paris_rx8

Απορία σε Voltage

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω μια απορία πάνω στο Voltage.Πρίν δύο μέρες κλόκαρα το cpu στα 3.8.Ολα καλά κ με το prme 95 να δουλεύει 1 ώρα με θερμοκρασίες μέγιστο 70c κ Vcore 1.18.Οταν ο cpu ήταν σε αδράνεια το voltage έπεφτε στα 0.96V όπως κ το core speed (2.158)Mhz σύμφωνα με τα γραφόμενα του CpuZ κ όταν πούσαρε το Prime ή το Orthos το Vcore ανέβαινε τα 1.26V. Τώρα που ο cpu είναι σε αδράνειας κ το core speed 2.158Mhz το Vcore είναι καρφωμένο στα 1.18V.

Που μπορεί να οφείλεται αυτό?

Σημείωση αναγκάστηκα να κάνω optimal deafult κ ξαναμπήκα στο Bios κ ξανα o/c το cpu λόγω του οτι δέν είχα φτιάξει profile.Παίζει να ξέκασα να αλλάξω κάτι στο Bios κ τί μπορεί να είναι αυτό?Ακούω γνώμες guys.

Ο cpu μου Ι7 920 D0

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.........

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αφήσει τις επιλογές C1E+EIST ανοιχτές.Αυτές ρίχνουν τη συχνότητα + το ρεύμα όταν ο επεξεργαστής είναι σε αδράνεια. Οικολογικά και έτσι.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ex58 extreme.Υπάρχουν οι ρυθμίσεις στο δικό μου Bios?Κ άν ναι οι ρυθμίσεις που μου είπες είναι ενσυντομία γραμμένες έτσι ή αναγράφονται έτσι ακριβώς όπως τις έχεις γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά το Voltage έχει παραμείνει 1.28V.Το θέμα είναι οτι τώρα δείχνει το Core Speed στα clock του Cpuz μόνιμα 3.8Mhz ενώ πρίν αλλάξω τις ρυθμίσεις έπεφτε στα 2.2Mhz.

Link to comment
Share on other sites

αυτα σου λεει ο χριστος φιλε μου να κανεις disabled!
Oταν έχεις τα eist και c1e enαbled ριχνουν τάσεις και core speed σε idle.

όταν τα έχεις disabled μενει μόνιμα καρφωμένο στο max

Τι απ τα δύο είναι ρε guys ένα λεπτό.

Οταν ήταν enable κ τα δύο,το core speed ήταν ριχμένο κ το voltage πάνω.

Οταν τα έκανα disable ανέβηκαν κ τα δύο.

Τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει enable τις δυο επιλογές τότε όταν δεν υπάρχει φορτίο ρίχνει τη συχνότητα.Απλό.Το ρεύμα τώρα που λες το ρυθμίζεις όσο θες απο το BIOS.Απλά όταν το βγάλεις από Auto τότε μένει μόνιμα εκεί που το επέλεξες manualy.ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now