hammerd

το καλυτερο σετακι για oc (cpu-ram-motherboard) ..

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια !!

αποφασισα να ασχοληθω λιγο ποιο σοβαρα με το overclocking τωρα με τις γιορτες

θα ηθελα ατομα που εχουν δοκιμασμενα σετακια cpu-mobo-ram ι5~ι7 οχι amd,

να μου προτεινουν τα σετ τους, καθως να μου ποσταρουν εδω τα αποτελεσματα τους

ετσι ωστε να επιλεξω το καταλληλοτερο για μενα...(max oc settings stable only !)

παρακαλω πειτε μου και καποια χονδρικη τιμη ενδεικτικα που σας κοστισε το σετ.. !

ευχαριστω..

ελπιζω να το εβαλα σωστα εδω το θεμα..σορρυ ειμαι νεος στα forums..

Link to comment
Share on other sites

το να ποστάρει τα αποτελέσματα τα του κάποιος δεν θα σε βοηθήσει να μάθεις τα "μυστικά" .

καλύτερα να ψάξεις να δεις διάφορα θέματα εδω μέσα όσον αφορα ι5/7,ram κλπ,

imo έτσι θα μάθεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια...δεν θελω να μαθω και ολες τις λεπτομερειες...απλα καποιος να μου πει πηρα αυτα και τα πηγα τοσο παραπανω...τιποτα αλλο...αν εχει και κανενα ετοιμο θεμα εδω, που δεν νομιζω ας

μου πει καποιος...και δεν μιλαω γενικα για ολες τις περιπτωσεις..μονο για i7 η i5 ...οποιος παει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πολλες μητρικες και πολλες μνημες πανε καλα, το βασικο ομως ειναι - ποσα λφτα θες να δωσεις?

γυρω στα 600?....απλα θελω καποιος να μ πει πηρα αυτα τα πηγα 20% πανω και παιζουν 24/7 σταθερα ...τιποτα απο ρυθμισεις...θα τις βρω...

Link to comment
Share on other sites

Για air cooling / watercooling & phase change όποια μητρική από τα 120? και άνω να πάρεις στα ίδια MHz θα παίξει η CPU σου ( στην χειρότερη +/- 50MHz ).

Για 24/7 εγω θα έπαιρνα έναν i7 920 παρέα με μια Flaming Blade GTI και ένα κιτάκι 6GB DDR3-1600.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες...

για τα λεφτα που δινω εγω βρηκα αυτα τα κομματια...

motherboard

E-SHOP.GR: ASUS P7P55D-E EVO

cpu

E-SHOP.GR: INTEL CORE I7-860 2.80 GHZ LGA1156 - BOX

ram

E-SHOP.GR: OCZ OCZ3P16004GK 4GB (2X2GB) PC-12800 1600MHZ PLATINUM EDITION DUAL CHANNEL KIT

cpu cooler ??

http://www.quietpcusa.com/Scythe-KAMA-Angle-RevB-Ultra-Quiet-CPU-Cooler-P501C78.aspx?UserID=9488076&SessionID=WV5g6g3b9J5w4{zbEPJG

εδω δεν βρηκα κατι αλλο προτεινετε μου και εσεις για 1156 socket...

ακουω γνωμες και αν τα εχει αγορασει και κανενας ας μου πει που εχει φτασει στο oc...

Link to comment
Share on other sites

http://www.quietpcusa.com/Scythe-KAMA-Angle-RevB-Ultra-Quiet-CPU-Cooler-P501C78.aspx?UserID=9488076&SessionID=WV5g6g3b9J5w4{zbEPJG

εδω δεν βρηκα κατι αλλο προτεινετε μου και εσεις για 1156 socket...

ακουω γνωμες και αν τα εχει αγορασει και κανενας ας μου πει που εχει φτασει στο oc...

Αν θες ψύκτρα για s1156 μπορείς να πάρεις την Coolermaster v8 και να δεις αν στο κουτί της αναφέρει core i5 για να ξέρεις αν είναι η έκδοση με το bracket για socket 775

Link to comment
Share on other sites

Όντως από τι στιγμή που ο 860 και ο 920 είναι στα ίδια λεφτά εννοείται πως είναι προτιμότερο να

πάρεις τον 920...;) Συν ότι θα έχεις καλύτερες αποδόσεις λόγω triple channel...

Επίσης θα σε συμβούλευα να πάρεις μνήμες με ρεύμα γύρω στο 1.65v και όχι με 1.9v γιατί λογικά

θα έχεις προβλήματα...:D:D

Ψύκτρα, prolimatech megahalems rev b...Αν κάνεις βόλτα σε καταστήματα του πλαισίου θα την βρεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Όντως από τι στιγμή που ο 860 και ο 920 είναι στα ίδια λεφτά εννοείται πως είναι προτιμότερο να

πάρεις τον 920...;) Συν ότι θα έχεις καλύτερες αποδόσεις λόγω triple channel...

Επίσης θα σε συμβούλευα να πάρεις μνήμες με ρεύμα γύρω στο 1.65v και όχι με 1.9v γιατί λογικά

θα έχεις προβλήματα...:D:D

Ψύκτρα, prolimatech megahalems rev b...Αν κάνεις βόλτα σε καταστήματα του πλαισίου θα την βρεις...:)

μνημες ? ποιες προτεινεις εσυ στα 1,65v ?

Link to comment
Share on other sites

So what?

ok καταλαβα...για να λετε ολοι 920 κατι παραπανω θα ξερετε....

ωραια...πειτε μου τωρα μητρικη που τον πουσαρει καργα... !!

και μνημες που μου ειπατε 3channel 1,65v ποιες ?

και τα ψαχνω εγω στο ιντερνετ...

και παλι thanx !!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι πιο παλιοί οι 920 παραμένουν να είναι κορυφαίοι σε θέμα απόδοσης...:)

Με τις περισσότερες μητρικές και έναν 920 D0 σχετικά εύκολα θα τον φτάσεις στα 4ghz άντε και

λίγο παραπάνω σε περιπτώσεις benching....:D:D

Ένα καλό σετάκι για μένα είναι αυτό παρακάτω...

PS...Ξέρεις ότι δεν συμβαδίζει με τους κανόνες του φόρουμ να γράφεις συνεχόμενα post...;)

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

57fd075e8f94d_.JPG.b367a6e7e956a05a99da3

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το λεγα για se διότι η απλή κλοκάρει καλύτερα(το πόσο εύκολα δεν ξέρω)η gigabyte ud(x)είναι ότι καλύτερο για 1366 κατά την γνώμη μου(όχι ότι άλλες δεν είναι καλές αλλά είναι πιο oc-able)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το λεγα για se διότι η απλή κλοκάρει καλύτερα(το πόσο εύκολα δεν ξέρω)η gigabyte ud(x)είναι ότι καλύτερο για 1366 κατά την γνώμη μου(όχι ότι άλλες δεν είναι καλές αλλά είναι πιο oc-able)

Από πού προκύπτουνε αυτά που λες ?

Link to comment
Share on other sites

ναι ! αλλα μονο μπαινει στα windows και μπορω να τρεξω μονο το cpuz τον Mozilla και τον windows xplorer...οταν τρεχω το occt κολλαει στα 2 sec με το που ξεκιναει το φουλ φορτιο !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now