den

Pc ~1000 euro (tower)

Recommended Posts

Γεια σας και καλη χρονια.

Θελω να παρω νεο πσ περιπου στα 1000 ευρω. Δεν εχω ξανακανει o/c αλλα θα ηθελα να αρχισω με τα βασικα οποτε ακουω τι μου προτινετε . Εχω ειδη win 7 pro 64bit . Αυτο που λεω να μην παρω προς το παρων ειναι ssd και dvd rw που εχω ειδη.

:victory:...

Link to comment
Share on other sites

με 1000 ευρώ μπορείς να πας σε 1366 socket και INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366

motherboard εμένα μ' αρέσουν οι msi MSI X58 PRO-E (1366, X58, DDR3) - Motherboards - plaisio.gr

κάρτα γραφικών είδα μία 4890 στα μεταχειρισμένα με 100 ?

ε βάζεις ένα τροφοδοτικό από 750w και πάνω , έναν σκληρό 1TB και μνημούλες Kingston HyperX και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ssd , αλλα σκοπευω να παρω στο μελλον( πιστευω ειναι λιγο νωρις αφου ακομα δεν εκμεταλευετε στο επακρον) . Οθoνη εχω μια 19αρα (4:3) , δεν βλεπω ταινιες, γενικη χρηση κανω.

απλα θελω να ειναι time proof(οσο γινεται) αφου δεν κανω συχνα αναβαθμηση.

μονοδρομος intel.

μεγαλο ερωτημα να παω χ58 η p55 ?

υπαρχει κατι που θα βγει συντομα που αξιζει να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου,

κοιταξε εγω προσωπικα καθως εψαχνα στο νετ σχετικα με το post σου,βρηκα ενα πολυ ωραίο site,ελληνικο,το οποιο αναλαμβανει και την δημιουργια ενοσ νεου πσ..μπορεισ λοιπον εκει(στο ειδικιο φορουμ για αυτη την περιπτωση)να βαλεισ μια αιτηση και να κανεισ οτι παρατηρηση θελεισ στα παιδια και θα σου το εχουν ετοιμο σε πολθ σηντομο χρονικο διαστημα(η τελευταια αιτηση που εγινε ηταν απο εμενα,με το ονομα χαρης,την εκανα για να δω την αποτελεσματικοτητα των παιδιων εκει,και τα αποτελεσματα ηταν φοβερα)νομιζω οτι καλο ειναι να το δεισ(φυσικα ολα ειναι δωρεαν)....η ιστοσελιδα ειναι http://www.galaxy-reinforcements.tk αλλα πιανει και με το http://www.galaxy-reinforcements.webs.com...

Link to comment
Share on other sites

CoolerMaster Haf 932

Corsair CMPSU-650TXEU PSU (650W)

Intel Core i5 -750

Sapphire 5770

Western Digital Caviar Black 750GB

Corsair Dominator 4GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24,CMD4GX3M2A1600C8)

Asus P7P55D-E PRO (s1156, DDR3, P55)

ακουω προτασεις.

Αξιζει ο 860 την διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

οσον αφορα τον cpu που εχεισ διαλεκσει,εγω συμφωνω απολυτα.Νομιζω ομωσ οτι καλο ειναι να βαλεισ και μια καλυτερη καρτα γραφικων..κατι σε στυλ 5890..τελοσ θα ηθελα να σου προτινω(ως χρηστησ του)τον Seagate Baracuda για σκληρο..κατα τα αλλα οκ..(βαλε αν 8εσ και ποστ στο site που ειχα αναφερει..εκει σιγουρα θα ασχοληθουν αναλυτικα..)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

οσον αφορα τον cpu που εχεισ διαλεκσει,εγω συμφωνω απολυτα.Νομιζω ομωσ οτι καλο ειναι να βαλεισ και μια καλυτερη καρτα γραφικων..κατι σε στυλ 5890..τελοσ θα ηθελα να σου προτινω(ως χρηστησ του)τον Seagate Baracuda για σκληρο..κατα τα αλλα οκ..(βαλε αν 8εσ και ποστ στο site που ειχα αναφερει..εκει σιγουρα θα ασχοληθουν αναλυτικα..)

η 5890 σε 19αρα ειναι τουλαχιστον πεταμα χρηματων..!το πολυ πολυ να αλλαζες την καρτα με μια 5850,και παλι αν δεν σκοπευεις να παρεις συντομα την οθονη ακομα και μια πιο φθηνη καρτα γραφικων θα ηταν μια χαρα, και μολις παρεις οθονη αλλαζεις και καρτα γραφικων.. τελος αν θες παρε i5 με hyperthreading η i7 οπως λεγονται τελος παντων (1156 σοκετ) αν νομιζεις πως θα σου φανει χρησιμο!κατα ταλλα ειναι πολυ ωραια η συνθεση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι , δεν εχω ξαναστησει πσ. Να το δοκιμασω? εχω γενικα καλη σχεση με την πληροφορικη , απλα δεν ετυχε. Θα τα καταφερω?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου,με λιγη προσοχη και διαβασμα στις οδηγιες,δεν πιστευω να δυσκολευτεις πολυ.Αποριες κτλ θα εχεις,αλλα γι'αυτο υπαρχει το forum και ατομα που μπορουν σε βοηθησουν στα παντα.εχε και ενα 2ο pc στη καβατζα να εχεις επικοινωνια με το forum και γενικοτερα το Internet σε περιπτωση που κολλησεις.αν το κανεις μια φορα,το εμαθες.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά για να στήσεις ένα pc, το μόνο που θέλει προσοχή είναι 'οταν τοποθετείς την ψύκτρα στον επεξεργαστή, ειδικότερα δε, αν αυτή είναι aftermarket. Θέλει προσοχή να μην ασκήσεις περισσότερη πίεση απο ότι χρειάζεται, γιατί ο επεξεργαστρής δεν θέλει και πολύ να ραγίσει. Πίστεψέ με είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να σπάσεις καινούργια cpu. Βέβαια αν δεν είσαι προσεκτικός δεν σημαίνει ότι θα το καταλάβεις αμέσως, μπορεί να φανεί μετά απο 3μηνες χρήσης. Αν το έχεις αποφασίσει μην το φοβηθείς. Απλά για να το έχεις υπόψιν σου. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, μπορείς απο εκεί που θα το πάρεις να τους πεις να στο στήσουν, να δουν αν είναι και τίποτα ελατωμματικό, να μην τρέχεις δευτερη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή να μην ασκήσεις περισσότερη πίεση απο ότι χρειάζεται, γιατί ο επεξεργαστρής δεν θέλει και πολύ να ραγίσει. Πίστεψέ με είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να σπάσεις καινούργια cpu.

:confused::confused::confused:

:que:...:que:...:que:...

με τι τα πιέζετε τα cpu?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιταξε..την πρωτη φορα θα ειναι αρκετα δυσκολα..αλλα για να μην σου λεω εγω διαφορα,καλο θα ηταν να ρωτησεισ καποιον που να ξερει απο το συγκεκριμενο θεμα..οπωσ ατομα που να στηνουν για αλλουσ πσ σ συχνη βαση κ ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now