Boton

Πρόβλημα με Enermax Revolution85+ 1050

Recommended Posts

Εδώ και καιρό έχω στη κατοχή μου το εν λόγω τροφοδοτικό....

Είπαμε λοιπόν σήμερα με τον φίλο μου τον Σαπ να κάτσουμε να δοκιμάσουμε το νέο του

σύστημα με το τροφοδοτικό μου...

Το τροφοδοτικό όμως αρνούνταν να λειτουργήσει....Και εξηγώ:

Με συνδεδεμένα το 8πινο και το 24πινο στη μητρική έναν σκληρό και το ανεμηστήρι

της ψύκτρας, φαίνεται να παίρνει ρεύμα το σύστημα, να ανοίγει αλλά να μην μπουτάρει....

Βάζουμε ένα 400αρι στο ίδιο σύστημα και αυτό ανοίγει και μπουτάρει κανονικότατα...

Δοκιμάζουμε το enermax σε άλλο έτοιμο σύστημα και στο panel που έχει η μητρική

φαίνεται σαν όλο το σύστημα να είναι stand by....

To λαμπάκι που έχει το enermax όταν αυτό ανοίγει είναι πράσινο που σημαίνει ότι

λειτουργεί...

Τι συμβαίνει λοιπόν...? Έχει συναντήσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα....?

Εντωμεταξύ είναι αχρησιμοποίητο το τροφοδοτικό....

Άντε και καλή χρονιά.....:P:p

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει λοιπόν...? Έχει συναντήσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα....?

Εντωμεταξύ είναι αχρησιμοποίητο το τροφοδοτικό....

Λοιπόν... ναι... μου το έκανε αυτό με την rampage extreme... Έπαιρνε ρεύμα η μητρική φλασάρανε τα led της αλλα boot ΔΕΝ... Βγάλτε το καλώδιο του ρεύματος απο το τροφοδοτικό... θα πάρει λιγα δευτερόλεπτα να σβήσει το led του (κόκκινο / πορτοκαλί γίνεται)... Αφήστε το άλλα 10 δευτερόλεπτα αφού σβήσει τελείως... ξανά το καλώδιο πάνω και ξαναπροσπαθήστε... ίσως χρειαστεί 3-4 επαναλήψεις... δεν ανακάλυψα ποτέ γιατί γινόταν αυτό και ήταν super σπαστικό... πάντως δεν είναι θέμα τροφοδοτικού αλλά συμβατότητας με τις mobo (μάλλον)... στην EX58 ud5 δεν μου το παρουσίασε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε varachio λες να μην το δοκιμάσαμε....:P?

Τι το βραχυκυκλώνουμε μόνο του, τι το βάλαμε στην ud5, ακόμη και στην crosshair am2+ το βάλαμε

αυτό ανένδοτο, εκεί αρνούνταν πεισματικά να πάρει μπρος...:D:D

Υπάρχει και ένα περίεργο....Στη περίπτωση που το δοκιμάσαμε να ανάψει μόνο του, το βάζουμε στην

μπρίζα, βάζουμε το σύρμα στο 24πινο, συνδέουμε και έναν ανεμηστήρα για να έχει φορτίο, πατάω

το διακόπτη...και το λαμπάκι γίνεται πράσινο, ο ανεμηστήρας του τροφοδοτικού δεν γυρίζει,

ο άλλος ανεμηστήρας γυρίζει κανονικά και μόλις κλείσω τον διακόπτη του τροφοδοτικού για να κλείσει, αρχίζει και γυρίζει ο ανεμηστήρας του....:P:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε varachio λες να μην το δοκιμάσαμε....:P?

Τι το βραχυκυκλώνουμε μόνο του, τι το βάλαμε στην ud5, ακόμη και στην crosshair am2+ το βάλαμε

αυτό ανένδοτο, εκεί αρνούνταν πεισματικά να πάρει μπρος...:D:D

Υπάρχει και ένα περίεργο....Στη περίπτωση που το δοκιμάσαμε να ανάψει μόνο του, το βάζουμε στην

μπρίζα, βάζουμε το σύρμα στο 24πινο, συνδέουμε και έναν ανεμηστήρα για να έχει φορτίο, πατάω

το διακόπτη...και το λαμπάκι γίνεται πράσινο, ο ανεμηστήρας του τροφοδοτικού δεν γυρίζει,

ο άλλος ανεμηστήρας γυρίζει κανονικά και μόλις κλείσω τον διακόπτη του τροφοδοτικού για να κλείσει, αρχίζει και γυρίζει ο ανεμηστήρας του....:P:p

οκ... δεν διευκρινήσατε απ την αρχή όλα αυτά... πάντως αν δεν παίρνει σε καμιά μητρική τοτε ναι, RMA it!

P.S. ο ανεμιστήρας τους όντως δουλεύει για λίγο αφού κλείσει το pc ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με τον πρώην κάτοχο του τροφοδοτικού και μου είπε ότι η μόνη φορά που το

χρησιμοποίησε ήταν κάτι δοκιμές με gtx285 και μάλιστα σε 3xSli....

Με διαβεβαίωσε ότι λειτουργούσε κανονικά πριν και μετά τις δοκιμές και έπειτα το πήρα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με το 750W Xilence, όμως όχι σε τόσο δυνατά συστήματα. Το πρόβλημα ήταν ότι το psu για να ανοίξει ήθελε να "νιώσει" λίγο load από το σύστημα... Με GeForce4 και E5400 πάνω τι να καταλάβει... Έβαλα λοιπόν κάμποσους ανεμιστήρες, δυο δίσκους, ένα DVD Drive και "ένιωσε"... :D;)

Link to comment
Share on other sites

μια φορά είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, αιτία ήταν βραχυκύκλωμα της μητρικής,

ένα από τα βιδάκια του tray :(

δες πως πατάει, ή αν δεν είναι κόπος, βγάλτην τελείως,

στίσε το pc πάνω σε ένα τραπέζι και try again.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κουτιού έγιναν οι προσπάθειες....

Αλλά και σε άλλα 2 συστήματα που δοκίμασα μέσα σε κουτί, πάλι τα ίδια κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλάβεις.

ASRock 4CoreDual-VSTA + E5400 + 6600LE + 2 x 1GB DDR2 + 1 x Raptor + 350W Premier PSU = boot

ASRock 4CoreDual-VSTA + E5400 + 6600LE + 2 x 1GB DDR2 + 1 x Raptor + 750W XILENCE modular PSU = no boot

ASRock 4CoreDual-VSTA + E5400 + 6600LE + 2 x 1GB DDR2 + 2 x Raptor + IDE DVD-Rom Drive + 2 x 120mm fans + 1 x 40mm fan + 1 x 92mm fan + 750W XILENCE modular PSU = boot

:D

Link to comment
Share on other sites

Είχα τα ίδια ακριβώς προβλήματα με το 1200αρι... είτε δεν ξεκίναγε το σύστημα κάποιες φορές ... είτε καποιες φορές εσβηνε το PC στο άκυρο και γύρναγε το led σε κοκκινο , το αφηνες κάμποση ώρα δουλευε ,, μετα πάλι τα ίδια σε ανύποπτες στιγμές...τρεχα γύρευε..

Παιδευόμουνα 10 μέρες ... οτι και αν έκανα η σε οποιο pc και να το έβαλα τα ίδια..

RMA και τέλος... δεν θα βγάλεις ακρη ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....Τελικά πριν λίγο έφυγε το τροφοδοτικό για τον προηγούμενο κάτοχο του, ο οποίος

δέχτηκε να μου στείλει και τα χρήματα πίσω και τον ευχαριστώ γιαυτό...:)

Συνεπώς πάμε για άλλο...Maybe Pc&Power Cooling 1KW....:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now