capriole

Χτίσιμο νέου συστήματος - Προτάσεις?

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. είμαι ενα νέο μέλος και καθότι γιορτές αποφάσισα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου "χτιζοντας" ένα νεο tower.

Έχοντας λοιπόν καταλήξει σε Intel CPU κατέληξα σε δυο πιθανά configuration ένα για LGA1156 και ενα για LGA1336 μιας και δεν είχα ακόμη αποφασίσει για την καλύτερη επιλογή και κατα δεύτερο λόγο για λόγους κόστους (αν και η τελική διαφορά δεν ειναι μεγάλη) θα ήθελα και μια τρίτη γνώμη για τα προτείνομενα συστηματα και για τις επιλογές μου.

Να διευκρινήσω εδω οτι δεν είμαι και φανατικός o/c αντιθέτως θα έλεγα οτί είμαι το όποιο o/c κάνω θα είναι σε αρκετά λογικά πλαίσια (πχ. θα ήμουν ευχαριστημένος με ενα o/c που θα αυξήσει τις επιδοσείς cpu/ram/vga περιπου 10% - 20% στα επιμέρους υποσυστηματα). Η κύρια χρηση του συστηματος θα ειναι σαν παιχνιδομηχανη και κατα δευτερο λόγο για εφαρμογές γραφείου και multimedia (οχι rendering αλλα αναπαραγωγη ταινιων).

Αρχίζω λοιπόν με το "οικονομικοτερο" (mainstream για εμενα) πακετο:

  • INTEL CORE I7-860 2.80 GHZ LGA1156 - BOX
  • Gigabyteʼs P55A-UD4
  • KINGSTON KHX1333C7D3K2/4GX DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ HYPERX DUAL CHANNEL KIT

ή

  • OCZ Intel XMP Ready 4GB Dual Channel Kit DDR3-1333 (PC3-10666,7-7-7 20, OCZ3X13334GK)
  • Sapphire Radeon HD5770 1GB
  • Corsair CMPSU-850HX 850W
  • Xigmatek HDT-S1283 Darknight Cpu Cooler (CAC-SXHH3-U04)
  • WD Caviar Black 750GB HDD (32MB Cache, 7200RPM, Sata II)
  • CoolerMaster Sileo 500 Black Case (RC-500)
  • Sony AD5240S/BL DVDRW +/- Sata Black Bulk

και το δεύτερο (High-end) πακέτο:

  • Intel Core I7-920 (s1366, 2.66GHz, 8MB, Box)
  • Gigabyte GA-EX58-UD5

ή

  • ASROCK X58 EXTREME
  • G.SKILL F3-12800CL9T-6GBNQ 6GB (3X2GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ TRIPLE CHANNEL KIT

ή

  • Mushkin 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC2 12800, 8-8-8-24, 998681es)
  • Αsus Radeon HD5870 1GB (DirectX 11)
  • Corsair CMPSU-850HX 850W
  • Corsair Hydro Series H50 CPU Cooler
  • WD Caviar Black 750GB HDD (32MB Cache, 7200RPM, Sata II)
  • Intel Postville 80GB SSD (2.5", Retail)
  • NZXT Panzerbox
  • LG BH08LS20 RW + / - BD-DVD Rom

Το επιλεγμένο λειτουργικό σύστημα ειναι τα Windows 7 64 Bit Proffesional.

Ακούω τις γνωμες σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον! :D

Μια απορια μονο - σε τι αναλυση θα παιζεις και τι παιχνιδια?

Αν και δεν ειναι απόλυτο το πιθανότερο είναι η υψηλότερη αναλυση να ειναι σε 1920x1200 για παιχνιδια τυπου call of duty, ΑΙΟΝ και FIFA και λιγο χαμηλοτερη για Football Manager (που ειναι και η αρρωστια μου!).

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι απόλυτο το πιθανότερο είναι η υψηλότερη αναλυση να ειναι σε 1920x1200 για παιχνιδια τυπου call of duty, ΑΙΟΝ και FIFA και λιγο χαμηλοτερη για Football Manager (που ειναι και η αρρωστια μου!).

φιλε μου με θα εισαι και υπερκαλυμμένος με ενα απο ολα αυτά που προτείνεις για αυτα που θέλεις να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με θα εισαι και υπερκαλυμμένος με ενα απο ολα αυτά που προτείνεις για αυτα που θέλεις να κάνεις!

Φιλε μου αυτο πιστευω και εγω απλα ειναι καλο να εχεις μια δευτερη (και τριτη) γνωμη, βασικα το δευτερο στησιμο ειναι περισσοτερο για λογους καλυψης (σε βαθος 3-5 ετιας) της επομενης γενιας cpu μιας και πιστευω οτι σε ενδεχομενη αναβαθμιση δεν θα χρειαστει αλλαγη mobo άλλα μονο cpu.

Επίσης ήθελα την γνωμη σας για το συστημα ψυξης του δευτερου συστηματος (μιας και ειμαι εντελως νεος σε αυτο το χωρο) και η επιλογη βασιζετε στην απαιτηση μου για οσο το δυνατον χαμηλοτερα επιπεδα θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

όλα κάλα και στης διό λύσης νομίζω θα σε καλύψουν απολυτά αλλά στο high end πακέτο προτίμησε την gigabyte ειναι ποιο ποιοτική από την asrock , καλη χρονια και καλοδούλευτα :T:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΗΣΤΗΜΑ.ΣΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΟΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ I7.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΗΣΤΗΜΑ.ΣΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΟΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ I7.

Φιλε μου να παρω μια καρτα γραφικων που δεν υποστηριζει DirectX 11 δεν εχει νοημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now