Recommended Posts

Hi,

Κύριοι θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που έχω με τον νέο μου SSD (Kinston SSDnow V 40GB).

Μου τον έφεραν δώρο τώρα τις γιορτές, και είπα κι εγώ να δοκιμάσω πάνω του τα Win 7 64bit, μπας και δω και τα υπόλοιπα 750ΜΒ της μνημης μου (τώρα εχω win XP Pro 32bit)... :lolling:

Καθώς έψαχνα στο 'net λοιπόν για γενικές πληροφορίες, tips and tricks, αν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω κτλ, διαβάζω για το Partition Alignment. Ωραία λέω, κάτσε να το κάνουμε να δούμε τι παίζει.

Κάνω λοιπόν το Alignment βάζοντας offset 128, κανώ και format, και πάω να μετρήσω ξανα ταχύτητα με το HD_SPEED (read εννοείται) και τι να δω? Απο ~255 Β/s που είχε πριν, τώρα έχω ~156!!! Να πώ οτι ο SSD μπήκε χτές στο μηχάνημα, μόνο 1-2 .rar του πέρασα έτσι για να δώ τι παίζει. Δοκίμασα διάφορα, τελικά λεω να τον ξανακάνω όπως ήταν. Ξανακάνω alignment με offset 63, ξανά format, τίποτα (~161)! Τον περνάω και μια μηδενικά, μήπως κάτι παίζει εκεί, πάλι τίποτα! Παιδιά δεν ξερω τι άλλο να κάνω, αν έχει κανεις καμιά ιδέα...:confused:

PS. Δεν είμαι τελείως άσχετος, είμαι 99,999% σίγουρος οτι έκανα τα πάντα όπως έπρεπε, και δεν μπορώ και να βρω μία λογική εξήγηση για το τι @%&* φταίει...

Thanks in advance,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν εχω βρεί ακόμα πως να βάλω φωτό μέσα στο μήνυμα, θα τις κάνω attach εδώ...

PS. Ολα τα format ήταν κανονικά (όχι quick), και πάντα έσβηνα το partition πριν κάνω align...

1 before.jpg

2 align 128.jpg

3 after align 128.jpg

4 zeros.jpg

5 re-align 63.jpg

6 right now.jpg

1 before.jpg

2 align 128.jpg

3 after align 128.jpg

4 zeros.jpg

5 re-align 63.jpg

6 right now.jpg

1 before.jpg

2 align 128.jpg

3 after align 128.jpg

4 zeros.jpg

5 re-align 63.jpg

6 right now.jpg

57fd0766b0363_1before.jpg.a42bda24a0e8d6

57fd0766ba641_2align128.jpg.2d7078756bb9

57fd0766c0ebe_3afteralign128.jpg.e694d80

57fd0767a7975_4zeros.jpg.9f977f1e451c84a

57fd0767be805_5re-align63.jpg.8791eaecbe

57fd0767cda5f_6rightnow.jpg.233027b8c028

Link to comment
Share on other sites

Στα windows 7 δεν χρειάζεται Align..

Kαντου ενα Secure Erase (1 επιλογη) με το ΗDDErase..περνα Windows 7 και αραξε.

Ο δισκος σου ακομα δεν υποστηρίζει Trim οποτε με τον καιρο οι επιδοσεις θα πεφτουν..

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο γμτ...:(

Βεβαια, ποτε δεν εχω κανει alignment στον SSD (δε μου χρειαστηκε στα Intelια), αλλα μου κανει αρκετα παραξενο - λες και μπηκε σε SATA-1 mode δλδ και βρισκει τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Hi to all,

Φίλε GeorgeVasil, το διάβασα ότι στα 7 είναι default, αλλά είπα να το κάνω τώρα να δώ τι παίζει γιατί αν περάσω OS και έβλεπα ότι κάτι πάτάτα έγινε, θα έπρεπε να τα ξαναπεράσω από την αρχή μετά... Μηπως έχεις link για το eraser που λες? Εγω το έκανα με το Active@ KillDisk...

JC_Denton αυτό για SATA-1 mode δεν το ξέρω, αλλα σαν bios ιστορία μου ακούγεται...Κάνω λάθος? Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό? Δεν εχω περάσει και SiSoft Sandra γμτ...

Thanks για το ενδιαφέρον παιδες! :)

Edited by John
Sorry, διαβασα γρηγορα το post
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο HDDErase που βρίσκω είναι ένα DOS util που δεν μου έπαιξε πριν (κόλλαγε μετά από 2-3 οθόνες του στιλ "είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ γι' αυτό που πάς να κάνεις?)

Link to comment
Share on other sites

Για κανε μια δοκιμη με αυτο:

How to Secure Erase (reset) an Intel Solid State Drive (SSD) - IIS Hacks | Server and System Administration

(AnandTech: The SSD Anthology: Understanding SSDs and New Drives from OCZ)

Και το:

Intel® Redirect

αν το HDDERASE δε σου δουλεψει δλδ, νομιζω οτι στο Toolbox εχει μια επιλογη για Secure Erase - δεν ειμαι σιγουρος ομως...:o

Για τρεξε μια στιγμουλα ενα CrystalDiskMark κιολας να δουμε τι γινεται απο πλευρας ταχυτητας και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks JC_Denton,

θα το ψάξω, τελικά το ίδιο HDDErase έλεγα κι εγώ, αλλά το έτρεξα στα XP...

Το CrystalDiskMark είναι λίγο πιο αισιόδοξο (όταν γράφει "κατά ριπάς" τουλάχιστον...)

Μήπος τζάμπα σπάω τα νέυρα μου και τρώω τον χρόνο σας?

Now.jpg

Now.jpg

Now.jpg

Now.jpg.915782defbf60bc7cd43152eaf948a54

Link to comment
Share on other sites

Με βλεπω αυριο πρωι-πρωι να φτιάχνω bootable flashακια κτλ.

Και το ειχα βγαλει με τοση χαρα το floppy (πριν χροοοοοονια, στο τοοοοτε PC), τι το θες λεω,

ετσι κι αλλιως ποτε δεν βαζεις δισκετα, μονο τα cd παιζουν τωρα...ασε που δεν θα παιζουν πια και οι δισκετες...Και τα ειχα ολα, DOS 3.3 , 5.0, 6.0....

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Τραγικο που δεν αναγνωριζει τον Kingston σαν Intel παντως, παραξενο :(

Ελπιζω να μπορεσεις αυριο να το στρωσεις, αν και του Crystal τα νουμερα ειναι μια χαρα - περισσοτερο ειναι "ψυχολογικο" το ζητημα, επειδη εχασες τα 50+ MB/s στο sequential read.

Link to comment
Share on other sites

Τι να ρε γμτ, αρχιζω κι εγω αυτο να πιστευω...

Παντως θα την κανω την ιστορια αυριο, μονο και μονο για να μου φυγει η απορια...

(και ειχα ενα flashακι bootable, αλλα μετα το εκανα NTFS και παει...)

Παντως σας ευχαρηστω ολους παιδια, θα ξαναγραψω αυριο να σας πω τι εγινε (απο τα 7!)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παραξενο δεν το βλεπω που δεν τον βλεπει σαν intel, πεντε-δεκα bytes στο firmware και να το... Ή θα εχουν κανενα tag id, και ολο το hardware ιδιο να ειναι, δυο γραμμες κωδικα και λυνετε το θεμα ποιος ειναι ποιος...

Link to comment
Share on other sites

Hi all,

Κύριοι έκανα HDDErase, και στο καπάκι install τα win7. Τώρα τα bench τα ίδια μου λένε, το σύστημα σφαίρα παει, άρα όλα καλά.

Ευχαρηστώ για την βοήθεια όσους ασχολήθικαν με το πρόβλημά μου

today1.jpg

today2.jpg

today1.jpg

today2.jpg

today1.jpg

today2.jpg

today1.jpg.852d637ec9126a5f97c9cfb5808eb

today2.jpg.74f82ea88813ec7f94c915525ce28

Link to comment
Share on other sites

Billy23, καμιά ώρα παιζει το μηχανημα, τα 7 πρώτη φορα τα βάζω, τι να σου πω...

Εαν είμαι στα επίπεδα ενός "καλού" SSD (intel X25?),δεν το ξέρω, δεν είχα ποτέ αλλον SSD...

Πάντως τα bench τα εχω ανεβάσει εδω (τα πρώτα ειναι win XP Pro 32bit και το post#19 ειναι σε win 7 ultimate x64).

Link to comment
Share on other sites

Hi all,

Κύριοι έκανα HDDErase, και στο καπάκι install τα win7. Τώρα τα bench τα ίδια μου λένε, το σύστημα σφαίρα παει, άρα όλα καλά.

Ευχαρηστώ για την βοήθεια όσους ασχολήθικαν με το πρόβλημά μου

Ωραιος..

Τωρα αραξε και εστιασε στην αισθηση.

Ασε τα Bench και προσπαθησε να αποφυγεις την μεταφορα μεγαλων αρχειων (πχ iso) μεσα στον δισκο.(τουλαχιστον αν θες τα νουμερα να παραμεινουν ετσι..μεχρι να βγει firmware για Trim)

Link to comment
Share on other sites

...Εαν είμαι στα επίπεδα ενός "καλού" SSD (intel X25?),δεν το ξέρω, δεν είχα ποτέ αλλον SSD...

Αυτα μου δινει ο Ιntel postville 80GB...

Και 142.68MB/s XP startup στον ich9r με τον Celeron 420 1.6GHz @ 3480MHz στο PC Mark05.biggrin.gif

http://service.futuremark.com/compare?pcm05=2182418

stealth

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

χωρίς τίτλο1.JPG

57fd076816c4a_1.JPG.bc157fb1a0747c50717b

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζονται οι intel....

Πάντως η δική μου άποψη είναι οτι καλύτερα ένας 128GB non-intel (οχι και πάτος με Jmicron ετσι) απο 32GB intel....

Link to comment
Share on other sites

32GB είναι μόνο ο X25-E ο οποίος δεν χρειάζεται στους περισσότερους users.

Από την άλλη, ο Postville 80GB X25-M @ 190-210? δεν παίζεται ( τρομερές επιδόσεις, αρκετά καλή τιμή )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now