hammerd

Επιλογη φορητου...

Recommended Posts

παιδια ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μοντελα οχι απο προτιμηση μαρκας αλλα μονο

απο συνδιασμο χαρακτηριστικων και σχεση αποδοσης τιμης.

http://www.multirama.gr/products/pro...5&catid=010200

http://www.multirama.gr/products/pro...6&catid=010200

η χρηση που θα κανω θα ειναι ως βασικος αντικαταστατης του Η/Υ μου για 1 μηνα και μiλαμε

για internet surfing - gaming τυπου lineage 2~4 παραθυρα στο low/nfs shift - full (hd) movies σε 24".

μετα ποιο χαλαρη χρηση..

αν εχει καποιος υποψιν του τα παραπανω χαρακτηριστικα και σε αλλη μαρκα ας μου προτεινει εδω..

δεν με απασχολει τοσο η φιρμα οσο η καλη σχεση αποδοσης/τιμης..

ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε απασχολούν τα χρήματα, φυσικά το δεύτερο....:)

Αν και ο επεξεργαστής είναι λίγο μικρότερος από το πρώτο, έχει μνήμες ddr3 και έτσι συνολικά το

2ο αλλά ακριβότερο λάπτοπ θα έχει καλύτερο performance από το 1ο...;)

Link to comment
Share on other sites

μάγκες help.

είχα αποφασίσει να πάρω ένα λαπτοπάκι μιας και έχω κάτι games με allegro να φτιάξω και δεν θα είμαι στο σπίτι.

(σκιπ τα πολλά μπλα μπλα, αυτά ανάμεσα στα === αν βαριέστε)

=============

κοιτάω δεξιά αριστερά, αλλά γενική σαπήλα στα λαπτοπ, τέλος πάντων αποφάσισα να πάω σε dell inspiron γύρω στα 800-1000 ευρώ.

σταμπάρω μέσω νετ το Multirama - Προϊόν (μπλε κόκκινο ροζ φούξια δεν έχει σημασία.).

έχω τα λεφτά και πάω στο κατάστημα και μου λέει μόνο κατόπιν παραγγελιάς(!).

"ε;" του κάνω και πως υποτίθεται ότι θα το δω εγώ;

τέλος πάντων περνάει αυτό, φέρνω μια γύρα στον πάγκο του και κοιτάω ένα studio xps στα 1149 ? και του λέω με αυτό τι λέει;

δεν έχω όλα τα λεφτά αλλά σου δίνω 800-900 τώρα και τα υπόλοιπα με διακανονισμό σε 5-6 δόσεις (φοιτητής γαρ εγώ),

οκ μου λέει αυτός, πάνε σε ένα πισί και κοιτάει απόθεμα. γυρνάει και μου λέει, μόνο αυτό έχω.

χμμμ.... σκέφτομαι εγώ... οκ του λέω αλλά τιμή; αυτό είναι ανοιγμένο χρησιμοποιημένο και στον πάγκο τόσο καιρό.

όχι μου λέει, ίδια τιμή.

καλά , γυρνάω και του λέω,άμα ήταν έτσι έπερνα μεταχειρισμένο.

=========

έχω κολήσει με τα dell, διότι κάτι μου λέει ότι είναι ποιοτικά, από τιμές είναι οκ, δεν μιλάω για allienware, αλλά δεν υπάρχει ποικιλία, άλλα λένε τα σάιτ των εταιριών και άλλα έχουν στα καταστήματα.

έχετε να προτείνετε κάτι εκεί στα 800-1000;

κοίταξα στο σάιτ της dell για κάτι custom, που συμφέρει απίστευτα αλλά κάνει 20+ μέρες να έρθει. με 1 χιλιάρικο ? έχεις ι7 μία nvidia 4xx 1GB ram 640 GB HDD και δε συμαζεύεται αλλά αργούν.

καμιά ιδέα;κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα απο τα προηγουμενα XPS και πραγματικα, δυσκολα θα πηγαινα σε αλλη εταιρεια εκτος DELL. Κατ' εμε αξιζει να περιμενεις, εκτος αν βρεις κατι με καλα specs και ετοιμοπαραδοτο απο Toshiba ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτόν..

τα είδα φίλε εκεί στο μαγαζί αυτά, δυστυχώς xps δεν είναι.

λέω δυστυχώς γιατί στο πληκτρολόγιο του xps που είχε εκεί μπορώ να κάτσω και 10 ώρες συνέχεια να γράφω κώδικα.

ευχαριστώ πάντως για την πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα απο τα προηγουμενα XPS και πραγματικα, δυσκολα θα πηγαινα σε αλλη εταιρεια εκτος DELL. Κατ' εμε αξιζει να περιμενεις, εκτος αν βρεις κατι με καλα specs και ετοιμοπαραδοτο απο Toshiba ;)

τι να πουν τα mac(donalds) μπροστά στα xps;

θα πάω για αυτό

Dell XPS 1647 (i7-720QM) - Skroutz.gr

θα πω στους δικούς μου 200 ? παραπάνω αλλά είναι σκυλί.

τι διάολο άμα δεν πάρουμε σωστά εργαλεία για τη δουλειά μας πως θα την κάνουμε.

απλά είναι μανίκι γιατί είμαι κρήτη, θα ανεβώ για εκλογές και μετά θα πάρω τους δρόμους στην αθήνα για να βρω το μαγαζί (play247.gr)

Υ.Γ. μπαίνω συχνά πυκνά στο σάιτ της dell και φτιάχνω κανένα κάστομ workstation laptop..... ερε ένας έρωτας:kiss:... . στήνεις λίνουξ κάνοντας compile τον kernel και κάθε πακέτο μετά ξεχωριστά έτσι για την τάβλα σου:(....

Link to comment
Share on other sites

μου έρχονται ένα ένα, άμα θέλει κανένας μοντ ας τα ενώσει τα ποστ μου, δεν με νοιαζει να μεγαλώσω το νούμερο των ποστ μου.

κοίταζα από το καλοκαίρι και από amazon.de που έχει λαπτοπ με amd phenom II x4 εοεξεργαστές.

πολύ καλή επιλογή, λίγο αδύναμοι σε single-threaded εφαρμογές αλλά με 800 ευρά έχεις 640άρη σκληρό και μια φανταστική 5670 αν δεν κάνω λάθος αλλά hd-ready oθόνη Non-LED.

με μια χήνα έχεις ίδιο μηχάνημα με 5870... πάρα πολύ καλό vfm για gaming αλλά μέχρι εκεί.

δυστυχώς η μαζική παραγωγή στα λάπτοπ αλλά και ο ανταγωνισμός κάνει κακό στην ποιότητα παραγωγής και στα υλικά.

ενοείται πάντως πως στα ίδια λεφτά τα λαπτοπ με phenom II έχουν πολύ καλύτερης απόδοσης h/w από αυτά με ι5/ι3 πέραν του επεξεργαστή.

τα λαπτοπ με amd που κυκλοφορούν στην ελλάδα είναι της κακιάς ώρας, low end επεξεργαστές κατά κόρων, χωρίς πολλές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

τι να πουν τα mac(donalds) μπροστά στα xps;

θα πάω για αυτό

Dell XPS 1647 (i7-720QM) - Skroutz.gr

θα πω στους δικούς μου 200 ? παραπάνω αλλά είναι σκυλί.

τι διάολο άμα δεν πάρουμε σωστά εργαλεία για τη δουλειά μας πως θα την κάνουμε.

απλά είναι μανίκι γιατί είμαι κρήτη, θα ανεβώ για εκλογές και μετά θα πάρω τους δρόμους στην αθήνα για να βρω το μαγαζί (play247.gr)

Υ.Γ. μπαίνω συχνά πυκνά στο σάιτ της dell και φτιάχνω κανένα κάστομ workstation laptop..... ερε ένας έρωτας:kiss:... . στήνεις λίνουξ κάνοντας compile τον kernel και κάθε πακέτο μετά ξεχωριστά έτσι για την τάβλα σου:(....

247 εχει και στο ηρακλειο;)(δεν θυμαμαι οδο!) περιγραφικα ειναι στο δρομακι της πλατειας ελευθεριας(στην αστορια δεξια κατω) οπως κατεβαινεις στο δεξι σου χερι!!(μου θυμιζω στις περιγραφες αυτη την κακασχημη στους σταυλους της εριετας ζαιμη!!:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

247 εχει και στο ηρακλειο;)(δεν θυμαμαι οδο!) περιγραφικα ειναι στο δρομακι της πλατειας ελευθεριας(στην αστορια δεξια κατω) οπως κατεβαινεις στο δεξι σου χερι!!(μου θυμιζω στις περιγραφες αυτη την κακασχημη στους σταυλους της εριετας ζαιμη!!:hehe:)

ωπ... να τος, το έκανε το μπαμ ο φίλος.

ωραίος μεγάλε τα βρήκα όλα

"Κατάστημα Κρήτης Ιδομενέως 29Α, 71304, Ηράκλειο Κρήτης"

θα πάω αύριο κιόλας.

edit: το κατάστημα στο ηράκλειο έχει κλείσει και αντι αυτού ανοίξανε ένα στο μαρούσι. το πήρα το λαπτοπ, αύριο καταυθάνει με κούριερ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now