easy

Μνημες 1866 και ASUS P6X58D δεν μπορω να bootαρω

Recommended Posts

παιδιά έχω ένα πρόβλημα.Εχω την asus P6X58D Premium και τις corsair ddr3 σε triple στα 1866mhz άλλα δεν λεει με τιποτα να ανοιξει το pc με ρυθμίσεις είτε στο auto είτε με 1866 στην συχνότητα και 3733 στο άλλο...Στα 1600 ανογει κανονικά...Τι κάνω?μπορει κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε να παρακάτω βήματα και μετά από κάθε βήμα έλεγχε αν εκκινεί ο υπολογιστής με τις μνήμες @ 1866

α) Σιγουρέψου ότι οι μνήμες είναι τοποθετημένες στα σωστά slot (ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ MANUAL - την έχω πατήσει τοποθετώντας τις μνήμες σε λάθος slot από υπερβολική σιγουριά)

β) Σέταρε από το bios τα timings και το ρεύμα που δέχονται οι μνήμες (λογικά θα βρεις τις σχετικές πληροφορίες στο αυτοκολλητάκι που είναι πάνω στις μνήμες)

γ) Ρύθμισε το uncore 3600 ή 3800

δ) Αν εξακολουθεί να μη boot-άρει χρειάζεται να δώσεις παραπάνω ρευματάκι μάλλον στο cpu αλλά πλέον μπαίνεις σε άλλα προβλήματα overclocking, ψύξης κτλ οπότε χρειάζεσαι καλή ψύκτρα, γνώσεις κτλ.

Διάβασε το εξαιρετικό άρθρο του Jc_Denton για να μάθεις πώς περίπου γίνεται το oc με τους i7 (δεν έχει σημασία που είναι με άλλη μητρική)

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι με 1600 και 3200 παίζει το μηχανάκι.Στο cpu-z αν έχω auto τρις ρυθμίσεις στο BIOS μου εμφανίζει την συχνότητα απο 2,67ghz σαν 1,6ghz και στο memory ότι τρέχουν στα 667mhz....Διαδικασία overclocking δεν θέλω να μπώ να κάνω γιατί δεν εχω τις απαραιτητες γνώσεις...αν και ο οδηγός είναι αναλυτικός και πολύ καλός.Αυτό που με προβληματίζει είναι τα όσα εμφανίζει το cpu-z ακόμα και με ρυθ,'ισεις 1600 με 3200

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι με 1600 και 3200 παίζει το μηχανάκι

Δεν είναι περίεργο. Το uncore πρέπει να είναι 2x την ταχύτητα των μνημών

Στο cpu-z αν έχω auto τρις ρυθμίσεις στο BIOS μου εμφανίζει την συχνότητα απο 2,67ghz σαν 1,6ghz

Ναι. Όταν είναι idle ο επεξεργαστής, ρίχνει τη συχνότητά του. Αν τρέξεις ένα βαρύ πρόγραμμα θα ανέβει

και στο memory ότι τρέχουν στα 667mhz....

αυτό είναι το κανονικό. 667 x 2 = 1333 DDR3 που είναι και η default συχνότητα για τις μνήμες σου (auto )

Αν παίζεις τις μνήμες στα 1600, στο cpu-z θα βλέπεις 800ΜΗz.

Τη στιγμή που ρυθμίζεις τις μνήμες πάνω από 1333 (που είναι το default), μπαίνεις στα μονοπάτια του oc. Λοιπόν πάμε πάλι : Βάλε τις μνήμες σου 1866, σέταρε σωστά τα timings και το ρεύμα τους στο bios και βάλε uncore 3800.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now