Ne0

New case!

Recommended Posts

Hi guys!

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κουτι για τον υπολογιστή της υπογραφής μου...

Να πω πρώτα ότι πριν από κανένα χρόνο είχα πάρει το HAF 932... δεν λέω πολυ καλό κουτί από πλευράς airflow αλλά ρε παιδί μου πολύ σκόνη!

Και επειδή βαρέθηκα να καθαρίζω συνέχεια είπα να αλλάξω κουτί....:)...

Όπως καταλαβαίνετε θέλω το κουτί που θα προτείνετε να είναι full από φίλτρα και fulltower!

Για να πώ την αλήθεια είχα αποφασίσει να τα σκάσω για το Coolermaster ATC 840

CoolerMaster RC-840 Black Case (RC-840-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε μέχρι περίπου αυτά τα λεφτά και πάντα με φίλτρα σε όλες τις εισαγωγές!:lol

Επειδή σκέφτομαι να βάλω και την prolimatech δεν θέλω να είναι πολύ στενό, για την χωράει άνετα!

Αλήθεια από τα Silverstone raven τι εντυπώσεις έχουμε?

Silverstone Raven SST-RV01B-W Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Silverstone Raven RV02B-W ATX Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Sorry που σας ζάλισα, αλλά δεν θέλω να την ξαναπατήσω....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξέρεις ότι όποιο κουτί και να πάρεις, σκόνη θα έχει, έστω και λίγη....;)

Από τα κουτιά που λες, φυσικά και να κοιτάξεις να πάρεις το Coolermaster για το λόγο ότι είναι

τερατάκι και σίγουρα θα χωράει την Prolimatech αλλά και γιατί φαίνεται να είναι γενικά κλειστό(λιγότερη σκόνη)....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω το 840 ειμαι πολυ ευχαριστημενος.πολυ πρακτικο και την prolimatech την χωραει χαλαρα.Λογικα θα δεις λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες επειδη δεν εχει τον πλαγιο ανεμιστηρα.απο αποψη ποιοτητας ειναι καλο,αλλα θα μπορουσε πχ να εχει λιγο πιο παχια πλαινα φυλλα αλουμινιου.επισης θα σου ελεγα να το παρεις σε ασημι γιατι απ'οτι διαβαζα χαραζει ευκολα και ειδικα στο μαυρο θα φαινεται.γουστα ειναι αυτα βεβαια αλλα εγω ειχα μπουχτισει με το μαυρο στα κουτια.παντως με το χρωμα θεωρω οτι εκανα σωστη επιλογη.αυτα

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω και εγώ ότι θα μπαίνει λίγη σκόνη... αλλά το χάλι που γίνεται με το HAF δεν νομίζω να το έχω... ή μήπως θα το έχω?:que:...

@Shtwiganap: τώρα που σε βρήκα, να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια παραπάνω μιας και έχεις το ίδιο κουτί...

Το πρώτο και βασικότερο είναι πως τα πας από σκόνη?:)...

Όταν λές θα αυξηθούν οι θερμοκρασίες ??? Πόσο δηλαδή???

Εγώ κοιτώντας τα specs του κουτιού, και επειδή είδα ότι η μόνη διαφορά είναι η έλλειχη του πλαϊνού ανεμιστήρα (αλλά η ύπαρξη 2 τεράτων από πάνω) θεώρησα ότι η μόνη διαφορά που μπορεί να έχω είναι στη θερμοκρασία της μητρικής.... εσύ περίπου τι θερμοκρασίες έχεις (cpu, mobo)?

Έχεις βάλει και εκείνο το πλαστικό από πίσω για να τραβάει το ζεστό αέρα από τις gpu?

Κάνει δουλεία ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχεις λιγοτερη σκονη απο το HAF μιας και ειναι πιο κλειστο κουτι.Με την σκονη ειναι νωρις να σου πω πως τα πηγαινω μιας και το μηχανημα το εστησα πριν 10 μερες οποτε εχει ελαχιστη αν οχι καθολου (το καθαριζω το σπιτι μου που και που).οταν λεω θα αυξηθουν οι θερμοκρασιες μην φανταστεις τπτ τραγικο.απλα οταν εκανα ερευνα αγορας πριν το παρω διαβαζα σε καποιο forum οτι το HAF κραταει χαμηλοτερες θερμοκρασιες γενικα.ενα ενδεικτικο απο το everest για τις θερμοκρασιες μου με κλειστο κουτι:

Temperatures

Motherboard 31 °C (88 °F)

CPU 30 °C (86 °F)

CPU #1 / Core #1 40 °C (104 °F)

CPU #1 / Core #2 40 °C (104 °F)

CPU #1 / Core #3 42 °C (108 °F)

CPU #1 / Core #4 42 °C (108 °F)

Aux 19 °C (66 °F)

GPU Diode (DispIO) 43 °C (109 °F)

GPU Diode (MemIO) 48 °C (118 °F)

GPU Diode (Shader) 46 °C (115 °F)

SAMSUNG HD103UJ 24 °C (75 °F)

SAMSUNG HD103UJ 26 °C (79 °F)

Seagate ST3750330AS 29 °C (84 °F)

WDC WD1001FALS-00J7B1 34 °C (93 °F)

υποψην ειμαι χωρις overclock και με πολυ ησυχα ανεμιστηρια (της cpu για παραδειγμα ειναι στα 1100 rpm).

μιας και εχεις το HAF κανε τις συγκρισεις.

το πλαστικο για της καρτες γραφικων δεν το εχω βαλει γιατι η καρτα γραφικων που εχω προς το παρον δεν ανεβαζει θερμοκρασιες.αλλα και αλλη να ειχα δεν νομιζω να το εβαζα γιατι ειναι ολοκληρη κουμουτσα.

παντως η διαταξη των ανεμιστηρων στο HAF ειναι πιο αποδοτικη απο το να εχεις 2 τεραστιους επανω πιστευω.

α ναι εκει που σου ελεγα για την ποιοτητα πιο πανω ξεχασα να σου αναφερω για το ασημαντο αλλα πανηλιθιο λαθος που εχει κανει η coolermaster στο panel του κουτιου.εχουν βαλει λαθος τα χρωματα στα jack του μικροφωνου και του ηχειου.

atcs840_013.jpg

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Όντως τώρα το παρατήρησα και εγώ αυτό με τα χρώματα ... λίγο το κακό όμως ;)!

Οι θερμοκρασίες του mobo σου είναι καλές.... αυτό που είδα και με ανυσηχεί είναι οι υψηλές "σχετικά" θερμοκρασίες στα cores του cpu σου....

Άσχετο με το κουτί θα μου πείς ... αλλά περίμενα από την prolimatech να είναι καλύτερη... αν σκεφτείς ότι εγώ με την ψύκτρα της Coolermaster (N520), που δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο, και αν υπολογίσεις ότι έχω C0/C1 cpu που είναι αρκετά ποιο ζεστός, έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες στα cores (36, 34, 34, 36)....

Βέβαια έχει δύο 92άριδες ανεμιστήρες πάνω στις 1800 στροφές.... δεν ξέρω τι να πω!

Anyway... κάτι τελευταίο μην σε πρίζω... από ποιότητα κατασκευής πως το βλέπεις?

Γιατι το HAF δεν διεκδικεί και δάφνες.... βέβαια για τα λεφτά του καλό είναι...

Link to comment
Share on other sites

οι υψηλες θερμοκρασιες στα cores μου εκαναν και μενα εντυπωση.ειναι λογικο που μου δειχνει 30 βαθμους τη cpu και τα cores 10 βαθμους παραπανω?βασικα πρεπει να ηθελε και λιγο παραπανω παστα στον επεξεργαστη.τελοσπαντων.

Οσο για την ποιοτητα κατασκευης ειμαι πολυ ικανοποιημενος.ειναι γερο κουτι και καλοφτιαγμενο.ισως με τοσα λεφτα να μπορουσαν και λιγο καλυτερα.οπως που σου ειπα τα πλαινα να ηταν πιο παχια,και το mesh που εχει στην κορυφη να εβγαινε λιγο πιο ευκολα.μοιαζει ευκολο αλλα δεν ειναι.ετσι και κολλησει σου βγαινει η ψυχη να το βγαλεις αν θες να κανεις τπτ στους ανεμιστηρες.τριβεται σιδερο με σιδερο και καμια φορα κολλαει.

ειμαι ψειρας εγω βεβαια.εσυ μπορει να μην δωσεις καθολου σημασια σε αυτα.

το σιγουρο ειναι οτι δεν θα σε απογοητευσει.

Link to comment
Share on other sites

Thnx a lot για τις πληροφορίες!

Οπότε πάω για αυτό?

Καμία άλλη πρόταση εξίσου καλή σε αυτά τα λεφτά (μέχρι 200Ε) δεν υπάρχει....??

Για τα silverstone που έβαλα παραπάνω δεν είδα αντιδράσεις.... δεν αξίζουν??

Link to comment
Share on other sites

Thnx a lot για τις πληροφορίες!

Οπότε πάω για αυτό?

Καμία άλλη πρόταση εξίσου καλή σε αυτά τα λεφτά (μέχρι 200Ε) δεν υπάρχει....??

Για τα silverstone που έβαλα παραπάνω δεν είδα αντιδράσεις.... δεν αξίζουν??

σαρεσει σαν εμφανιση?αν σαρεσει καλο ειναι..!σε πολλους δεν αρεσει η εμφανιση!δεν εχω τρελαθει κιολας και γω,το περιμενα μεγαλυτερο,ειναι ομως αθορυβο,αν μπορεσω μετα θα σου βγαλω φωτο να δεισ τι σκονη εχω μεσα υστρα απο 8μηνες κτησης!εμενα με καλυπτει,και αν το αλλαζα θα το εκανα για το corsair η κανα tj..

δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο τωρα στην εξεταστικη να παρακολουθω τα δρωμενα ολα,μπορει να εχουν βγει και αλλα πολλα καλα..!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα και αυτο Lian Li PC-A70F Aluminum Black Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr το οποιο φαινεται πολλα υποσχομενο.δεν ξερω τι λεει απο κοντα μιας και δεν το εχω δει,αλλα μου αρεσε και αυτο θυμαμαι.δεν πρεπει να εχει αποσπομενο tray για την μητρικη και δεν παιρνει υδροψυξη στο πανω μερος οπως το 840 αλλα φαινεται να εχει πολυ καλο χωρο μεσα.ευαερο, ευηλιο κτλ.και εχει περισσοτερες θεσεις για σκληρους.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει και το LianLi αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κιόλας....

+ ότι δεν ξέρω τι γίνεται από φίλτρα με αυτό!

@panos444: Από τα raven μου αρέσει κάπως το Silverstone Raven RV02B

Silverstone Raven RV02B-W ATX Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr...

Δεν ξέρω βέβαια πως τα πάει από χώρους και φίλτρα αλλά μου αρέσει και αυτό...

Εσύ ποιο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

το 1ο!το 2ο ειναι καινουριο τωρα βγηκε και με χαλαει αφανταστα που το τροφοδοτικο κρεμεται σαν νυχτεριδα..κατα τα αλλα μαρεσει!και τα 2 ειναι αρκετα ποιοτικα,αν διαθετεις παντως αλλα 100ευρω τα αλλα 2 που σου ειπα και πριν ειναι πολυ μπροστα..!αν το κουτι μου κοστιζε 100ευρω θα ηταν ευκαιρια..υδροψυξη καλη δεν χωραει μεσα σε καμια περιπτωση..το κουτι θα μεινει,παρε καλο..!θελω να βαλω υδροψυξη για ησυχια και κυριως να ψυξω την καρτα γραφικων που βραζει και δεν χωραει μεσα..αν ειχα σκασει τα 70ε που ζητουσε παραπανω το tj τωρα απλα δεν θα το συζητουσα..το υπολοιπο ομως hardware το χωραει ανετα..!τελος με χαλαει που δεν εχω e-sata στο μπροστα πανελ.ανοιξα απο περιεργια και δεν εχω σχεδον καθολου σκονη μεσα,και ειναι μαυρο κανει μπαμ!σκουπιζω αρκετα συχνα τα φιλτρα παρολαυτα,δεν το εχω "παρατημενο" το κουτι..θυμαμαι αρκετα παραπονα μου τωρα και θα γινει πολυ μεγαλο το ποστ,αλλα το dominator που ψυχει τις μνημες τοχω πιασει με πετονια γιατι πεφτει λογω της βαρυτητας!γενικα ομως ειναι καλο!!!:hehe: το κουτι στο προτεινω αν εχεις μεγιστο οριο χρηματων τα 170ε και μονο τοτε..!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν λές tj ....?

Ποιό εννοείς?

Και πόσο κοστίζει... γιατί αν είναι να δώσω τα 183Ε του CM 840.... ας δώσω και 200Ε αλλά να αξίζει...

Για πες κανένα μειονέκτημα ακόμα....

Τέλος το CM ATCS 840 που είπα ότι σκέφτομαι... πως το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now