jorj103

Απορία για socket 1156 i5 και socket 1366 i7

Recommended Posts

Γειας σας...ετοιμαζομαι να κάνω μια αναβάθμιση μιας και το σύστημα της υπογραφής μου τα τίναξε..... Είμαι ανάμεσα σε socket 1156 i5 750 2.66 ghz και socket 1366 i7 920 2.66 ghz... Δεν είμαι και τρελός high end computer maniac αλλά ένα overclock θα το ρίξω. Ήδη έχω παραγγείλει μια Prolimatech MegaShadow που κάνει και για socket 1156 και για 1366 και θεωρείται από τις καλύτερες ψυκτρες... Οποιονδήποτε επεξεργαστη από τους δυο και να πάρω θα τον ανεβασω στα 3.4 με 3.6 ghz γιατί θέλω ένα γρήγορο μηχάνημα rock stable για 24/7 χρήση. Έχω ακούσει και διαβάσει όμως ότι ενώ οι i7 920 ανεβαίνουν αέρα πατέρα χωρίς πρόβλημα , οι i5 750 παρουσιάζουν προβλήματα με καμμενα CPU και motherboard σε διάφορες αποπειρες overclocking. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες λοιπόν και απόψεις ως προς το ποια είναι η ποιο καλή επιλογή και αν ισχύουν οι φήμες για τους i5 750. Το mainboard που σκέφτομαι να πάρω για i5 750 είναι το Asus P7P55D Evo ενώ για i7 920 είναι το Asus P6T Deluxe V2. ( ναι ξέρω... Τρελαινομαι για Asus.. ) τα υπόλοιπα parts του συστήματος θα μείνουν τα ίδια με της υπογραφής ( εκτός από CPU cooler) και θα μπει καθένα τροφοδοτικο 780w... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα, αν δεν εχεις καποιο οικονομικο θεμα, ο 920 ειναι καλυτερη επιλογη, ελαφρα μεν, αλλα ειναι.

Το θεμα με τους 750 και τις μητρικες νομιζω πως ηταν σε πολυ μεγαλα επιπεδα o/c, οχι στα 3.6 που ενδιαφερεσαι εσυ. Εγω παντως, αν απλα μου λεγες να διαλεξω, θα πηγαινα για το 920.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα, αν δεν εχεις καποιο οικονομικο θεμα, ο 920 ειναι καλυτερη επιλογη, ελαφρα μεν, αλλα ειναι.

Το θεμα με τους 750 και τις μητρικες νομιζω πως ηταν σε πολυ μεγαλα επιπεδα o/c, οχι στα 3.6 που ενδιαφερεσαι εσυ. Εγω παντως, αν απλα μου λεγες να διαλεξω, θα πηγαινα για το 920.

Κοιτα... Το θεμα ειναι και ελαφρως οικονομικο γιατι ενα σετακι cpu-m/b-ram σε i5 platform θα μου παει 450 με 500 ευρω ενώ σε i7 platform παμε στα 650 με 700.Είναι μια διαφορα οπως και να το κανουμε...Το pc θα χρησημοποιειται για ταινιες internet και gaming και μπορω να πω οτι αυτα που προσφερει μια i5 platform ειναι ικανοποιητικα για τις απαιτησεις μου.Απλα δεν θελω να συμβει τιποτα και να τρεχω παλι και να δινω λεφτα τζαμπα γιατι εκανα απλα λαθος επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εκει που κερδιζουν πολυ οι 1366 είναι σε πολύ βαριές εφαρμογές και σε παιχνίδια, όταν έχεις SLi/CF. Στα υπόλοιπα, την ίδια δουλειά κάνουν με όλους, οπότε μπορείς να βαδίσεις προς όποια μεριά εσύ θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now