jax7480

Μνημες 6GB DDR3

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Επειδη στα πολυ κοντα (αν οχι την Δευτερα) θα προχωρησω σε μια μικρη αναβαθμιση στον υπολογιστη, ηθελα να ρωτησω τι κιτακι μνημης να παρω.

Η μητρικη ειναι η Rampage II Extreme και ο επεξεργαστης Core i7 920.

Μεχρι τωρα το συστημα δουλευε με ενα κιτακι Mushkin 1600 8-8-8-24-1T.

Θελω να παω σε διλιτρο κιτακι, ωστε να ανεβασουμε και κανενα νουμερακι, μιας και ο i7, ανεβαινει σχετικα καλα.

Εχω βρει τις παρακατω:

6GB G.Skill Perfect Storm DDR3 PC3-16000 2000MHz Triple Channel Memory Kit with Cooling fan

Geil Ultra 6GB DDR3-2000 Ram Kit (PC3 16000, 9-9-9, GU36GB2000C9TC) - Μνήμες RAM - plaisio.gr

http://www.memoryc.com/computermemory/ddr3ram/6gbgskilltridentpc316000cl9triplekit.html

Υπαρχει κατι αλλο εκτος απο τις συγκεκριμενες που αξιζει να κοιταξω. Μην μου πειτε για Corsair dominator, γιατι καλες, χρυσες, αλλα 300+? για μνημες ειναι πολλα.

Μεχρι 220-230 τα δινω.

Θενξ

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις άλλα 20 πάνω από το ψυχολογικό σου όριο να πάρεις σίγουρα καλό kitάκι, δηλαδή [ur;=http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr3-6Gb-Kit-TR3X6G1866C9DF.htm]Corsair Dominator 1866[/url] ?

Στην Ελλάδα δεν βρίσκω κάποια εναλλακτική λύση με Elpida Hyper chips.

Εναλλακτικά πας στις G.Skill με τα BBSE τα οποία πάνε καλά, αλλά όχι όπως τα MNH-E/MGH-E.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειτε για Corsair dominator, γιατι καλες, χρυσες, αλλα 300+? για μνημες ειναι πολλα.

CORSAIR DOMINATOR GT πίστεψέ με υπάρχει λόγος που κάνουν τόσο.....

εγώ που πήρα τις Dominator GT 1600 με timings 7-7-7-20 τις έβαλα και παίζουν στα 1800 με 7-8-7-20 για πλακα. σταθερότατες και απλά άψογες. ούτε μου γκρινιαξανε ούτε ρευματα ζητησανε ουτε τιποτα. απλα τις έβαλα και πέξανε. συνοπτικες διαδικασιες. αυτες κανουν 229 ευρω αν θες για 2K πάρε τις 1800 και βάλ τες στα 2000

υπάρχουν και αυτες εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556046 που θελει να τις πάρει ενα φιλαρακι αλλα δεν εχω ιδεα απο που κραταει η σκουφια τους και το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα και κανενα review στο net. ξερει κανενας τιποτα για αυτες?

Link to comment
Share on other sites

CORSAIR DOMINATOR GT πίστεψέ με υπάρχει λόγος που κάνουν τόσο.....

εγώ που πήρα τις Dominator GT 1600 με timings 7-7-7-20 τις έβαλα και παίζουν στα 1800 με 7-8-7-20 για πλακα. σταθερότατες και απλά άψογες. ούτε μου γκρινιαξανε ούτε ρευματα ζητησανε ουτε τιποτα. απλα τις έβαλα και πέξανε. συνοπτικες διαδικασιες. αυτες κανουν 229 ευρω αν θες για 2K πάρε τις 1800 και βάλ τες στα 2000

υπάρχουν και αυτες εδω E-SHOP.GR: APACER GIANT II 6GB (3X2GB) DDR3 PC16000 X58 TRIPLE CHANNEL KIT που θελει να τις πάρει ενα φιλαρακι αλλα δεν εχω ιδεα απο που κραταει η σκουφια τους και το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα και κανενα review στο net. ξερει κανενας τιποτα για αυτες?

DDR3-1800 7-8-7-20 παίζουνε ΑΝΕΤΑ όλες οι DDR3 με Elpida Hyper ή BBSE και φυσικά εκεί παίζουνε ανετότατα οι πάμφθηνες πλέον ( είτε ΜΤΧ είτε από κατάστημα που έχει stock ) DDR3 με Micron D9GTR / D9GTS ( π.χ. CSX Diablo DDR3-2000 ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now