George_o/c

Θέλω βοήθεια με δύο PC Builds

Recommended Posts

Ο κολλητός μου διαθέτει 300-350? για επεξεργαστή, μητρική, μνήμες, κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό. Παίζει πότε-πότε κάνα game, αλλά όχι σε απαιτητικές αναλύσεις. Να φανταστείτε εδώ και κάμποσα χρόνια είναι με 6600LE... Και για 1024x768 μια χαρά είναι. Έχω καταλήξει σε αυτά:

Thermalfake TR2 Power 550W 57.50?

AMD ATHLON II X4 620 2.6GHZ 86.89?

ASROCK M3A785GMH/128M 61?

GEIL DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10600 99?

SAPPHIRE RADEON HD5670 512MB 85?

Σύνολο βγαίνουν 390?, αλλά βγαίνουν υπερπλήρες συστηματάκι. Και αν δεν θέλει, θα του κάνω εγώ δώρο το τροφοδοτικό :D Πείτε μου όμως την γνώμη σας, αν έχετε ίσως να αντιπροτείνετε κάτι.

Τώρα, για ένα γνωστό μου θέλω επεξεργαστή, μητρική, σκληρό δίσκο, μνήμες, τροφοδοτικό, κουτί, κάρτα ήχου και dvd-rw. Όλα μαζί στα 700-750? MAX. Ακούω προτάσεις... :) Είχε φτιάξει μια σύνθεση με Q9505, μητρική με 750 SLi chipset και 4GB OCZ Gold DDR2 800άρες μνήμες και του λέω ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, θα σε φτιάξω εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σύστημα είναι ότι πρέπει....Αλλά λύσε μια απορία...Θα το κλοκάρεις και αυτό...:P?

Για το 2ο φίλο σου....Προτείνω το παρακάτω...Σούπερ-ντούπερ σύστημα, σταθερό και όμορφο

με πολλές δυνατότητες....:D:D

Και δεν χρειάζεται και κάρτα ήχου, μιας και περιλαμβάνει η μητρική μια x-fi...;)

11004b600b9646668.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο θα τα δοκιμάσω λιγάκι αφού θα τα στήσω εγώ :P Τους είπα, από την στιγμή που θα ετοιμαστεί, έχω διορία μια βδομάδα μέχρι να το πάρετε στα χέρια σας :hehe:

Πολύ καλό build Γιώργη, πραγματικά :T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διάβασα αρκετά cpu reviews, ιντελ παίρνεις μόνο corei7.

Η amd προσφέρει καλύτερες λύσεις σε σχέση με i3 και i5.

imo

edit: μιλάμε μόνο σε περίπτωση που δεν υπερχρονιστεί το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Αν στο δεύτερο σύστημα του Boton, βάλω Phenom II X4 955 + MSI GD70, τα πράγματα γίνονται καλύτερα ή χειροτερεύουν;

Θα γίνει καλύτερα σε θέμα τελικού ποσού...:P

Από τη στιγμή που προορίζεται για 24/7 χρήση, σημαίνει ότι τελικό ρόλο μεταξύ 2

4πύρηνων θα παίξει η συχνότητα....;)

Με ίδια cache πιστεύετε ότι τα 600mhz που ρίχνει ο 955 στον 750 θα φανεί στην πράξη...:P?

Αυτά από θέμα απόδοσης και από έναν πρώην amd-fan....:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now