George_o/c

Plextor: Επανέρχεται δυναμικά με SSDs και νέο External DVD-Writer

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Plextor: Επανέρχεται δυναμικά με SSDs και νέο External DVD-Writer]http://reviews.hwbox.gr/news/general_it.jpg[/NEWS_IMG]Το όνομα Plextor, από μόνο του λέει πολλά. Πρόκειται για μία αξιοπρεπέστατη εταιρεία που αποτελεί σταθερή αξία στον κόσμο των CD & DVD Drives, αλλά και σε ότι έχει να κάνει με storage γενικότερα. Μερικούς όμως μήνες πριν, όπως οι περισσότερες companies στον χώρο των ηλεκτρονικών υπολογιστών, αποφάσισε να επεκταθεί και σε άλλους τομείς, παραδείγματος χάρη οι Solid-State Drives (SSDs). Οι Plextor SSDs θα προσφέρονται σε χωρητικότητες των 64 και 128GB. Διαθέτουν ελεγκτή κατασκευασμένο από την Marvell, 64MB μνήμης cache, Multi-Level Cell (MLC) NAND chips, SATA 3.0 Gbps (SATA II) interface και Mean Time Before Failure (MTBF) που αγγίζει το 1.5 εκατομμύριο ώρες.

Μέχρι στιγμής τα χαρακτηριστικά ακολουθούν τα standards του SSD industry. Τι γίνεται όμως με τις ταχύτητες διαμεταγωγής δεδομένων, ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του αγοραστικού κοινού; 110MB/s και 65MB/s για την ανάγνωση και την εγγραφή αντίστοιχα. Βέβαια μες στο bundle θα συναντήσετε και το Acronis True Image Software που θα φανεί χρήσιμο σε data backup και recovery.

Πριν όμως ολοκληρώσουμε την είδηση, να κάνουμε και μια σύντομη αναφορά στο επερχόμενο Plextor PX-880UE. Τα κυριότερα features του είναι η υποστήριξη LightScribe, η υποστήριξη συνδεσιμότητας USB 2.0 και eSATA, όπως επίσης και το ότι μπορεί να "γράψει" DVD+R/-R μέχρι και σε 24x ταχύτητα. Περισσότερα, σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εταιρία είναι καταδικασμένη να αποτύχει... Έχω 2 DVD-RW εδώ και 4 χρόνια... Δουλεύουν ακόμα άριστα και δεν έχουν κάνει το παραμικρό... Με τέτοια διάρκεια ζωής, πως να επιβιώσει η εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το όνομα Plextor τότε που τα CD-Writers είχαν κατακλείσει την αγορά, τρομερός ντόρος. Μετά όμως άρχισαν να ακούγονται και οι Nec & Lite-On, οπότε χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς συναίβει την έχασα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...μπορεί να έχει δημιουργήσει καλό όνομα και να τραβάει αγοραστές.

Βέβαια, κάπου είδα ότι ακούστηκαν παράπονα για τα τελευταία προϊόντα της, οπότε κρατάω και μια πισινή!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμενα 2 DVDRW plextor, διαφορετικα μοντελα, και τα δυο με το που περασε ο 1 χρονος της εγγυησης τους, DEAD! μολις 2 εβδομαδες μετα την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Legendary RMA... Παλιά στο τέξας που είχα(ακόμα το έχω) ενα cdrw 40x τους είχα στείλει mail οτι μου βγάζει calibration error.

Την επόμενη μου κανονίζουν μεταφορά με DHL δική τους χρέωση και την ίδια μέρα πετάει για αυστρία(;) ή τέλος πάντων όπου είναι το εργοστάσιό τους. Μου το ελεγχουν το καθαρίζουν(!) και μου το στέλνουν την επόμενη!!!! Μέσα είχε και το χαρτί απο τον έλεγχο.

Μέσα σε 2 μέρες είχε πάει και είχε έρθει... τελικά έφταιγαν τα δισκάκια...

Link to comment
Share on other sites

H plextor στην αρχές των 00's ήταν η καλύτερη εταιρεία στα cd recorders με τεράστια διαφορά σε επιδόσεις αλλά και σε τιμή...

Τώρα πια δεν έχει καμμία διαφορά στις επιδόσεις αλλά μόνο σε τιμή...

(Φήμες λένε πως τα τελευταία χρόνια δεν φτιάχνει αυτή τα drives της αλλά είναι rebranded lite-on)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now