Boton

Ram tests...

Recommended Posts

Ρε παιδιά εγώ όταν πρωτοπήρα κάτι mushkin 1600 cl7 που έχω στο μηχάνημα, τις είχα αφήσει στα 2,1 volt απο τα 1,5 (με την τότε p5qc που είχα μάλιστα και ήταν τέρμα ιδιότροπη, πάνω απ τα 1600 δεν πήγαιναν άλλου πάρα μόνο στα 1800 με 6-7-6-18 !! ούτε πιό χαλαρά ούτε πιο σφιχτά.. δράμα) για 2-3 μέρες να δώ αν θα την παλέψουν, και χωρίς ιδιαίτερη ψύξη δεν καταλάβανε τίποτα! :'(.... Δύσκολο μου φαίνεται να τις κάψει κανείς αυτές τις καινούριες :)

Link to comment
Share on other sites

Τουναντίον, αυτές οι καινούριες καίγονται πολύ εύκολα ;) Μην μπερδεύεσαι δεν είναι σαν τις παλιές με τα Micro D9xxx chips... Φοράνε τα low voltage chips της Elpida, είτε MNH-E Hyper (κάποια παλιά batches που έχουν ξεμείνει), είτε MGH-E Hyper, είτε BBSE. Με παραπάνω από 1.9V να δεις για πότε καίγονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα 2.1V για αυτές που λες δεν είναι πολλά... Εφόσον λες P5QC πάει να πει ότι ήταν από τα πιο παλιά chips που λέω παραπάνω. Δεν είναι για i7/i5 με λίγα λόγια, οπότε δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητέ! Πριν 2-3 μήνες τις είχα πάρει για upgrade απο ddr2 και για προοπτική μελλοντικής χρήσης σε i7/i5 ;) Και τις δοκίμαζα στα όρια για να δώ αν άξιζαν τα 130 ευρώ τους, μιας και δεν ήμουν σίγουρος αν έφταιγαν αυτές η το mobo τότε.. :P (πρώτη φορά που έπαιρνα καινούριο πράγμα κ είχα και σίγουρη την εγγύηση, να μην το εκμεταλλευόμουν!) Τώρα με την Evollution (;)) πετάνε πάντως.. μέχρι τα 1840 σε 5-7-6-20 stable (πάντα T1 και performance 7) τις έχω δουλέψει, και σε χαμηλό (μέχρι τώρα νόμιζα :P) volt κ όλας, κάπου 1,72 νομίζω, χωρίς ιδιέταιρο tuning :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now