vmatrix

Καμία συμβουλή για pII 940BE

Recommended Posts

το σύστημα μου είναι αυτό που φαίνεται κ στην υπογραφή...

έχω κάνει διάφορες δοκιμές σε ρυθμίσεις, για bench έχω φτάσει στα 3.6GHz αλλά για 24/7 σταθερότητα δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 3.4GHz...

Η αλήθεια είναι ότι με dual core CPU τα παω πολύ καλύτερα από ότι με quad core...

Οι ρυθμίσεις στο BIOS είναι οι εξής: (ότι δεν αναφέρω είναι σε manual αλλά default ρύθμιση)

CPU ratio 17

CPU bus 200

CPU/NB Freq 2600

HT link speed 2600 (οι δοκιμές για παραπάνω OC έγιναν με default 1800)

CPU voltage 1.4 (το έχω δοκιμάσει μέχρι 1.475)

CPU/NB Voltage 1.4 (όπως το παραπάνω)

DRAM Voltage 2.1

HT Voltage 1.3

NB Voltage 1.3

all spread spectrum disabled

Cool n quiet disabled

Όποιος έχει εμπειρία σχετικά με το συγκεκριμένο CPU ή γενικά με phenom II ας δώσει κανένα χέρι βοηθείας μήπως κ ανέβει λίγο ακόμα...

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερο το ht τόσο πιο ασταθές είναι το σύστημα...;)

Οπότε για να κάνεις τον 940 να σταθερό στα 3.6ghz ασχολήσου κυρίως με multi-cpu voltage.

Έχοντας τα υπόλοιπα σε στοκ, όχι στο auto, προσπάθησε να το κάνεις σταθερό στα 18χ200 και

νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολο στα 17χ211.

Αφού σταθεροποιήσεις το σύστημα στα 3.6ghz παίζεις με το nb κυρίως που δίνει σε performance

και αφήνεις το ht γύρω στα 2000....;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερο το ht τόσο πιο ασταθές είναι το σύστημα...;)

Οπότε για να κάνεις τον 940 να σταθερό στα 3.6ghz ασχολήσου κυρίως με multi-cpu voltage.

Έχοντας τα υπόλοιπα σε στοκ, όχι στο auto, προσπάθησε να το κάνεις σταθερό στα 18χ200 και

νομίζω ότι θα είναι πιο εύκολο στα 17χ211.

Αφού σταθεροποιήσεις το σύστημα στα 3.6ghz παίζεις με το nb κυρίως που δίνει σε performance

και αφήνεις το ht γύρω στα 2000....;)

τα ΗΤ κ ΝΒ τα ανέβασα αφού δεν κατάφερα τίποτα άλλο στα 1800 τα είχα...

θα δοκιμάσω αυτό που λες και θα σου πω... :)

Link to comment
Share on other sites

στο 17*211 καμία τύχη δεν bootαρε καν... με ρεύμα εως και 1.475 (HT&ΝΒ 1800,mem 800 + όσο πήραν από το 211)

στο 18*200 κάνει bench με ρεύμα 1.4 εως 1,475 αλλά δεν είναι stable για 24/7 δεν περνάει με τίποτα το prime stress...

έτσι κι αλλιώς θεωρώ ότι ρεύμα 1.45+ είναι υπερβολικό για 24/7

Οι θερμοκρασίες μου στα 3.4GHz με ρεύμα 1.4 είναι 36-38 idle και 50-52 σε full stress με prime μετά από αρκετή ώρα...

Αν έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα θα ήταν ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις από στοκ συχνότητα και στοκ ρεύμα και να ελέγχεις την σταθερότητα...;)

Ανεβάζεις ένα ένα τον πολ/στη....Κάθε φορά που θα ανεβάζεις τον πολ/στη θα μπαίνεις windows...

Θα βάζεις το prime να τρέχει και όταν πετάξει μήνυμα και μπαίνεις bios και θα ανεβάζεις ένα κλικ

το ρεύμα του cpu...Και θα κάνεις αυτό μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα....:D

Έχοντας λοιπόν nb,ht στα στοκ και επίσης τις μνήμες στις στοκ ρυθμίσεις,ρεύματα, timings θα ξέρεις

ότι ο,τι μήνυμα πετάξει το prime θα προέρχεται από αστάθεια του cpu...

Ξεκινάς από 15X200 ελέγχεις σταθερότητα, 15.5Χ200 ελεγχεις... κλπ κλπ κλπ

Επίσης ξεκινάς το cpu volt από στοκ και δίνεις όταν πετάει μήνυμα το prime ή δεν μπορεί να μπουτάρει...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχεδον το ιδιο μηχανημα καθημερινη χρηση στα 3.600μηζ και 900 οταν κανω browse κτλ ...

Λοιπον δωσε vcore 1.3475

Fsb 240

Multi 15

Ολα τα αλλα αστα στο AUTO...

Τσεκαρε τις μνημες μην εχουν φτασει στο θεο και βαλτες 800 η 1066 αναλογα που σου παιζουν.. εμενα οι Corsair δεν ειχανε παιξει ποτε σωστα σε αυτο το μοβο και ετσι απο 2Χ2GB Dominator 1066 τωρα εχω πλεον 4Χ2GB Kingston στα 960μηζ

Εαν δε σου παιζει με αυτο το vcore δοκιμασε να δωσεις μεχρι και 1.4

Απο ψυξη δεν ειπες τι εχει ... εγω παιζω με μια 120 Black γυρω στα 40 idle και 60full gaming με ζεστο δωματιο και καλοκαιρι

Good Luck

Link to comment
Share on other sites

Εχω σχεδον το ιδιο μηχανημα καθημερινη χρηση στα 3.600μηζ και 900 οταν κανω browse κτλ ...

Λοιπον δωσε vcore 1.3475

Fsb 240

Multi 15

Ολα τα αλλα αστα στο AUTO...

Τσεκαρε τις μνημες μην εχουν φτασει στο θεο και βαλτες 800 η 1066 αναλογα που σου παιζουν.. εμενα οι Corsair δεν ειχανε παιξει ποτε σωστα σε αυτο το μοβο και ετσι απο 2Χ2GB Dominator 1066 τωρα εχω πλεον 4Χ2GB Kingston στα 960μηζ

Εαν δε σου παιζει με αυτο το vcore δοκιμασε να δωσεις μεχρι και 1.4

Απο ψυξη δεν ειπες τι εχει ... εγω παιζω με μια 120 Black γυρω στα 40 idle και 60full gaming με ζεστο δωματιο και καλοκαιρι

Good Luck

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αν κ έχει περάσει πολύς καιρός...

μάλλον έχεις πέσει σε καλό κομμάτι ή εγώ έχω πέσει σε κακό γιατί εμένα δεν ανεβαίνει με τίποτα το FSB ακόμα και με χαμηλότερο πολλαπλασιαστή πχ 13,14 ούτε με 210 FSB δεν παίζει.

το ρεύμα το έχω δοκιμάσει μέχρι 1,5

μετά από αρκετό ψάξιμο το μηχάνημα δουλεύει σε μαμά συχνότητα με 1,325 ρεύμα και φτάνει μέχρι 3,4 με 1,425 ρεύμα rock stable...

από ψύξη έχω μια noctua nh u12p νομίζω και από κουτί το HAF 922 με τον optional 23mm πλαινό ανεμιστήρα όπως φαίνεται στη φωτογραφία...

είσαι τυχερός πάντως αν παίζεις 3,6 με τόσο λίγο ρεύμα γιατί και σε φίλους που δοκίμασα με ίδιο CPU 3,6 κανείς δεν έπαιζε με λιγότερο από 1,45 volt

όσο για θερμοκρασίες καλοκαίρι μόνο με καύσωνα έπιανα 60

Link to comment
Share on other sites

κάλιο αργά παρά ποτέ...πήζω αυτον τον καιρό και δεν είχα πολύ χρόνο για να πειραματιστώ άμεσα :)

κατάφερα όμως μια μικρή αύξηση στις επιδόσεις...

boot και benchable έφτασα 3,6-3,8 ανάλογα το τεστ αλλά δεν είναι για 24/7.

το cpu ανεβαίνει και παραπάνω έπεξε 15*233 με 1,45Volt όμως μετά από 4 ώρες prime έκανε fail το ένα core...πιθανό να είναι σταθερό με παραπάνω ρεύμα αλλά δεν θέλω να θυσιάσω τους 2-3 βαθμούς στη θερμοκρασία...

μιας και κατέληξα στον επεξεργαστή, δοκίμασα ΝΒ και μνήμες:

Στις μνήμες μετά από δοκιμές έπεζα μέχρι ~1170MHz με timings του 1066MHz SPD,

ή εναλλακτικά στα 1066 MHz με ίδια ή ελαφρώς μικρότερα timings toy 800MHz SPD

τα bench προτίμησαν το σφιχτά timings με 1066ΜΗz οπότε έχω μείνει με αυτά.

έφτασα και το ΝΒ clock 2200 το οποίο έδωσε κι αυτό μια μικρή αύξηση στις επιδόσεις και το κράτησα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το thread κάθε φορά βάζουμε φτυάρι :P

Με σχεδόν τα ίδια settings που σου είχα γράψει και παλιότερα παίζω έως και 18.5 Χ 200 χωρίς προβλήματα... τι γίνεται όσο πάει και βελτιώνεται το chipaki ? :P

.... Περιμένοντας τα Bulldozer...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now