souvlaki

Linux...ποια διανομή για αρχάριους?

Recommended Posts

Έχω μπει στο τρυπάκι τελευταία να δοκιμάσω το αμφιλεγόμενο Linux αλλά μόλις άρχισα την αναζήτηση πληροφοριών...χάθηκα!

Ποια διανομή θα προτίνατε για pentium4 αλλά κ για νέοτερο Ε6850 Core 2duo?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, καλο ειναι να ξεκιναει καποιος με το Ubuntu ή με το Mandriva - δημοφιλεστερο το 1ο, ισως λιγο πιο user friendly το 2ο. Δες με το Ubuntu πως θα παει και το προχωρας απο εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα πέσει σε ένα λινκ που με κάποιες ερωτήσεις μου έβγαλε να δοκιμάσω 100% τα kubuntu,ubuntu,opensuse,PClinuxOS,Mandriva κ Linux Mint...

Είναι σωστά κ για αρχάριους?

Για το Ελληνικό Μονομάχος τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Και τα υπολοιπα μια χαρα ελληνικα translations εχουν. Το μονομαχος δε μ αρεσει, μονο και μονο απο το ονομα βρε αδερφε :P

Kubuntu = Ubuntu με KDE.

Mint = Ubuntu με εξτρά codecs περασμενους και λιγο διαφορετικο περιβαλλον (αλλα χρωματακια).

Δες και Mandriva ή Sabayon.

Εγω τα δοκιμασα ΟΛΑ (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Mint, Debian, Gentoo, Sabayon, Mandriva, Arch, OpenSUSE) και κατεληξα να χρησιμοποιω Sabayon ως κυριο λειτουργικο στο κατεβαστηρι.

Ποια καρτα γραφικων εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο πιο καινούργιο σύστημα έχω 4870 αλλά Linux θέλω να χρησιμοποιήσω κυρίως σε έναν Pentium 4 2,0 και έναν Athlon XP 2500+ που έχω...κάρτα γραφικών παλιές βέβαια μία Ti 4200 msi k μία 5700.

Υπάρχει περίπτωση να μην σηκώνει κάποια από τις δύο το γραφικό περιβάλλον?Δεν νομίζω ε?

Μάλλον το ίδιο θα κάνω και γω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές που έχουν.

Θα αρχίσω να τις δοκιμάζω μία μία μέχρι να βρώ αυτή που είναι πιο έυχρηστη.Θα ξεκινήσω με Μαντρίβα κ Ubuntu τότε...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο θα ηταν να διαλεξεις μια διανομη με γραφικο περιβαλλον GNOME,που ειναι απλο και λιτο.Το KDE θα σε παιδεψει στο να το παραμετροποιησεις.Οποτε το ιδανικο για αρχαριους για μενα ειναι το ubuntu.Προσπαθησε να αποφυγεις διανομες gentoo (sabayon πχ) γιατι για να εκγαταστησεις ενα προγραμμα θελει compile και δεν ειναι και οτι καλυτερο για το πι-σι,ειδικα οταν ειναι p4

και γενικα "τεινει" να υπαρχει ενα "προβλημα" με οσα πι-σι εχουν καρτες ΑΤΙ και δουλευουν linux :(

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βουρ για Ubuntu....

ati έτσι κι'αλλιώς είναι στο νέο σύστημα απότε ότι είναι να κάνω θα γίνει στα παλιά.

Αν μου αρέσει αργότερα θα βάλω κ στο καινούργιο σε δεύτερο σκληρό για dual boot

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο θα ηταν να διαλεξεις μια διανομη με γραφικο περιβαλλον GNOME,που ειναι απλο και λιτο.Το KDE θα σε παιδεψει στο να το παραμετροποιησεις.Οποτε το ιδανικο για αρχαριους για μενα ειναι το ubuntu.Προσπαθησε να αποφυγεις διανομες gentoo (sabayon πχ) γιατι για να εκγαταστησεις ενα προγραμμα θελει compile και δεν ειναι και οτι καλυτερο για το πι-σι,ειδικα οταν ειναι p4

και γενικα "τεινει" να υπαρχει ενα "προβλημα" με οσα πι-σι εχουν καρτες ΑΤΙ και δουλευουν linux :(

Οχι, στο sabayon ερχονται τα updates pre-compiled απο το gentoo.

Γιαυτο ερχονται και με καθυστερηση 2-3 ημερων σε σχεση με τους gentoo users.

Χαρακτηριστικο οτι για kernel update μου εφαγε... 20 λεπτα. Κι απο αυτα τα 15 κρατησε η ληψη ;)

Και οντως απεφυγε τις ati με το linux, πολυ προβληματικες καταστασεις...

Η fx5700 σηκωνει και kde και με ταπανταολα απο εφφε, για την Ti δεν ειμαι σιγουρος, κυριως λογω παλαιοτητας (dx8).

Κι εγω newbie ημουν στο linux, αλλα το Sabayon ειναι αρκετα user friendly εφαρμογη και δεν ειχα κανενα προβλημα, ουτε απαιτήθηκε κονσολα για να κανω κατι.

Τωρα αν θες κατι με πολυ ελαφρυ περιβαλλον, πηγαινε σε xfce (xubuntu κτλ). Το KDE ειναι θεμα γουστου, κι εγω προσωπικα το προτιμω απο το gnome. Και δεν ειναι δυσκολο στη παραμετροποιηση...

Απο ram πώς παμε? Γενικα για να δουλεψεις αξιοπρεπως θελεις τουλαχιστον 256MB, αν και θα προτεινα 384. Mε 512-600 εισαι αρχοντας, εγω με KDE και καμποσα εφφε και firefox (3-4 tabs) και aMSN και και και... με το ζορι επιανα 600MB.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη έχω 512 αλλά μπορώ να προσθέσω και άλλο άμα χρειαστεί!Προσπάθησα χτες αλλά επειδή έχω έναν σκληρό κ είχα κάνει εγκατάσταση 7 δεν το αναγνώριζε στο boot k έμπαινε κατευθείαν στα 7.Θα το φορμάρω από την αρχή...

Σκοπός μου είναι να κάνω ένα από τα 2 παλιά πισι media player...γίνεται?

Θα υπάρχει πρόβλημα με το βίντεο(Οι κάρτες γραφικών είναι παλιές κ δεν μπορούν να σηκώσουν τηλεόραση...) μάλλον έτσι δεν είναι?

Offtopic ΥΓ GeorgeMan τα δουλεύεις όλα αυτά τα pc?Τι τα βάζεις κ κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

επίσης το Σχολίνουξ που λέει από μόνο του σε ποιο κοινό απευθύνετε.

οπότε όποιος θέλει να μάθει....

Υ.Γ. πλέον οι χαρακτηρισμοί για "αρχαρίους ή μη" πρέπει να σταματήσουν, πιο σωστό είναι "μαζοχιστές ή μη" :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now