stealth

Can't Make Public PCMark05 When...

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα προβλημα με τον ORB και το PCMark05.Το προβλημα ειναι παλιο και δεν εχω καταφερει να βρω καποια λυση.

Με λιγα λογια...αν μπω στα windows και ανεβασω/κατεβασω το FSB εστω και 1MHz με το SetFSB δεν μου κανει public το σκορ, το σκορ ανεβαινει κανονικα αλλα δεν το κανει public και δεν μου δινει compare link για να ανεβασω το σκορ στο hwbot.

O μονος τροπος για να κανει public το σκορ ειναι να το βαλω απο το bios να κανει boot σε μια ταχυτητα που να bootαρει ο υπολογιστης και να τρεξω το PC Mark05 χωρις να αλλαξω το FSB μεσα απο τα windows.

Oλες τις αλλες ρυθμισεις (μνημες, καρτα γραφικων) μπορω να τις αλλαζω χωρις προβλημα.

Το θεμα ειναι οτι αλλαζοντας το FSB μεσα απο τα windows, καποιες φορες μπορω να τρεξω το PC Mark05 σε ταχυτητες που το PC δεν bootαρει.

Εχει ξαναδει καποιος κατι τετοιο και υπαρχει καποια λυση?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Απλή ερώτηση επειδή το πρόβλημα σου φαίνεται κουφό ( ουδέποτε είχα αντιμετοπίσει τέτοιο πρόβλημα ).

Το PC Mark το ανοίγεις αφού αλλάξεις clocks ή το έχεις ανοιχτό ήδη όταν αλλάζεις το FSB ?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αλλαζω (FSB, ram timings, VGA clocks) πριν ανοιξω το PC Mark.Oντως ειναι κουφο, για καποιο διαστημα δεν μπορουσα να ανεβασω PC Mark05 στο bot γιατι δεν μου εδεινε compare link.Mετα βρηκα οτι αν το αφησω στην ταχυτητα που bootαρει το κανει public.

Mηπως παιζει καποιο ρολο που ειμαι free user?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει σκορ για το world 20 και θελεις το λινκ?Αλλιως δεν το χρειαζεσαι

Δεν το καταλαβα αυτο, για εξηγησε μου λιγο.

Δεν κανω τιποτα με το Word, κατευθειαν ανεβαζω το σκορ στον ORB και το κανω public, παιρνω το link και αργοτερα το ανεβαζω στο bot.

Εdit:Tωρα καταλαβα τι εννοεις...εσυ ελεγες για το top 20 global rank και εγω καταλαβα word.:hehe::hehe:

Aν θυμαμαι καλα αν δεν εχεις link απο τον ORB χρειαζεται το "Result Details tab" απο το bench στο screenshot και εγω εχω μονο τα free versions.

Rampage Extreme εχεις??(απο οτι βλεπω στο hwbot)

Γιατί δεν χρησιμοποιείς μια τον "δικό'' της Clock Generator??

To κανει και με την P4C800 s478, δεν ειναι θεμα μητρικης.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασα χθες βραδυ με τα ιδια αποτελεσματα.Ετρεξα δυο φορες το PC Mark05 με μονη αλλαγη το FSB.

Στην πρωτη περιπτωση μπηκα στα windows στα 590MHz FSB και με το SetFSB το ανεβασα στα 600.Το σκορ ανεβηκε κανονικα, παταω το "Make public", η σελιδα ανανανεωνεται αλλα το σκορ δεν γινεται public και δεν μου δινει compare link.

Στην δευτερη εβαλα το FSB απο το bios στα 600MHz.To σκορ εγινε public κανονικα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.:(

Aν μπορει καποιος να κατεβασει το PC Mark05 Basic Edition και να δοκιμασει κατι αναλογο να δω αν κανει και σε αλλους το ιδιο...

stealth

χωρίς τίτλο3.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο3.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο3.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

57fd07546c507_3.JPG.8a1df8ed09be8de86f55

57fd07547498d_1.JPG.7200b2c1c1964e67f6ff

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μαλλον εντοπισα που ειναι το προβλημα, εχει να κανει με τους multipliers της CPU.

Οταν η CPU ειναι στον default multi (στην περιπτωση Χ10) ακομα και αν αλλαξω το FSB με το SetFSB το PC Mark05 διαβαζει την σωστη ταχυτητα της CPU και σε αφηνει να το κανεις public.

Oταν βαλω αλλο multi το SetFSB στην ταχυτητα του επεξεργαστη λεει οτι θελει, το PC Mark δεν μπορει να διαβασει την πραγματικη ταχυτητα και δεν με αφηνει να το κανω public.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now