str1979

HD4890 CF και διαφορα θερμοκρασιας

Recommended Posts

Καλησπέρα

πριν λίγο καιρό αξιώθηκα να βάλω 2η HD4890 για CF και παρατηρώ ότι η κάρτα που βρίσκεται επάνω είναι περίπου 10 βαθμούς θερμότερη σε σχέση με την κάτω με τις ίδιες στροφές ανεμιστήρα κ στις δυο.

Αυτή η διάφορα καταλαβαίνω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι η επάνω ρουφάει τον Θέρμο αέρα που εκλύει ο πυρήνας της κάτω αλλά είναι λογική η είναι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ανοιχτό καπάκι πλαινό και έναν ανεμιστήρα να φυσάει και στις 2 τις κάρτες και μετά δες τη διαφορά τους πάλι.΅Εάν παραμείνει σε υψηλά επίπεδα τότα κάτι παίζει με την μία.

Link to comment
Share on other sites

...μια χαρά είσαι, σύνήθως έτσι είναι, πάλι καλά που έιναι μόνο 10, εμπειρικά και με 2x4870 και με τις 2x4890 πάντα 10-12 βαθμούς ήταν η διαφορά και μην ξεχνάς ότι το πιο πολύ ζόρι το τραβάει η πρώτη κάρτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση με τις φοβάσαι αυτές τις διαφορές θερμοκρασιών...;)

Όταν bench-άρεις βάζε 1-2 ανεμηστήρες όπως σου είπε και ο Saegaς :P να φυσάνε από πάνω και στις

δυο και θα είσαι άρχοντας...:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παίδες που με καθησυχάσατε γιατί μου πέρασε από το μυαλό να τους ξηλώσω τα ανεμιστήρια για να αλλάζω πάστες.

μια μπακαλίστικη λύση είναι να ανεβάσεις ελαφρός τις στροφές της κάρτας που είναι θερμότερη για να έρθει στα όσα με την άλλη.

Πάντως έτσι από περιέργεια δοκίμασα να βάλω στο φουλ να δουλεύουν τα ανεμιστήρια τους κ τρόμαξα, βγάζουν πιο πολλά db και από το πιστολάκι της γυναίκας μου

Link to comment
Share on other sites

Τo DFI καλό εργαλείο???

φίλε μου πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου DFI μητρική κ είμαι ικανοποιημένος.

λίγες επιλογές για overclocking και καλές.

είναι σταθερή κ δεν μου παρουσίασε προβλήματα εκτός από ένα θέμα που έχω με την κάρτα δικτύου η οποία όταν μπαίνω στα windows μου είναι με θαυμαστικό στην διαχείριση συσκευών κ πρέπει να την κανω απενεργοποίηση κ μετά ενεργοποίηση για να δουλέψει. ίσως είναι θέμα drivers ή firmware.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και με νερά η διαφορά υπάρχει πάντα... Η πιο καλή λύση είναι οι δύο πλαινοί ανεμιστήρες που είναι και πιο αθόρυβοι απο αυτούς που έχουν οι κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

ξεθαβω αυτο το θεμα απλα για να συμπλρωσω οτι τελικα

χτες αλλαξα παστα στις καρτες γραφικων και τελικα εχουν παραπλησιες θερμοκρασιες

1η 69 βαθμοι με το φαν στο 27% (idle)

2η 68 βαθμοι με το φαν στο 25% (idle)

οι καρτες ειναι στα ορμαλ ρολογια.

ισως η μια απο τις 2 να μην εκανε καλη επαφη πριν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now