saaakiss

Πρόβλημα με ανάλυση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Μόλις τώρα έβαλα τα Windows 7 64 bit και ενω όλα πάνε κανονικά δεν μπορώ να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης. Έχω την οθόνη Lg L1750SQ και μου περιορίζει την ανάλυση στα 800*600 και το color depth στα 16 bit. Όταν είχα τα ΧΡ η οθόνη είχε ανάλυση 1280*1024 και color depth στα 32 bit. Εννοείται οτι τα drivers της κάρτας γραφικών είναι εγκατεστημένα.

Όταν κάνω disable τους drivers απο το device manager τότε όλα πανε μια χαρά, δηλαδή η ανάλυση παει μέχρι τα 1600*1200 με color depth 32 bit. . Αντιθέτως όταν τους κάνω enable τότε η ανάλυση "κλειδώνει" στα 800*600 με color depth 16 bit !!!

Τι συμβαίνει άραγε???:@....

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση "κλειδώνει" από το control panel των drivers ή από το panel των windows;

Τέτοιο πρόβλημα είχα με ΑΤΙ κάρτες. Κλείδωνε το panel των windows, αλλά το panel των drivers έπεζε κανονικότατα και το άλλαζα από εκει.

P.S: Καλώς ήλθες:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μηπως τα drivers που περασες τα κατεβασες απ το internet....

Ρε Γιάννη, τα drivers όταν τα κατεβάζεις από το internet ΔΕΝ δημιουργούν πρόβλημα, τώρα επειδή εσύ είσαι προκατελλειμένος...

@saaakiss: Ati ή Nvidia έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω nvidia geforce 9800 gt και τους drivers τους κατέβασα απο το site της nvidia. Eπίσης έχω κατεβάσει και τους drivers της oθόνης.

Η ανάλυση είναι κλειδωμένη και στο panel της nvidia!!!

Βασικά η οθόνη μου έχει αναλογική είσοδο (vga) και η nvidia DVI έξοδο (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Μήπως φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει να κάνω uninstall τους drivers και να τους ξαναπερασω και πάλι τιποτα. Επίσης δοκίμασα να βάλω drivers απο ΧΡ αλλα μου λέει οτι δεν είναι συμβατοί.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα windows xp και πέρασα τους πιο καινούργιους drivers απο το site της nvidia. Πάλι η ανάλυση έμενε 800*600 με 16-bit color depth, και όταν δοκίμαζα χειροκίνητα, μου έλεγε οτι η οθόνη μου δεν υποστηρίζει αναλύσεις πανω απο 800*600. Στην συνέχεια κατέβασα τους πιο παλιούς drivers και η ανάλυση έφτανε τα 1280*1024 με 32-bit color deepth !!!

Μάλλον η οθόνη μου δεν υποστηρίζει τους καινούργιους drivers της nvidia.

***Στο device manager η οθόνη αναγνωρίζεται σαν LG L1750sq και οχι σαν PnP monitor!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο η οθονη να μην αναγνωριζεται με ποιο καινουργιους drivers, εκτος κι αν ειναι beta κλπ. Το οτι δεν σου εμφανιζει την οθονη ως plug n play, και στην εμφανιζει με το ονομα της, αυτο σημαινει οτι εχει περαστει ο driver της οθονης, μια χαρα μεχρι εδω. Ακομα και αν το αφηνες με τους default drivers των win δεν εχει προβλημα, αλλα τωρα ειναι ακομα καλυτερα.

Μπες στο site της nvidia και κατεβασε τους τελευταιους OFFICIAL drivers (οχι BETA) για το λειτουργικο που χρησιμοποιεις, κανε uninstall τους παλιους, κλεισε το pc, βγαλε την καρτα και αστο 5 λεπτα, επειτα βαλε την καρτα παλι, boot, install τους νευς drivers, restart, και δοκιμασε να αλλαξεις την αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μήπως ευθύνεται η ιδια η κάρτα??

Μόνο στα xp φτάνει την μέγιστη ανάλυση αλλά μόνο με τους παλαιότερους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την βοήθεια σας παιδιά!!!

Τελικά η κάρτα ηταν χαλασμένη!!!

Ευτυχώς που είχα την εγγύηση και μου έδωσαν μια άλλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now