katsikaki

Αγορα Υδροψυξης για super-noob

Recommended Posts

Παιδια την επομενη εβδομαδα θα αγορασω τον ακολουθο υπολογιστη κ χρειαζομαι την βοηθεια σας για να παρω υδροψυξη.

Gigabyte GA-EX58-UD5 (s1366, DDR3, X58) - Motherboards - plaisio.gr

Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 9-9-9-24, TR3X6G1600C9) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Gigabyte 5770 GVR577D5-1GD-B SVGA (PCI-Express) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Silverstone Element SST-ST85EF PSU 850W - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Lian Li PC-P50 Aluminum Black Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

αρχικα θα μπει υδροψυξη μονο στο CPU το οποιο κ προοριζεται για overclocking :P

τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 250 ευρω. διαβαζωντας στο forum εχω καταληξει στα εξης:

Υπολογιστές :: Hardware :: Συστήματα Ψύξης :: Συστήματα Υδρόψυξης :: Swiftech MCP655 Water Pump - E-Gate just Open the Gate....

Black Ice Radiator GTX 480 - Ψυγεία - plaisio.gr

EK Waterblocks EK Multioption 250 REV.2 Reservoir - Reservoir - plaisio.gr

το θεμα ειναι οτι δυσκολευομαι να βρω cpu block. θα προτιμουσα απο ελληνικα μαγαζια για να γλυτωσω τα μεταφορικα κιολας αλλα αν εχετε να προτινετε καποιο ξενο δοκιμασμενο καταστημα ακουω. παντως σιγουρα δεν θα ηθελα μεταχειρησμενα κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ. στο Multirama του Πειραια και ζητα καποιον απο το Multirama Extreme ;)

σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! λες να αξιζει τον κοπο να κανω μια βολτιτσα απο εκει??? εχει ετοιμοπαραδοτα κομματια??? απο τιμες τι λεει???

Link to comment
Share on other sites

αν μπόρεις να πας από εκεί είναι ακόμα καλύτερα. ;)

τελεια αυτο θα κανω!!!

μηπως εχει κανεις υποψιν του κανενα ξενο καταστημα που να μην υπερβαινει σε τιμες (μαζι με τα μεταφορικα) τα ελληνικα???

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βρεις ηλεκτρονικό κατάστημα του εξωτερικού με λίγα μεταφορικά...:P

Δες αυτό εδώ: E-SHOP.GR: ALPHACOOL HF 14 YELLOWSTONE SOCKET W/S/S 775/1366/1160

ή αυτό: MATRIXSTORE.GR :: 24 Hours Online Shopping! - Πληροφορική :: Component :: Ανεμιστήρες :: Σετ ψύξης Apogee GTZ για socket LGA775 που είναι

σαφώς ανώτερο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο το κατάστημα...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το multirama extreme έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία από κομμάτια υδρόψυξης και με τα περισσότερα κομμάτια ετοιμοπαράδοτα. Οπότε πήγαινε εκεί και δε θα χάσεις. Από τιμές είναι λίγο τσιμπημένο αλλά αν θες να κάνεις τη δουλειά σου αξίζει. Από εξωτερικό θα πήγαινα σε Αμερική προσωπικά (η υδρόψυξη μου άλλωστε από Αμερική είναι). Από Ευρώπη, aquatuning.de.

Link to comment
Share on other sites

Το multi extreme ειναι οντως ακριβο.Εχω να σου προτεινω το παρακατω απο το οποιο εχω ψωνισει αρκετες φορες και ειναι εμπιστο και με μεγαλη ποικιλια.Τα μεταφορικα ειναι σε λογικες τιμες μιας και ειναι αγγλια.

Chilled PC, Water Cooling, Modding - One stop shop for all your Watercooling and PC Modding

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι υπερ των αγορων απο Ελλαδα για πολλους λογους αν δεν βρισκεις κατι κοιτα και εδω αρκετα αξιοπιστο και καλες προσφορες καποιες φορες

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter

το gtx 480 που θα το βαλεις? παρε τριαρι ψυγειο η μεγαλο κουτι για να χωρεσει εκτος αν το βαλεις εξωτερικα

Link to comment
Share on other sites

Το τετραπλο ειναι τεραστιο και υπερβολικο.Παρε ενα τριπλο και ΑΝ δεις και σου χρειαζεται exrta ψυξη για καρτα γραφικων παιρνεις και βαζεις ενα διπλο ακομα στη λουπα μεταξυ cpu και καρτας γραφικων και θα εχεις και την μεγιστη δυνατη αποδοση στην ψυξη σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά. Τετραπλό ψυγείο δε χρειάζεται πουθενά. Η καλύτερη λύση αν αυξηθούν οι ανάγκες σου είναι να προσθέσεις ένα μονό ή ένα διπλό στο μέλλον, αναλόγως με το φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now