spiro, ήταν ένα golden kit-άκι που μου είχε κάτσει και έβγαζε κανονικά το SPi 1M στις συχνότητες αυτές. Και 645 4-4-4-4 είχα δει @ SPi 1M με 2.75V ρεύμα. Όμως το έπαιζα hardcore και έτσι με τα ρεύματα, οπότε μετά από περίπου μια βδομάδα γεμάτη λειτουργίας και benching (πάνω από 100 ώρες) γύρισαν stock και τις έδωσα σε ένα φίλο μου που έπαιζε stock 24/7. Μετά δυστυχώς που τις πήρα πίσω για να ξαναδοκιμάσω, οι μνήμες είχαν φάει γερό degrade :( γερό όμως. Δεν έπαιζαν ούτε στα 610 με 4άρια σταθερό το 1Μ. Οπότε του τις ξαναέδωσα και παίζει stock. Crucial Ballistix PC 8500 ήταν.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now