psaros

Προβλημα σε εγκατασταση XP

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους... Ελπιζω να ειστε ολοι καλα...

Εχω ενα laptop το οποιο ειχε Vista, του εβαλα 7 και λειτουργει..

Απλα δεν ειναι κ τοσο δυνατο κ ειπα να το αλλαξω σε XP να ειναι πιο 'Ανετο'..

Οταν κανει boot το cd ξεκινα η εγκατασταση, μετα απο λιγο βγαζει την μπλε οθονη κ λεει πως γινεται εγκατασταση, στην συνεχεια σβηνει η μπλε οθονη των windows και εμφανιζεται αλλη μια μπλε με τα ''Κινεζικα γραμματα'' και σταματα την εκτατασταση.. Κανω format το δισκο με το umbuntu, τιποτα, κανω το δισκο external, του κανω και format απο το PC αλλα παλι τα ιδια..

Βαζω παλι τα 7 και κανει κανονικα την εγκατασταση..

Υπαρχει καμια ρυθμιση απο το Bios για να διωρθωθει αυτο το προβλημα...;

Εσεις ξερετε μονο να μου πειτε.... :hug:.. Δεν καπνιζω αλλα θελω να το φτιαξω...

Ευχαριστω για αλλη μια φορα...

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι θυμάμαι, σε κάτι hp που είχα κάνει φορματ, είχαν μια επιλογή στο bios σχετικά με τα sata την οποία έπρεπε να απενεργοποιήσεις και μετά σε άφηνε να κάνεις κανονικά φορμάτ με xp αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς λεγόταν... Άμα το ψάξεις λίγο θα το βρεις, ούτως ή άλλως στα bios των φορητών δεν έχει κ πολλές επιλογές. Αλλιώς περίμενε λίγο ακόμα, όλο και κάποιος θα ξέρει να σου απαντήσει ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Hewlett Packard Compaq Presarico C700. Για να περάσεις τα XP μπαίνεις στο BIOS, πας στην επιλογή SATA Native Support και την βάζεις στο Disable. Εξάλλου το αναφέρει και στο description: "Disabling SATA Native Support may be necessary when a legacy OS is used" ;)

4614b57143285092.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Hewlett Packard Compaq Presarico C700. Για να περάσεις τα XP μπαίνεις στο BIOS, πας στην επιλογή SATA Native Support και την βάζεις στο Disable. Εξάλλου το αναφέρει και στο description: "Disabling SATA Native Support may be necessary when a legacy OS is used" ;)

4614b57143285092.jpg

Εμένα δεν μου έχει τέτοια επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....

Πως να δημιουργησω AHCI drivers για Win XP γιατι εχω προβλημα με ενα Laptop το οποιο δεν εχει επιλογη στο Bios... αν γινεται βημα βημα... Με λιγα λογια τι να κανω.....;

Καποιο ευκολο σε χρηση προγραμμα....

Ευχαριστω για αλλη μια φορα.... Ειστε perfect.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now