sadako

Αντικατάσταση ΠΑΛΙΟΥ pc με ΝΕΟ..

Recommended Posts

Μετά απο αρκετό καιρό αποφάσισα να βάλω στην άκρη το αρχαίο μηχάνημα στο οποίο δούλευα ως τώρα (P4 2.4, 768MB RAM etc) για ένα πιο πρόσφατο, κάτι για το οποίο να μην ντρέπομαι να μιλάω στους φίλους μου κλπ grin.png.

Επειδή για διάφορους λόγους έχω χάσει κάπως την επαφή με τις εξελίξεις στο hardware κι επειδή εξάλλου μια δεύτερη-τρίτη-τέταρτη γνώμη ποτέ δεν βλάπτει, ζητώ τα φώτα σας..

Πρόκειται για ολοκαίνουργιο pc, οπότε θα βάλω πάνω τα παντα καινούργια, απο case, psu, ανεμιστηράκια, DVD-RW κλπ.. Μόνο οθόνη λέω να κρατήσω προς το παρόν αυτήν που έχω, κι ας είναι αρκετά παλιά (19άρα CRT Samsung 957p), μιας και μάλλον με καλύπτει προς το παρόν, και μπορώ να την "αναβαθμίσω" στο μέλλον μόνη της αν δω ότι διαθέτω τα φράγκα..

Κάποια στοιχεία για να "βοηθήσω" αυτούς που έχουν την διάθεση να βοηθήσουν:

- Το pc δεν προορίζεται κατα ΚΥΡΙΟ λόγο για παιχνίδια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω τίποτα (αν και τον τελευταίο καιρό το πολύ πολύ να παίξω κανένα PRO ή κανένα NBA LIVE), αλλά ότι δεν χρειάζομαι την super-duper κάρτα γραφικών 8GB που να παίζει τα τελευταία παιχνίδια σε ανάλυση 8600x7400. Μια αρκετά καλή κάρτα που να μπορώ να την κρατήσω για κάποια χρόνια μου αρκεί..

- Ως επι το πλείστον αναμένεται να αναλωθεί σε multimedia χρήση, sound/video editing, encoding/decoding, δουλείες γραφείου, πιθανόν software developing άντε και κάποια σχεδιαστικά τύπου AutoCAD, ArchiCAD με τα οποία άρχισα να ασχολούμαι τώρα τελευταία....

- Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα για κάποιον πάρα πολύ πρόσφατο επεξεργαστή, με την λογική ότι αρκετά γρήγορα θα χάσει την αξία του. Εκτός αυτού, έχω χάσει λίγο την μπάλα με αυτούς τους 4πύρηνους, 8πύρηνους και 32πύρηνους επεξεργαστές. Τους αξιοποιεί πάντα το σύστημα; Ή μόνο αν το υποστηρίζει η συγκεκριμένη εφαρμόγη;; Ας με διαφωτίσει κάποιος..

- Θα ήθελα να δώσω σημασία όχι τόσο στην εμφάνιση (δεν με ενδιαφέρει ένα σούπερ-μουράτο case), όσο στην καλή ψύξη, καλή ποιότητα τροφοδοτικού(χωρίς να σημαίνει αυτό υπερβολική ισχύ που ποτέ δεν θα χρειαστώ), καλό θα ήταν να είναι και σχετικά αθόρυβο..

- Καλό θα ήταν να σηκώνει το ίδιο περιθώρια upgrade, δλδ αν στο εγγύς (ή όχι και ΤΟΣΟ εγγύς μέλλον αποφασίσω να προβώ σε κάποια μεμονωμένη αναβάθμιση να μην χρειαστεί να αλλάξω ολόκληρο το motherboard για να βάλω απλά έναν καινούργιο επεξεργαστή.

Σαν "αρχικό" budget θέτω τα 650-750 ευρω. Με το "αρχικό" εννοώ ότι θέλω να δω τι μπορώ να βάλω με αυτά τα λεφτά, και μετά ανάλογα με το τι επιπλέον/καλύτερο μπορώ να βάλω, να εξετάσω αν αξίζει την επιπλέον επιβάρυνση..

Μετά απο κάποιο ψάξιμο και κάποιες προτάσεις που μου έχουν κάνει, έχω αρχίσει να καταλήγω:

1. OPTICAL DRIVE: LG GH22NS50 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK

E-SHOP.GR: LG GH22NS50 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK

2. CPU: INTEL CORE I5-750 2.66 GHZ LGA1156 - BOX

E-SHOP.GR: INTEL CORE I5-750 2.66 GHZ LGA1156 - BOX

3. CORSAIR HX520W MODULAR POWER SUPPLY

E-SHOP.GR: CORSAIR HX520W MODULAR POWER SUPPLY

4. DFI DK P55-T3eH9 (s1156, DDR3, P55)

DFI DK P55-T3eH9 (s1156, DDR3, P55) - Motherboards - plaisio.gr

5. POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB PCI-E RETAIL

E-SHOP.GR: POWERCOLOR RADEON HD5750 1GBD5-PDH 1GB PCI-E RETAIL

6.CoolerMaster Sileo 500 Black Case (RC-500)

E-SHOP.GR: COOLERMASTER RC-500-KKN1-GP SILEO 500 BLACK

και μένουν οι μνήμες, όπου είμαι μεταξύ των παρακάτω προτάσεων:

- (2x) CORSAIR VS2GB1333D3 2GB DDR3 VALUE SELECT PC3-10666 (1333MHZ)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553126

- G.SKILL F3-12800CL9D-4GBNQ 4GB (2X2GB) DDR3 PC3 12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

E-SHOP.GR: G.SKILL F3-12800CL9D-4GBNQ 4GB (2X2GB) DDR3 PC3 12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

- G.SKILL F2-8500CL5D-4GBTD 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-8500 1066MHZ TRIDENT DUAL CHANNEL KIT

E-SHOP.GR: G.SKILL F2-8500CL5D-4GBTD 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-8500 1066MHZ TRIDENT DUAL CHANNEL KIT

Την συναρμολόγηση θα την κάνω μόνος μου, οπότε θα βάλω έναν σκληρό που έχω εδώ.. Όλα τα παραπάνω (χωρίς τις μνήμες) βγαίνουν 580 ευρώ (+5 ευρώ η πάστα), οπότε με δεδομένο ότι οι μνήμες θα βγούν γύρω στα 100 ευρώ, νομίζω με παίρνει για κάποια μικρο-βελτίωση..

Αυτό που μένει είναι

- να βεβαιωθώ ότι το κουτί έχει όντως τα ανεμιστηράκια μέσα για να κλείσω εκεί 100%..

- Κάποιο σχόλιο για την κάρτα γραφικών με δεδομένο ότι δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω ένα σύστημα πρωταρχικά για παιχνίδια..

- Κάποια βοήθεια με τις μνήμες (με συνοδεία του σκεπτικού στην επιλογή μνήμης αν είναι δυνατόν)..

- Σχόλιο για την ισχύ του τροφοδοτικού, αν θα ήταν προτιμότερο να πάρω λίγο μεγαλύτερο (πχ 550άρι)

- Μιας και δεν θα τα πάρω τελικά όλα απο το e-shop, αν υπάρχει κάποια προτιμότερη επιλογή απο Πλαίσιο πχ, δεκτή..

ΥΓ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με overclocking (εκτός πια αν με πιάσει τίποτα στο τελείως ξαφνικό), και ναι ξεκαθαρίσω πως δεν αλλάζω συχνά pc (το προηγούμενο μου μηχάνημα το διατήρησα για 6-7 χρόνια), γι'αυτό και το ψάχνω τόσο λεπτομερώς, και δεν νομίζω να με απασχολήσει αν πχ (όπως διάβασα σε άλλα τόπικ) δε μπορώ να βάλω i9 στην μητρική που θα πάρω τώρα.. Απλά θα ήθελα για παράδειγμα, αν κάποια στιγμή μετά απο κάποια χρόνια, ή λόγω άμεσης ανάγκης, αλλάξω σύστημα να μπορεί να κρατηθεί εκεί καμιά κάρτα γραφικών ή οι μνήμες..

ΥΓ. Όπως ανέφερα στο αρχικό μου ποστ, την δεδομένη στιγμή λέω να κρατήσω την οθόνη που έχω (19" CRT Samsung SyncMaster 957p), μιας και με καλύπτει απο άποψη ιντσών, και να σπρώξω κάποια άλλη στιγμή για καποια 24" TFT.. Το θέμα είναι, αν θα μπορώ να συνδέσω αυτή την οθόνη στην κάρτα γραφικών..

Απο άποψη connectivity έχει

1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15)

5 x RGB - BNC (R, G, B, H, H/V)

Έχει και ένα αρσενικό USB, που ανάθεμα αν κατάλαβα ποτέ για ποιο λόγο υπάρχει εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now